0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Trzeci typ osobowości - czym jest ambiwersja?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niemal każdy z nas spotkał się z pojęciami ekstrawersji i introwersji. Warto jednak wiedzieć, że istnieje trzeci typ osobowości - ambiwersja. Uważa się nawet, że większośc z nas należy właśnie do trzeciego z wymienionych, choć najmniej się o nim mówi. Kim jest ambiwertyk? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj odpowiedź!

Typy osobowości Junga

Carl Gustav Jung jako pierwszy określił typy osobowości. Mówił o introwertykach i ekstrawertykach. Czym cechują się takie osoby?

Introwertyk to osoba, która ceni sobie czas spędzany w samotności, wtedy czuje się najlepiej, z kolei przebywanie w grupie złożonej z większej liczby ludzi sprawia, że jest ona zmęczona, musi odpocząć, zregenerować się. Introwertycy uważani są za nieco odsuniętych. Często błędnie uznaje się, że są to osoby nieśmiałe, jednak nierzadko jest wręcz przeciwnie. Introwertyk może być śmiałą osobą, która nie ma problemu z publicznymi wystąpieniami, jednak aby uzyskać pełnię koncentracji potrzebują spokoju, samotności i ciszy. W kontaktach międzyludzkich introwertycy mogą być małomówni. Kontrolują oni swoje zachowanie, rzadko okazują emocje.

Ekstrawertycy czerpią energię z towarzystwa innych osób. Takie osoby są określane jako ludzie, których jest wszędzie pełno, są otwarci, nie lubią się nudzić, siedzieć bezczynnie. Ciągle szukają sobie jakiegoś zajęcia, najlepiej takiego, którego nie trzeba wykonywać samodzielnie. Otwartość sprawia, że takie osoby są towarzyskie, bardzo łatwo nawiązują kontakty, lubią spędzać czas w tłumie. Ekstrawertycy czują się również bardzo dobrze w roli liderów, co wykorzystuje się w miejscu pracy.

Taki sposób przedstawiania osobowości jest współcześnie uważany za uproszczony. Oczywiście bez problemu można spotkać osoby, które jasno wpisują się w typ introwertyka czy ekstrawertyka, jednak tak naprawdę większość z nas nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, po której stronie powinni się opowiedzieć. Dlatego wyodrębniony został trzeci typ osobowości - ambiwersja. Cechy ambiwertyka dotyczą wielu z nas.

Trzeci typ osobowości

Trzeci typ osobowości, czyli ambiwersję zbadał angielski psycholog Hans Eysenck. Wiele osób łączy w sobie cechy ekstrawertyka i introwertyka. Nie może więc jednoznacznie powiedzieć, jakim typem się jest. Najczęściej można więc stwierdzić, że jesteśmy trochę jednym z nich, trochę drugim.

Eysenck uważa, że istnieje taki typ osobowości, który łączy w sobie te cechy, na przykład w gronie znanych mu osób zachowuje się w pełni ekstrawertycznie, a jak tylko w jego towarzystwie pojawi się ktoś, kto dominuje, pozornie otwarta osoba zamyka się w sobie.

Przykład 1.

Aneta uwielbia spotykać się ze znajomymi w pracy. Czuje się z nimi świetnie, po spotkaniach jest pełna energii. Jest otwarta, można powiedzieć, że koledzy uważają ją za duszę towarzystwa. Na jedno ze spotkań została zaproszona osoba postronna. Była bardzo krytyczna, sarkastyczna, w nieprzyjemny sposób komentowała otoczenie. Aneta więc cały wieczór siedziała z boku, prawie się nie odzywając. Marzyła tylko o tym, żeby wrócić do domu.

Przykład 2.

Marcin wrócił z wyjazdu integracyjnego. Jest zmęczony liczbą bodźców i ludzi. Wraca do domu, gdzie samotnie chce naładować baterie. Jednak już po kilku godzinach nie może usiedzieć w miejscu. Czuje się pełen energii i próbuje umówić się z którymś ze swoich znajomych.

Ambiwertyk lubi przebywać wśród ludzi, ale ceni sobie również ładowanie baterii w samotności, ciszy, pełnym skupieniu. Czasami czuje się przytłoczony nadmiarem bodźców i chętnie spędza czas w zaciszu domowym. Kiedy jednak za długo siedzi w domu, bardzo chce wyjść do ludzi i spotkać się z nimi. Badania dowodzą, że ambiwertycy są najbardziej stabilni emocjonalnie ze wszystkich typów osobowości.

Ambiwertycy są jednocześnie bardzo empatyczni, potrafią słuchać, ale też są energiczni, pewni siebie, w związku z czym doskonale sprawdzą się na przykład w roli sprzedawców. Potrafią bowiem zjednać sobie klientów, wzbudzają zaufanie.

Ambiwertyk - cechy

Co cechuje ambiwertyka?

  • To człowiek, który jest zmienny, jednocześnie wśród ludzi może być bardzo otwarty, a za chwilę zamknięty.

  • Choć ambiwertyk jest dojrzały emocjonalnie, zdarza mu się ulegać emocjom i zachowywać nieco infantylnie.

  • Ambiwertyk jest dobrym przywódcą, jednak zdecydowanie lepiej radzi sobie z małymi grupami osób.

  • Potrafi być zarówno sympatyczny i ugodowy, ale też niezależny.

  • Ambiwertyk jest cierpliwy, jednak jego cierpliwość ma granice.

  • Osoby cechujące się ambiwersją są pracowite i sumienne.

  • Dla ambiwertyków zmiany i elastyczność nie są problemem.

Jakim typem osobowości jesteś?

Vanessa Van Edwards stworzyła trzy pytania, na podstawie których można upewnić się, jakim typem osobowości jesteśmy.

  • Czy lubisz spędzać czas zarówno samotnie, jak i wśród ludzi?

  • Czy niektóre sytuacje sprawiają, że czujesz się pewny siebie i otwarty, a inne powodują, że zamykasz się w sobie?

  • Czy nie potrafisz jednoznacznie określić się jako introwertyk lub ekstrawertyk?

Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, jesteś ambiwertykiem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów