0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kursy internetowe - jak korzystać z nich efektywniej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu zyskujemy niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Szkolenia, kursy, lekcje – wszystko dzisiaj może odbywać się on-line. W dzisiejszych czasach wiele osób stawia na ważnym miejscu w swoim życiu rozwój osobisty oraz profesjonalizm, dlatego też poszerzanie kompetencji z wszelkich dziedzin życia niejednokrotnie jest niemal codziennością. Warto jednak pamiętać, że aby coś naprawdę przyniosło korzyści, trzeba się temu poświęcić w pełni, dlatego też – choć kursy internetowe są kuszące i jest ich wiele – postarajmy się korzystać ze wszystkiego z rozwagą, aby działania były jak najbardziej efektywne. Ukończenie kursu dla samego ukończenia niewiele nam da, a nie odzyskamy straconego czasu. Jak więc skutecznie uczestniczyć w kursach on-line? Gdzie ich szukać i dlaczego warto to zrobić?

Kursy internetowe – dlaczego warto?

Kursy internetowe to doskonały sposób do podniesienia swoich kwalifikacji bez wychodzenia z domu. Możemy je rozpocząć, kiedy chcemy i zazwyczaj uczestniczymy w nich wtedy, kiedy mamy po prostu na to czas. Możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu, pić dobrą kawę i chłonąć wiedzę na spokojnie. Nikt nas nie pogania, nie czujemy presji ze strony innych uczestników, możemy zmienić i zawiesić kurs w każdej chwili.

Nie musimy również czekać, aż w naszej okolicy pojawi się wymarzone szkolenie lub jechać na nie do innego miasta. Mamy właściwie nieograniczony wybór, możemy korzystać z kursów z całego świata w taki sposób, jaki jest dla nas najwygodniejszy.

Dzięki kursom internetowym możemy rozszerzyć swoje kompetencje, zmienić je, przebranżowić się, nauczyć się zupełnie nowych rzeczy, uporządkować swoje życie, może odmienić swoją karierę, nauczyć się języków, znaleźć swoje hobby. To właśnie ta dowolność sprawia, że naprawdę warto pomyśleć o takiej formie pobierania wiedzy.

Efektywne korzystanie z kursów

Mnogość kursów jest kusząca, ale jak już wspominaliśmy, nauka wielu rzeczy jednocześnie może sprawić, że tak naprawdę wiedza nie usystematyzuje się na tyle, żeby z kursu naprawdę coś wynieść. Dlatego też efektywne korzystanie z kursów internetowych to przede wszystkim korzystanie rozsądne. Musimy dokładnie wiedzieć, czego chcemy i planować kolejne etapy nauki. Dopiero wówczas wiedza zdobyta w teorii może przełożyć się na dobre wyniki w praktyce.

Od czego trzeba zacząć? Przede wszystkim zastanówmy się, czego tak naprawdę chcemy się nauczyć. Przeglądając strony z kursami, możemy mieć wrażenie, że interesuje nas mnóstwo rzeczy, warto jednak skupić się początkowo na tym, co jest nam naprawdę potrzebne. Przemyślmy, jakich informacji potrzebujemy, czego chcemy się nauczyć i co jest priorytetem. Jeżeli będziemy już pewni, co stoi najwyżej w hierarchii, rozpocznijmy poszukiwania odpowiedniego kursu.

Jeżeli już znaleźliśmy coś, co nas interesuje i czego chcemy się podjąć, na samym początku warto dobrze sprawdzić, czy kurs rzeczywiście jest wart naszej uwagi.

Jak szukać odpowiedniego kursu?

Przed znalezieniem dobrego szkolenia trzeba przejść kilka kroków, aby trafić na coś naprawdę wartościowego. Jakie działania podjąć?

Przejrzyj bezpłatne materiały

Jeśli firma oferująca kurs udostępnia próbkę darmowych materiałów, koniecznie je przestudiuj. Choć brzmi to banalnie, nawet ton głosu prowadzącego może nam przecież przeszkadzać i uniemożliwiać pełne skupienie. Zanim cokolwiek kupimy, przejrzyjmy materiały, ponieważ może to nas uratować przed błędem.

Sprawdź prowadzącego

Skąd jednak wiedzieć, że kurs przygotował ktoś kompetentny? Nie wierzmy twórcy na słowo i sprawdźmy go, przejrzyjmy jego stronę, przeczytajmy opinie i jeżeli to możliwe, skontaktujmy się z kimś, kto zna tę osobę lub jego działalność. Kiedy w sieci nie znajdziemy żadnych informacji, powinien to być sygnał do rezygnacji z takiego szkolenia, ponieważ może być to zwykłe oszustwo. Jeśli jednak znajdziemy informacje, że dany specjalista jest ekspertem w swojej dziedzinie, zyskamy pewność, że dokonaliśmy trafnego wyboru.

Weź pod uwagę szczegóły

Zwróć uwagę na stronę szkolenia. Przeczytaj opisy, spis treści. Jeśli są bardzo ogólnikowe, może to oznaczać, że kurs również może mieć niewielką zawartość merytoryczną. Dużo szczegółów podanych na stronie świadczy o tym, że twórcy szkolenia mają czym się pochwalić. Błędy interpunkcyjne oraz literówki na stronie szkolenia też nie świadczą o nim najlepiej.

Program szkolenia

Dokładnie przeanalizuj program kursu, który wybrałeś. Sprawdź, czy rzeczywiście możesz wiele się nauczyć i czy są tam interesujące dla ciebie zagadnienia. Po sprawdzeniu spisu treści może okazać się, że większość punktów mówi o tym samym, a to nie świadczy dobrze o szkoleniu.

Kursy internetowe - opinie w sieci i w otoczeniu

Poszukaj opinii na temat wybranego kursu w internecie. Dobrze jeśli znajdziesz te na niezależnych forach i stronach, są najbardziej wiarygodne. Możesz również o wybrane kursy internetowe zapytać innych. Prawdopodobnie ktoś z twojego otoczenia już brał w nim udział. A jeśli nie, zapytaj w grupach tematycznych.

Poszukaj darmowej wiedzy

Zanim zdecydujesz się na płatne kursy internetowe, sprawdź czy takiej samej wiedzy nie znajdziesz w sieci za darmo. Obecnie w internecie jest mnóstwo dobrej jakości blogów specjalistycznych lub e-booków, które mogą dostarczyć ci takich samych informacji jak szkolenie online. Może wystarczy poszukać, a pieniądze przeznaczyć na inną wiedzę, której jeszcze nikt nie opublikował.

Wystawiaj opinie

Nie zapomnij na koniec wystawić opinii na temat szkolenia. Może to pomóc innym kursantom w podjęciu decyzji, tak jak tobie pomogły recenzje innych.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie oceniać pochopnie. Na początku nie bądź bierny. Jeżeli kurs wymaga zrobienia wielu ćwiczeń, nie pomijaj ich, nie kończ go tylko na przeczytaniu wszystkiego lub zapoznaniu się z materiałami. Wprowadź rady w czyn, spróbuj każdej z nich, dopiero później oceniaj, co rzeczywiście się u ciebie sprawdza. Praktyka jest bardzo ważna, w końcu po to sięgamy po kursy internetowe - aby wprowadzić zmiany do swojego życia.

Przede wszystkim pamiętajmy, że mniej w tym przypadku często znaczy lepiej. Warto skupić się na jednym kursie i dopiero po jego ukończeniu rozpocząć kolejny. Tylko wtedy będziemy mogli usystematyzować wiedzę i zgłębić ją na tyle, byśmy rzeczywiście się czegoś nauczyli.

Gdzie szukać kursów internetowych? Na blogach eksperckich, na specjalnych platformach skupiających kursy różnego rodzaju. Warto sprawdzić kilka źródeł, zanim zdecydujemy się na którąś z opcji.

Dzięki tego rodzaju kursom bez wychodzenia z domu możemy nabyć nowe umiejętności, które sprawią, że lepiej poradzimy sobie nie tylko w pracy, lecz także w życiu prywatnym. Z pewnością warto spróbować.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów