0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Paginacja - wskazówki na usprawnienie stronicowania

Wielkość tekstu:

Paginacja, inaczej stronicowanie, to nic innego jak zamieszczanie na stronie odnośników do kolejnych lub poprzednich stron danej publikacji. Jest rozwiązaniem często wykorzystywanym zarówno w sklepach internetowych, jak i serwisach zawierających dużą liczbę wpisów. Czy jest faktycznie potrzebna? I na co zwrócić uwagę, wykorzystując stronicowanie? Zastanowimy się nad tym w poniższym artykule.

Długość strony i jej stronicowanie

Fakt, że na stronie internetowej można zamieścić bardzo dużo informacji, nie oznacza, że zamieszczenie na niej wszystkiego jest zawsze dobrym posunięciem. Ładowanie całej treści strony za jednym zamachem z punktu widzenia serwera może być plusem, jednak niekoniecznie jest tak dla przeglądającego tę stronę internauty. Bez wątpienia przewijanie strony bez konieczności klikania jest wygodniejszym dla niego działaniem. Jednak są też tego ciemne strony, jak choćby znużenie wynikające z tej czynności. Wówczas właśnie paginacja stanowi swoiste urozmaicenie i wymusza zaktywizowanie czytającego. Trzeba jednak pamiętać, że z kolei przesadne skracanie stron, wymuszające zbyt częste klikanie, również może zniechęcić internautę do dalszego korzystania ze strony.

Nieograniczone przewijanie czy jednak paginacja?

Możliwość nieograniczonego przewijania strony może wprowadzić w pewnych sytuacjach w zakłopotanie. Zwłaszcza, gdy przykładowo interesujący nas odnośnik znajduje się w stopce, która staje się nieosiągalnym wręcz celem. Także omyłkowe wciśniecie “wstecz” i konieczność ponownego powrotu do miejsca na długiej stronie, z którego się cofnięto, może być nie lada wyzwaniem. Wykorzystanie więc nieograniczonego przewijania ma swoje dobre i złe strony jednak należy pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu zasadności jego zastosowania. Czy nie lepszym posunięciem będzie wówczas zastosowanie paginacji?

Stronicowanie a wyświetlanie numerów stron

Kiedy wykorzystuje się paginację w serwisie, rodzi się pytanie, czy prezentować numery kolejnych stron, czy też może lepiej je ukryć? Prezentowanie wielu stron, do tego wielocyfrowych może przerażać, a w konsekwencji i tak nikt nie będzie w stanie przez nie przebrnąć. Z kolei prezentowanie ich niewielkiej liczby może zachęcić do przejrzenia  i przeczytania całości. Nieco inaczej podchodzi się do kwestii stronicowania i podawania numerów podstron w przypadku sklepów internetowych, gdzie ich prezentacja jest uzasadniona choćby przez fakt łatwiejszego przeszukiwania znajdujących się w e-sklepie produktów.

Filtrowanie zawartości i paginacja

Przeglądanie stron archiwum, które ma kilkadziesiąt lub kilkaset stron, bywa uciążliwe. Warto wówczas w miarę możliwości wykorzystać w ramach paginacji także opcję filtrowania według określonych kryteriów.

Paginacja z wykorzystaniem strzałek

Paginacja z wykorzystaniem strzałek klawiatury jest stosowane między innymi podczas prezentacji galerii zdjęć w portalach. Warto rozważyć wykorzystanie tej formy przechodzenia do następnej strony także w odniesieniu do tekstu. Rozwiązanie to bowiem zdecydowanie ułatwia korzystanie i przeglądanie podstron witryny. Szczególnie dlatego, że taka forma paginacji nie wymusza konieczności klikania i pozwala wyłącznie przy wykorzystaniu klawiatury przechodzić na kolejne podstrony.

Przyciski paginacji

Decydując się na wykorzystanie paginacji stron w serwisie i stosując w tym celu przyciski, należy pamiętać o ich rozmiarach i czytelności. Zbyt małe elementy, niewyraźne i problematyczne pod kątem trafienia, mogą zniechęcić do przeglądania strony i w efekcie powodować jej zamykanie. Trzeba jednak zachować umiar zarówno w ich wielkości, jak i kolorystyce, aby nie stanowiły najważniejszego i najwyraźniejszego elementu całej witryny, a z drugiej strony, aby nie umknęły zupełnie niezauważone.

Dodatkowe odnośniki a stronicowanie

Aby nie wprowadzać internauty w błąd, bezcelowym jest dodawanie dodatkowych przycisków. Celem internauty korzystającego z paginacji jest najczęściej trafienie na następną lub poprzednią stronę publikacji i jeśli tych podstron jest niewiele, dodawanie jeszcze kolejnych odnośników, np. kierujących na pierwszą czy ostatnią stronę, nie ma najmniejszego sensu.

Mamy nadzieję, że przekazane powyżej wskazówki choć w niewielkiej części staną się inspiracją do tworzenia bardziej przyjaznych dla internautów i funkcjonalnych elementów strony.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów