Prowadzenie sklepu internetowego wydaje się doskonałym przedsięwzięciem dla wszystkich przedsiębiorców, zarówno posiadających małe firmy, jak i dla koncernów. Dzięki tak potężnemu źródłu, jakim jest sieć, można posiadać dochodowy biznes prowadząc go z domu. O tym, że e-commerce staje się coraz bardziej intratnym przedsięwzięciem świadczy fakt, że coraz więcej Polaków decyduje się na założenie swojego sklepu internetowego. Młodzi przedsiębiorcy za pośrednictwem e-sklepu nie tylko oferują wytwarzane przez siebie produkty, na przykład rękodzieło, ale również świadczą różnego rodzaju usługi. Sprzedawanie w internecie jest opłacalne - wysokość uzyskiwanych przychodów z e-handlu stale rośnie. Sprawia to, że nawet najmniejsza firma stawia obecnie na oferowanie swoich wyrobów poprzez własny sklep w sieci. Jaka platforma sklepowa będzie najlepsza dla małego sklepu?
Platforma sklepowa - wybór
Obecnie na rynku istnieje wiele platform sklepowych, które mogą być przydatne przy zakładaniu sklepu internetowego. Można wybierać zarówno z przeróżnych modeli licencyjnych, jak i scenariuszy ich wprowadzenia. Ważne jednak, żeby zdecydować się na użytkowanie platformy, która spełni potrzeby przedsiębiorcy i będzie zgodna z profilem zakładanego sklepu. Zastosowanie nieodpowiedniego oprogramowania może skutkować nieodpowiednim przygotowaniem witryny, a tym samym przyczynić się do zwiększenia kosztów całego przedsięwzięcia.
Warto zastanowić się również nad wyborem firmy, która będzie dostarczać hosting. W przypadku małego sklepu internetowego wybór standardowych usług hostingowych powinien być wystarczający. Dostępny transfer jest na tyle duży, że pozwala na swobodne załadowanie się nawet kilku tysięcy zdjęć. W małym sklepie internetowym oferta asortymentowa prawdopodobnie nie będzie zawierała więcej niż kilkadziesiąt produktów, co oznacza, że nie potrzeba inwestować w większy transfer.
Trzeba także zwrócić uwagę na to, że obecnie znajduje się kilka rodzajów platform sklepowych. Rozwiązanie, które zostanie wybrane, będzie także zależało od wielkości e-sklepu czy rodzaju sprzedawanych produktów. Wyróżnić można zatem: platformy dedykowane, darmowe i płatne oprogramowanie pudełkowe oraz oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy.
Platforma dedykowana jest oprogramowaniem powstającym na specjalne zamówienie. Klient ma wpływ na wszystkie etapy pisanego dla niego programu: na wykorzystaną technologię oraz procesy przetwarzania danych. Zaletami takiego oprogramowania są możliwości stworzenia narzędzia od początku idealnie dopasowanego do potrzeb oraz środowiska informatycznego, które stosowane jest w przedsiębiorstwie. Nie bez znaczenia jest także to, że oprogramowanie jest wykorzystywane tylko i wyłącznie przez jedną firmę. Jednakże takie rozwiązanie wiąże się dosyć często z wysokimi nakładami finansowymi oraz czasowymi. Taki pogram wiąże się jednocześnie z samodzielnością i odpowiedzialnością przedsiębiorcy, ponieważ nie istnieje wtedy żadna możliwość automatycznego zaktualizowania systemu. Oznacza to, że tworzenie dedykowanego programu ma zastosowanie jedynie w przypadku, kiedy sprzedawca nastawia się na sprzedaż nietypowych produktów cyfrowych czy np. zastosowanie innowacji w kwestii rozliczania transakcji. W przypadku małych sklepów tworzenie oprogramowania dedykowanego mija się z celem.
Oprogramowanie pudełkowe to pogramy, które można bezpośrednio kupić od producenta. Zazwyczaj charakteryzują się one bardzo zamknięta strukturą, co oznacza, że nie można ich w żaden sposób modyfikować. Ze względu na wiele rodzajów produktów z zakresu oprogramowania pudełkowego, można wyodrębnić: oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy, oprogramowanie pudełkowe zamknięte oraz oprogramowanie pudełkowe otwarte.
Oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą w łatwy i szybki sposób stworzyć sklep internetowy. Do uruchomienia takiej platformy nie potrzeba specjalistycznej wiedzy z dziedziny programowania, co jest niewątpliwą zaletą. Z drugiej strony, nie istnieje możliwość samodzielnego modyfikowania zawartości serwisu.
Podobnie jest z oprogramowaniem pudełkowym zamkniętym. Jego główną zaletą jest dostarczanie gotowych rozwiązań oraz funkcji, które są odpowiednio dopasowane do branży, w której działa przedsiębiorca.
Oprogramowanie pudełkowe otwarte, czyli tzw. Open Source, to programy, których ograniczona wersja zazwyczaj udostępniana jest bezpłatnie, a za dodatkowe funkcje trzeba płacić. Taki program ma otwarte źródła, dzięki czemu wszyscy użytkownicy mogą analizować i modyfikować kod źródłowy.
Platforma sklepowa dla małych sklepów
Jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia sklepów internetowych jest Magento. Jest to oprogramowanie Open Source. Wersja podstawowa jest darmowa i w przypadku właścicieli małych sklepów internetowych powinna w zupełności wystarczyć. Główna zaletą tego programu jest fakt, że użytkownik za pomocą platformy ma możliwość obsługiwania wielu sklepów za pomocą jednego panelu oraz analizowania ich i przeprowadzania modyfikacji. Dodatkowo witryna widoczna jest również w urządzeniach mobilnych, na przykład smartfonach i tabletach.
Warto także zwrócić uwagę na takie platformy sklepowe, jak IAI-Shop, Shoper lub WellCommerce, które dostarczane są w formie usługi do wynajęcia. Są one stosunkowo łatwe w obsłudze i nie wymagają dużych nakładów czasowych przy uruchomieniu (szacuje się, że na ich podstawie sklep internetowy można założyć już w trzy lub cztery tygodnie). Przy wyborze tego oprogramowania otrzymuje się platformę udostępniona przez producenta, projekt graficzny, konfigurację najważniejszych elementów oraz wprowadzenie produktów.
Dobrym pomysłem jest skorzystanie z programu Shoper. Jest to gotowy sklep internetowy, który, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, sprawia, że sprzedaż internetowa jest niezwykle prosta. Jest oprogramowaniem uniwersalnym - może być wykorzystywany zarówno przy tworzeniu dużych sklepów, jak i małych witryn.
Poczatkującym z pewnością zależy na tym, aby wybrane przez nich oprogramowanie było łatwe w użyciu. Pod tym względem godny polecenia jest web-market.pl. Ten program sprawi, że zakupy będą wydawały się przyjemne nawet osobom, które nie radzą sobie z obsługą Internetu. Jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że obsługuje wszelkie dostępne wersje językowe i waluty.
Obecnie dostępne oprogramowanie pudełkowe ma wiele funkcji ułatwiających prowadzenie sklepu internetowego. Bardzo często zdarza się, że posiadają one zaimplementowane mechanizmy integracji z popularnymi programami do prowadzenia działalności, przez co wydają się być jeszcze bardzo użyteczne.