Wielu freelancerów na początku swej kariery zastanawia się, jaka forma zarobku jest najbardziej korzystna, którą z nich wybrać, by osiągnąć pełen sukces i stabilizację finansową. Perspektyw i dróg dotarcia do freelancerskich profitów jest wiele. Jednak zanim dokona się ostatecznego wyboru, trzeba sprawę dokładnie przemyśleć.
Zastanów się ile czasu możesz poświęcić danemu wyborowi, czy będzie to dla Ciebie główne źródło dochodu, czy też dodatkowe i w końcu – ile wiesz o takiej pracy i czy na pewno odnajdziesz się w tej formie zarobku. Pamiętaj, że bez własnego zaangażowania niewiele zdziałasz, więc jeśli chcesz podejść do sprawy w sposób lekceważący, to lepiej od razu sobie odpuść freelancing i skup się na tym, co robiłeś do tej pory, czyli na stosunku pracy. Bo freelancer musi myśleć perspektywicznie i powinien mieć szerokie pole manewru, żeby zapewnić sobie stałe źródło dochodu. Freelancer nie może spoczywać na laurach, musi działać, inaczej sukces nie jest mu pisany.
Poniżej przybliżymy Ci jedną z form zarobku czyli Multi Level Marketing.
Czym jest MLM?
Skrót MLM pochodzi od ang. Multi Level Marketing, który oznacza po prostu marketing wielopoziomowy. MLM potocznie nazywany jest także marketingiem sieciowym. Termin ten określa pewną strategię marketingową oraz sposób funkcjonowania danej firmy i jej wspólników będących niezależnymi dystrybutorami. MLM to w zasadzie forma sprzedaży bezpośredniej, detalicznej, która odbywa się poza tradycyjną siecią sklepów. Towary i usługi są prezentowane bezpośrednio konsumentom.
Człon nazwy „wielopoziomowy” pochodzi od charakterystycznych struktur współpracowników – od ich obrotu otrzymuje się dodatkowe prowizje. Czyli każdy sprzedawca buduje własny system handlowców, których wynagrodzenie zależy od planu marketingowego obowiązującego w danej firmie. Ci handlowcy albo sprzedają niewiele, albo wcale nie sprzedają, tylko kupują dane usługi lub towary dla siebie. W efekcie na Twój sukces pracuje cały zespół handlowców. Bierzesz udział w zyskach firmy, ale muszą one być wprost proporcjonalne do generowanych obrotów przez Ciebie i Twoją grupę handlowców.
Nieco praktyki...
- Z punktu widzenia firmy – praktyka wygląda niestety tak, że firma, aby skorzystać z dobrodziejstw MLM, musi na początek wnieść spory wkład finansowy. Wiadomo – początki bywają trudne. Jednak dobra informacja jest taka, że z czasem te koszty zrekompensują się. W zasadzie tutaj koszty sprzedaży i marketingu są nikłe. Firma zatrudnia kilku niezależnych przedstawicieli handlowych i oni w zamian za prowizję od obrotu tworzą świadomość marki i produktu na rynku. Czyli właściwie całość działań związanych ze sprzedażą spoczywa na grupach handlowych – oni generują sukces firmy. Dlatego też MLM zapewnia całkiem niezłe zarobki przedstawicielom handlowym.
- Z punktu widzenia współpracownika firmy – w praktyce jesteś po prostu przedstawicielem handlowym, który zarabia jedynie na prowizjach z obrotu, bo nie ma podstawy wynagrodzenia. Jednak praktyka nie wygląda wcale tak strasznie. Okazuje się, że na tym biznesie można zarobić naprawdę spore sumy, ale trzeba mu się niejako oddać. MLM z doskoku wiąże się z dużo mniejszymi zarobkami. Ponadto są oczywiście produkty tańsze i konkurencja, które odpowiednio zaniżają prowizje. Wielu takich sprzedawców prowadzi własne działalności gospodarcze i działają niezależnie w imieniu producenta lub hurtowni. Dlatego też budowaniem rynku na konkretny produkt może zająć się każdy, kto ma smykałkę do sprzedaży, umiejętności przywódcze i własną wizję.
Decydujesz się na MLM w 100% - i co dalej?
W zasadzie cały sens MLM można przedstawić w postaci równania:
SPRZEDAŻ + MARKETING + ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI = ZYSK
Chodzi tu przede wszystkim o skrócenie drogi od producenta do konsumenta. Jak już skupisz się w pełni na tej formie zarobku powinieneś zwiększyć i zaznaczyć udział danego produktu na rynku. Jednak zanim do tego przejdziesz, musisz być pewien danego produktu, wówczas stajesz się bardziej wiarygodny dla klientów. Gdy jesteś przekonany do danego produktu, zaczynasz stosować różne chwyty marketingowe i firma płaci Ci za Twoją wiedzę. Budowanie świadomości wśród konsumentów odbywa się dwuetapowo:
- Poprzez sprzedaż własną – niezależni sprzedawcy, którzy oferują produkt klientowi końcowemu.
- Poprzez stworzenie sieci dystrybucji – czyli sprzedajesz produkt hipermarketom, sklepom sieciowym, restauracjom, pubom itp. Jednak produktów nie sprzedajesz sam, robi to za Ciebie Twój zespół niezależnych handlowców, którzy sprzedają produkt sieciom dystrybucyjnym, a te z kolei sprzedają go klientowi końcowemu.
Tutaj bardzo ważny jest kontakt międzyludzki, ale nie tylko w strefie sprzedaży. Nastawiasz się na to, że miarą Twojego sukcesu, jest sukces firmy zlecającej.
Kilka bonusów MLM
Czyli system motywujący dystrybutorów konstruowany przez firmy MLM:
- pozafinansowe wynagradzanie – zwiększasz obrót, dostajesz samochód, komórkę, pieniądze na paliwo, a czasem nawet vouchery na wycieczki;
- motywująca konkurencja czyli równe szanse wszystkim współpracowników;
- dziedziczne i dożywotnie prowizje.
MLM a Internet
Dla wielu osób ideałem pracy jest praca w domu. Siedzisz sobie przy komputerze, popijasz kawusię i nic Cię nie martwi – nie musisz zrywać się z łóżka skoro świt i lecieć do biura, nie musisz też siedzieć tam ośmiu godzin. Pracujesz w domu – kiedy chcesz i ile chcesz.
Okazuje się, że w MLM jest to możliwe, w końcu praca poprzez Internet to coraz częstsza forma zarobku. Jednak w MLM nie może skupiać się wyłącznie na Internecie. Większość produktów wymaga osobistej, bezpośredniej prezentacji konsumentowi, ostatecznie dużo ludzi jest wzrokowcami. Ponadto werbowanie handlowców do Twoich grup również powinno odbywać się na zasadzie face to face – tak łatwiej zweryfikować, czy masz do czynienia z profesjonalistami i ludźmi godnymi zaufania.
Niemniej rola Internetu w MLM jest niemała. W dzisiejszych czasach duża część marketingu skupia się właśnie na nim. Tutaj również możesz wypromować siebie jako lidera w danym MLM, co spowoduje, że firmy korzystające z MLM będą same zgłaszać się do Ciebie.
Nie każdy nadaje się do marketingu sieciowego, bo nie każdy ma zdolności handlowe i przywódcze. Dlatego tę decyzję trzeba podejmować rozsądnie. Najlepiej zacząć od sprzedaży produktów, których sam używasz. Wówczas Twoja motywacja rośnie, stajesz się wiarygodny, a to bardzo ważny czynnik.
Przed dokonaniem wyboru zwróć także uwagę na to, ilu obecnie dystrybutorów posiadana dana firma. Jeśli za mało to oznacza, że albo jest niegodna zaufania, albo to początkujące przedsiębiorstwo, co oznacza, że trudniej będzie utworzyć grupę handlowców, bo prowizje będą niższe oraz trzeba będzie ciężej pracować, żeby zbudować rynek dla danego produktu. Natomiast jeśli dana firma ma za dużo dystrybutorów, oznacza to przede wszystkim, że będziesz miał większą konkurencję i trudniej Ci będzie stać się liderem obrotów.
Wokół MLM, jak wokół każdej innej formy zarobku, powstała sieć mitów. Jednak trzeba zaznaczyć, że to normalny biznes i normalne źródło dochodu. Oczywiście zdarzają się oszuści, ale spójrzmy prawdzie w oczy, gdzie w dzisiejszych czasach ich nie ma? Należy po prostu wystrzegać się wszelkich mitomanów, którzy proponują wysokie zarobki bez żadnego wysiłku. Takie bajki można opowiadać dzieciom, ale dorośli ludzie nie powinni w nie wierzyć.