Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Kursy internetowe - jak korzystać z nich efektywniej?

Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu zyskujemy niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Szkolenia, kursy, lekcje – wszystko dzisiaj może odbywać się on-line. W dzisiejszych czasach wiele osób stawia na ważnym miejscu w swoim życiu rozwój osobisty oraz profesjonalizm, dlatego też poszerzanie kompetencji z wszelkich dziedzin życia niejednokrotnie jest niemal codziennością. Warto jednak pamiętać, że aby coś naprawdę przyniosło korzyści, trzeba się temu poświęcić w pełni, dlatego też – choć kursy internetowe są kuszące i jest ich wiele – postarajmy się korzystać ze wszystkiego z rozwagą, aby działania były jak najbardziej efektywne. Ukończenie kursu dla samego ukończenia niewiele nam da, a nie odzyskamy straconego czasu. Jak więc skutecznie uczestniczyć w kursach on-line? Gdzie ich szukać i dlaczego warto to zrobić?

Kursy internetowe – dlaczego warto?

Kursy internetowe to doskonały sposób do podniesienia swoich kwalifikacji bez wychodzenia z domu. Możemy je rozpocząć, kiedy chcemy i zazwyczaj uczestniczymy w nich wtedy, kiedy mamy po prostu na to czas. Możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu, pić dobrą kawę i chłonąć wiedzę na spokojnie. Nikt nas nie pogadania, nie czujemy presji ze strony innych uczestników, możemy zmienić i zawiesić kurs w każdej chwili.

Nie musimy również czekać, aż w naszej okolicy pojawi się wymarzone szkolenie lub podróżować między miastami. Mamy właściwie nieograniczony wybór, możemy korzystać z kursów z całego świata w taki sposób, jaki jest dla nas najwygodniejszy.

Dzięki kursom internetowym możemy rozszerzyć swoje kompetencje, zmienić je, przebranżowić się, nauczyć się zupełnie nowych rzeczy, uporządkować swoje życie, może Odmień swoją karierę, nauczyć się języków, znaleźć swoje hobby. To właśnie ta dowolność sprawia, że naprawdę warto pomyśleć o takiej formie pobierania wiedzy.

Efektywne korzystanie z kursów 

Mnogość kursów jest kusząca, ale jak już wspominaliśmy, nauka wielu rzeczy jednocześnie może sprawić, że tak naprawdę wiedza nie usystematyzuje się na tyle, żeby z kursu naprawdę coś wynieść. Dlatego też efektywne korzystanie z kursów internetowych to przede wszystkim korzystanie rozsądne. Musimy dokładnie wiedzieć, czego chcemy i planować kolejne etapy nauki. Dopiero wówczas wiedza zdobyta w teorii może przełożyć się na dobre wyniki w praktyce.

Od czego trzeba zacząć? Przede wszystkim zastanówmy się, czego tak naprawdę chcemy się nauczyć. Przeglądając strony z kursami, możemy mieć wrażenie, że interesuje nas mnóstwo rzeczy, warto jednak skupić się początkowo na tym, co jest nam naprawdę potrzebne. Przemyślmy, jakich informacji potrzebujemy, czego chcemy się nauczyć i co jest priorytetem. Jeżeli będziemy już pewni, co stoi najwyżej w hierarchii, rozpocznijmy poszukiwania odpowiedniego kursu.

Jeżeli już znaleźliśmy coś, co nas interesuje i czego chcemy się podjąć, na samym początku warto sprawdzić bezpłatne materiały pochodzące od eksperta przygotowującego tekst. Choć brzmi to banalnie, nawet ton głosu może nam przecież przeszkadzać i uniemożliwiać pełne skupienie. Zanim cokolwiek kupimy, przejrzyjmy materiały bezpłatne, może to nas uratować przed błędem.

Skąd jednak wiedzieć, że kurs przygotował ktoś kompetentny? Nie wierzmy twórcy na słowo i sprawdźmy go, przejrzyjmy jego stronę, przeczytajmy opinie, jeżeli to możliwe, skontaktujmy się z kimś, kto w takim kursie już uczestniczył. Dzięki temu zyskamy pewność, że pracujemy z ekspertem w swojej dziedzinie.

Pamiętajmy również o tym, aby nie być biernym. Jeżeli kurs wymaga zrobienia wielu ćwiczeń, nie pomijajmy ich, nie kończmy naszego kursu tylko na przeczytaniu wszystkiego lub zapoznaniu się z materiałami. Wprowadźmy rady w czyn, spróbujmy każdej z nich, dopiero później oceńmy, co rzeczywiście się u nas sprawdza. Praktyka jest bardzo ważna, w końcu po to sięgamy po kursy internetowe - aby wprowadzić zmiany do swojego życia.

Przede wszystkim pamiętajmy, że mniej w tym przypadku często znaczy lepiej. Warto skupić się na jednym kursie i dopiero po jego ukończeniu rozpocząć kolejny. Tylko wtedy będziemy mogli usystematyzować wiedzę i zgłębić ją na tyle, byśmy rzeczywiście się czegoś nauczyli.

Gdzie szukać kursów internetowych? Na blogach eksperckich, na specjalnych platformach skupiających kursy różnego rodzaju. Warto sprawdzić kilka źródeł, zanim zdecydujemy się na którąś z opcji.

Dzięki tego rodzaju kursom bez wychodzenia z domu możemy nabyć nowe umiejętności, które sprawią, że lepiej poradzimy sobie nie tylko w pracy, lecz także w życiu prywatnym. Z pewnością warto spróbować.