0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nalewka jak lekarstwo, warta grzechu - smaczna i dobra na wszystko

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nalewka doskonale sprawdzi się w zimne dni lub na spotkaniach z przyjaciółmi. Poprawi humor, rozgrzeje i przede wszystkim może świetnie smakować. To jednak nie wszystko. Wiele nalewek posiada właściwości zdrowotne, a spożywanie niewielkich ilości może sprawić, że zapomnimy o przeziębieniach i innych dolegliwościach. Przedstawiamy 4 przepisy na pyszne nalewki, które nie tylko zachwycą smakiem, lecz także zadziałają niczym lekarstwo.

Nalewka cytrynowa

Nalewka cytrynowa to doskonała propozycja dla wielbicieli wyrazistego i oczywiście kwaśnego smaku. Przepis jest niezwykle prosty. Wystarczą 3 cytryny, pół litra alkoholu (spirytusu lub wódki), 2,5 szklanki cukru oraz ok. 0,5 butelki wody. Oczywiście proporcje można modyfikować według upodobań, przykładowo im więcej wody, tym nalewka będzie słabsza. Teoretycznie można ją spożyć od razu po przygotowaniu, jednak o wiele lepiej smakuje, jeżeli będzie leżakować przez kilka tygodni.

Nalewka cytrynowa to idealny środek na przeziębienia, doskonale rozgrzewający w czasie zimnych miesięcy. Cytryna ma również właściwości oczyszczające. Poza tym przyśpiesza trawienie, będzie więc dobrym dodatkiem do posiłków.

Nalewka z aronii

Nalewka z aronii może być bardzo słodka i nieco cierpka, amatorów jej smaku jednak na pewno nie zabraknie. Wsypmy 1 kg owoców do słoika, po czym pokryjmy całość 0,75 kg cukru i odstawmy na dwa dni. Do aronii można dodać również wanilię i cynamon, wówczas nabierze nieco korzennego smaku. Po tym czasie dolejmy 1 litr wódki i odstawmy na dwa tygodnie. Następnie napój należy odcedzić, rozlać do butelek i pozwolić mu leżakować ok. pół roku.

Aronia ma właściwości oczyszczające, dlatego też doskonale poradzi sobie z toksynami w naszym organizmie. Poza tym wzmocni naczynia krwionośne i obniży ciśnienie krwi. Nalewka z aronii pomoże w profilaktyce przeciw zawałom, zmniejszy również dyskomfort przy nadkwasocie.

Nalewka malinowa

Sposób przygotowania nalewki malinowej bardzo przypomina recepturę aroniowej. Maliny zasypujemy cukrem i alkoholem, a słoik odstawiamy na 6 tygodni. Po tym czasie przelewamy odcedzony napój do butelek i odstawiamy na około pół roku.

Nalewka malinowa jest idealna przy przeziębieniach czy grypie. Łyżka napoju dodanego do herbaty, wypita przed snem, pozwoli doskonale się wypocić i obniży temperaturę ciała. To idealny sposób, by uchronić się przed chorobami jesienią i zimą. Nalewka zmniejszy również silne bóle miesiączkowe oraz – podobnie jak wcześniejsze – pomoże w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Warto również pić ją przy problemach z jelitami czy żołądkiem.

Nalewka korzenna

Nalewka korzenna jest idealna na zimowe wieczory. Jej aromat jest bardzo świąteczny. Do jej przygotowania potrzebne są przyprawy korzenne, takie jak cynamon, goździki, wanilia czy gałka muszkatołowa, poza tym skórka pomarańczowa, woda oraz 0,5 litra alkoholu. Aby napój był słodszy warto dodać ok. 0,25 litra miodu.

Nalewka korzenna doskonale rozgrzewa, a dodatkowo pomaga zmniejszyć uczucie przejedzenia i pełnego żołądka. Zdecydowanie poprawia też nastrój. To idealny napój na święta!

Warto pamiętać, że zdrowotne właściwości nalewki są najbardziej widoczne wtedy, kiedy dawkujemy sobie przyjemność jej spożywania. Miejmy na uwadze, że mimo pysznego smaku, nadal jest to alkohol, więc zbyt duże ilości mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów