Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Języki przyszłości, czyli, których języków warto się uczyć?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nie jest niczym odkrywczym, że znajomość języka angielskiego jest obecnie absolutnym minimum, jeśli zależy nam na odpowiednim rozwoju zawodowym. Nadszedł jednak czas, że władanie tym językiem nie wyróżnia nas już spośród tłumu, więc warto poznać języki przyszłości.

Z językiem angielskim spotykamy się obecnie niemal od najmłodszych lat. Jego znajomość stała się już bardziej obowiązkiem niż możliwością. Aby móc się wyróżnić na rynku pracy warto zatem zaimponować pracodawcom znajomością przynajmniej jeszcze jednego języka obcego. Rozwijając swoje lingwistyczne możliwości, inwestujemy w siebie - nigdy na tym nie stracimy.

Jeśli nie mamy talentu do uczenia się kilku języków naraz, oprócz angielskiego warto jest zatem spróbować nauczyć się języka, który może nam się przydać w przyszłości. Niekoniecznie musi to być niemiecki, francuski czy hiszpański - te też są już na tyle popularne, że nie pozwolą nam się wyróżnić. Jaki język zatem wybrać? Być może jest miejsce pracy do którego bardzo chcielibyśmy trafić - zorientujmy się jakie języki obce są w nim powszechne. Może planujemy pracę w innym kraju? Warto jechać do niego, znając już przynajmniej podstawy. Jeśli z kolei mamy problem z dokonaniem takiego wyboru, warto spojrzeć na prognozy dotyczące tendencji językowych. Według najnowszych badań w niedalekiej przyszłości najbardziej przydatna może być znajomość języków egzotycznych i mało znanych. Może to nam zagwarantować dużą pensję i szansę rozwoju.

Języki przyszłości - chińska dominacja

Nauka języka chińskiego staje się coraz bardziej popularna. Dzieje się tak między innymi dlatego, że kraj ten jest jednym z najlepiej rozwijających się na świecie. Znajomość języka chińskiego może się zatem już niebawem po prostu opłacić. Gospodarka Chin jest na tyle rokująca, że może wyprzedzić amerykańską i stać się najlepszą na świecie. Już teraz język chiński (a nie angielski) jest najczęściej używanym językiem świata. Jego znajomością może pochwalić się ponad miliard osób na naszym globie, a z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Rozwój chińskiej gospodarki, a co za tym idzie ekspansja tego języka, z pewnością nie przejdzie obojętnie wobec globalnego rynku pracy.

Hinduska egzotyka

Obok chińskiego kolejnym egzotycznym dla Europejczyków - a dobrze rokującym - językiem jest hindi. Także i tym razem jest to spowodowane mocną gospodarką tego kraju, która w coraz większym stopniu wpływa na globalny rynek. Atutem znajomości tego języka już teraz może być fakt, że nie jest on obecnie zbyt popularny. Na rynku pracy warto być zawsze o krok do przodu od konkurencji. Biegłe władanie tym językiem może się nam już w najbliższym czasie mocno przydać. Warto pomyśleć o tym już teraz, szczególnie jeśli widzimy dla siebie szansę na rozwój w zagranicznych korporacjach.

Polak, Węgier... i Szwed?

Polskie firmy, obok Chin (co jasne), dwóch najpoważniejszych partnerów biznesowych i handlowych upatrują na Węgrzech i w Szwecji. Znajomość tych języków może się nam się przydać nie tylko dla ciekawych wycieczek krajoznawczych, lecz także w biznesie. Władanie mniej popularnymi językami obcymi, takimi jak te, w prostym rachunku może się bowiem przełożyć na nasze wyższe zarobki. W Polsce węgierski i szwedzki są najbardziej popularne w branży energetycznej i przemyśle ciężkim.

Rosyjski ciągle popularny

Jeśli nie zamierzamy wyjeżdżać za granicę i planujemy rozwój naszej kariery w kraju, warto zainwestować z kolei w naukę języków państw sąsiedzkich. Szczególnie język rosyjski może okazać się przydatny, nie powinniśmy bowiem zapominać, że gospodarka tego kraju także ma czym imponować. Rosja to silny gracz na rynku i współpraca z firmami z tego kraju, może się okazać dla nas bardzo opłacalna.  

Znajomość języków obcych to bardzo przydatna umiejętność, która nie tylko może pozwolić nam na swobodne komunikowanie podczas zagranicznych wyjazdów, lecz także pomóc w naszym kraju. W czasach globalizacji, kiedy w Polsce powstaje coraz więcej oddziałów zagranicznych korporacji, posługiwanie się językiem, w którym pracuje centrala firmy, może okazać się naszym sporym atutem - zaletą, za którą możemy dostać sowite wynagrodzenie. Warto zatem dążyć za językowymi trendami i poznać języki przyszłości. Nauczenie się jednego z nich da nam wiele nowych możliwości.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów