Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak dostać pracę po stażu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Na wielu młodych ludzi propozycja stażu działa jak czerwona płachta na byka. Nic dziwnego, przez ostatnie lata wiele firm decydowało się na zatrudnianie stażystów, którzy otrzymywali mniejsze wynagrodzenia, a po okresie praktyk dziękowano im za współpracę. Jednak wszyscy wiedzą, że nie na tym staż polega. W poniższym artykule skupimy się na plusach stażu zarówno dla zatrudniającego, jak i zatrudnionego. Podpowiemy także, co zrobić, aby efektywnie skorzystać ze stażu i jak dostać pracę po stażu!

Nie masz doświadczenia, więc go nie dostaniesz

Większość młodych ludzi, świeżo po albo w trakcie studiów skarży się na swoją patową sytuację - w większości ogłoszeń wśród wymagań można znaleźć informację o przynajmniej roku doświadczenia. Jednak jak zdobyć doświadczenie, jeżeli nikt nie chce dać studentowi pracy? Właśnie z myślą o takich ludziach powstał program stażowy.

Młodzi i niedoświadczeni ludzie mają najczęściej 3 miesiące (nawet do pół roku) na naukę najważniejszych kwestii związanych ze specyfiką swojego zawodu. To bardzo cenny czas, nastawiony jednak na intensywną naukę. Dobrze poprowadzony staż powinien przygotować młodego człowieka do pracy w zawodzie, nauczyć go podstawowych zagadnień oraz używania narzędzi niezbędnych przy wykonywanym zawodzie.

Po odbyciu takiego stażu, jeżeli wykazał się odpowiednim zaangażowaniem oraz chęcią do nauki, może otrzymać od przełożonego referencje czy list polecający. Natomiast jeżeli w ogłoszeniu była zawarta taka informacja, może nawet otrzymać ofertę stałej pracy.

Nauczymy Cię wszystkiego, co wiemy

Jak na program stażowy zapatrują się pracodawcy? Oczywiście jest on dla nich bardzo korzystny, ponieważ zatrudniają pracownika nawet na okres do pół roku bez ponoszenia kosztów jego zatrudnienia. Jednocześnie, jeżeli oferują po odbytym stażu możliwość stałego zatrudnienia wiedzą, że zatrudniają osobę doświadczeniem i już wdrożoną w firmę. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pieniędzy na szkolenia.

Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na programy stażowe oraz darmowe szkolenia dla osób zainteresowanych pracą w ich przedsiębiorstwach.

Czy idealny stażysta istnieje?

Wiele osób szukających pracy narzeka, że nawet jeśli w ogłoszeniu jest napisane, że po stażu możliwe jest stałe zatrudnienie, pracodawcy z tego nie korzystają. Jednak wiele tak naprawdę zależy od samego stażysty - czy przychodzi się czegoś nauczyć, czy parzyć kawę? Okres stażu to czas na zaprezentowanie się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Jeżeli stażysta wykaże się zaangażowaniem, chęcią nauki oraz własną inwencją, z pewnością firma będzie go chciała zatrzymać w swoich szeregach.

Jak dostać pracę po stażu - cechy idealnego stażysty

Walcząc o posadę zaraz po stażu, warto wykazać się cechami, które na rynku pracy są szczególnie cenione. Z pewnością należą do nich komunikatywność, kreatywność, dokładność czy własna inicjatywa.

  • Bądź otwarty na informacje zwrotne

Jako że dopiero się uczysz, każde Twoje zadanie będzie komentowane - niezależnie od tego, czy wykonałeś je dobrze, czy źle. Ale to właśnie reakcja na krytykę jest obserwowana. Jeżeli stażysta usprawiedliwia się, lub próbuje przenieść winę na inną osobę, nie jest to dobrym sygnałem dla pracodawcy. Przez cała karierę zawodową będziemy się spotykać z krytyką, dlatego trzeba ją umieć przyjmować. Natomiast osoby na stażu dopiero się uczą, dlatego powinny wszelką krytykę przyjmować w sposób konstruktywny.

  • Ucz się szybko

Na naukę masz określony czas. Im więcej uda Ci się wchłonąć, tym lepiej dla Ciebie! Ponieważ niezależnie od tego, czy pracodawca zdecyduje się na zaproponowanie Ci stałego etatu, wiedza zostanie z Tobą. Po czym pracodawca poznaje, że stażysta szybko się uczy? Nie przychodzi dwa razy po odpowiedź na to samo pytanie. Oczywiście, z jednej strony wszyscy są nastawieni na pomoc oraz udzielenie informacji początkującemu stażyście, jednak nikt nie chce tego robić w nieskończoność. Osoba nabywająca w tak szybkim tempie wiedzę potrafi także sama ocenić w trakcie rozmowy, czego nauczyła się w firmie. 

  • Wychodź z inicjatywą

Stażysta robi swoje i czeka, aż ktoś nim się zajmie - wiele osób zajmujących się stażystami skarży się właśnie na takie podejście. Jeżeli nie wykazujesz żadnej inicjatywy i zaangażowania już w pierwszym miesiącu pracy, to znak dla pracodawcy, że nie będziesz dobrym pracownikiem. To również dodatkowe obciążenie dla przełożonych, którzy muszą takiego stażysty pilnować, aby pracował.

Jaką inicjatywą mógłby wykazać się stażysta? Proszeniem o dodatkowe zadania, obserwowaniem innych podczas pracy, proponowaniem zadań dla samego siebie, dociekliwością czy oferowaniem pomocy. Taka osoba stwarza wrażenie osoby bardziej kompetentnej, zaangażowanej, chętnej do nauki, otwartej na współpracę i pomysłowej.

  • Kreatywność i umiejętność pracy w zespole - czy naprawdę to potrafisz?

Osiem na dziesięć osób w CV umieszcza właśnie te frazy. Jednak bardzo szybko okazuje się, że to tylko wyświechtane frazesy, a stażystom daleko do jednego i do drugiego. Bo czym tak naprawdę jest kreatywność? To nie tylko wymyślanie nowych pomysłów, ale znajdywanie najlepszych wyjść z trudnych sytuacji. Kreatywność dotyczy także codziennego życia w biurze. Natomiast praca z w zespole szybko pokazuje, który pracownik ma opanowane podstawy komunikacji. Niestety, nie od razu Rzym zbudowano i pomimo Twoich aspiracji na prezesa, póki co jesteś stażystą i warto właśnie w ten sposób się zachowywać. Praca nad projektem będzie przebiegać sprawnie tylko wtedy, kiedy wszyscy pracownicy będą szanować siebie nawzajem, jednocześnie pomagając sobie.

  • Czy drzemie w Tobie potencjał?

Specjaliści ds. HR podkreślają, że oprócz cech, jakie zaprezentują stażyści, na pierwszym miejscu plasuje się potencjał. To właśnie on pozwala ocenić, czy w przyszłości były stażysta stanie się istotnym członkiem zespołu. Posiadając wszystkie wyżej wymienione cechy, pracodawca z pewnością zaproponuje Ci pracę po odbytym stażu. W końcu łatwiej kogoś nauczyć czegoś niż sprawić, że że stanie się bardziej pomysłowy czy zacznie przejawiać inicjatywę.

Najważniejsze jest także nastawienie, z jakim młody człowiek udaje się na staż. Czy chce tylko odbębnić kilkanaście godzin, aby otrzymać papierek, czy naprawdę się czegoś nauczyć? Warto także przed wyborem stażu poznać swojego pracodawcę i przekonać się, jak realna jest obietnica oferty pracy po odbytych praktykach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów