Województwo pomorskie cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych turystów. Nic w tym dziwnego - kraina oferuje mnóstwo atrakcji dla zwiedzających, a dzięki dostępowi do morza jej renoma nie zmaleje nigdy. Jednak pomorskie to nie tylko Gdynia i piaszczyste plaże! Poznaj lepiej to województwo i dowiedz się, co warto w nim zobaczyć przyjeżdżając na wakacje.
Województwo pomorskie - Król wszystkich zamków w Malborku
Wznoszony etapami przez Krzyżaków, na przełomie XIV i XV wieku był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych. W kolejnych stuleciach zamek przejmowali królowie polscy, władze Prus Królewskich i Komisja Morska. Wielokrotnie dewastowany i niszczony, za każdym razem jednak stawał na nogi. Od 21 lat wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie, nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością.
Zwiedzanie całej twierdzy trwa prawie 4 godziny, a turyści w tym czasie mogą zobaczyć Zamek Wysoki, Średni i Niski, w których znajdują się między innymi Kaplica Św. Anny, dziedziniec otoczony krużgankiem, Kaplica św. Wawrzyńca czy Kościół Najświętszej Maryi Panny.
Zamek w Malborku leży na szlaku zamków gotyckich, których na pomorzu jest o wiele więcej. Na trasie można zwiedzić jeszcze Zamek krzyżacki w Sztumie i w Bytowie, Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim czy Zamek w Nowem.
Województwo pomorskie - Trójmiasto i trochę historii
Gdańsk, Gdynia i Sopot to epicentrum wydarzeń kulturalnych w województwie pomorskim. To właśnie tutaj odbywa się największy w Polsce festiwal muzyczny Opener czy festiwal filmowy w Gdyni, corocznie gromadzący największe gwiazdy polskiego kina.
Punktem obowiązkowym w Gdańsku jest niewątpliwie stocznia, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tutaj powstał NSZZ „Solidarność” oraz podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. Duże wrażenie robi także stare miasto z zabytkowym rynkiem. Podczas zwiedzania warto też zajrzeć do Domu Uphagena, który był gdańskim radcą miejskim i ławnikiem. Pochodził z jednej z najbogatszych rodzin na pomorzu, dlatego jego dom to prawdziwe dzieło sztuki.
Sopot najbardziej słynie ze swojego molo, które jest najdłuższe w Europie - mierzy dokładnie 511,5 metrów i zbudowane jest w całości z drewna. Na jego końcu znajduje się przystań jachtowa. Spacerując brzegiem morza warto zajrzeć także do latarni morskiej oraz bardzo charakterystycznego domu zdrojowego, który zachwyca architekturą.
Województwo pomorskie - Pomorskie parki narodowe
Województwo pomorskie obfitują także w dużo zieleni - znajdują się tam Park Narodowy Bory Tucholskie, Słowiński Park Narodowy, Nadmorski Park Krajobrazowy, Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie oraz obszary chronione powiatu słupskiego. Charakterystyczną cechą terenów wyżej wymienionych parków jest duża ilość jezior - siedem z nich znajdujących się w Parku Narodowym Bory Tucholskie tworzy ciąg nazwany Strugą Siedmiu Jezior, stanowiący niewielką rzekę o długości 13,9 km.
Z kolei torfowiska, mokradła i jeziora tworzące biosferę w Słowińskim Parku Narodowym zostały wpisane do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery przez UNESCO. Jednak najbardziej popularne w tym parku są ruchome wydmy, tworzące wydmowy pas mierzei. Układ wydm zmienia się wraz z podmuchami wiatru, dzięki czemu krajobraz nieustannie wygląda inaczej.