0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wolne dni - co robić, by zregenerować się w pełni?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kiedy siedzimy w pracy, za nami trudny tydzień, zbliża się natomiast weekend, urlop czy inne wolne dni, marzymy o tym, aby się zregenerować. Zazwyczaj mamy mnóstwo planów na ten czas, jesteśmy pewni, że wypoczniemy jak nigdy wcześniej. Niestety często wolne dni przepływają przez palce, a my w tym czasie nie robimy absolutnie nic, co było na naszej liście marzeń, co więcej przejmujemy się pracą, nadrabiamy zaległości i zupełnie zapominamy o odpoczynku. Takie dni, w których nie musimy zjawiać się w firmie, powinniśmy wykorzystać na pełną regenerację. Dzięki temu powrócimy z czystą głową, energią, zwiększoną produktywnością. Zalet relaksu w wolne dni jest mnóstwo! Jak jednak wykorzystać ten czas, aby go nie zmarnować? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie postaramy się podpowiedzieć ci, co możesz zrobić!

Jak wykorzystać wolne dni?

Niezależnie od tego, czy jest to weekend, urlop, czy po prostu dzień wolny od pracy, wykorzystaj go dobrze. Regeneracja z pewnością pozytywnie odbije się później podczas dni pracy. Co można zrobić, by nabrać energii i wypocząć? Podpowiadamy!

 1. Aktywność fizyczna
  Zazwyczaj dni pracy spędzamy w budynkach, nasz kontakt ze świeżym powietrzem i ruchem ogranicza się do powrotu z pracy i przyjazdu do niej, a jeśli korzystamy z własnego auta, pokonujemy często tylko kilka kroków. Aktywność fizyczna jest jednak świetnym sposobem na regenerację. Wykorzystaj więc wolne dni, by pójść na siłownię, pobiegać, potańczyć lub poskakać w domu. Pamiętaj, że aktywność fizyczna nie jest jednoznaczna z zadyszką i ogromnym wysiłkiem - rób to, co sprawia ci największą radość. Jeśli pogoda na to pozwala, pójdź na rolki lub długi spacer z bliskimi. Jednocześnie z ruchem i przebywaniem na świeżym powietrzu będziesz miał wtedy okazję porozmawiać. Nie ma wątpliwości, że to doskonały sposób na relaks.

 2. Bądź leniem
  Wielu z nas nie lubi się nudzić, chcemy ciągle coś robić, źle czujemy się z tym, że nic nas nie zajmuje. Wolne dni są jednak doskonałą okazją, żeby trochę się polenić, nie robić absolutnie nic, pójść do parku i usiąść na ławce, położyć się na trawie i przyglądać się chmurom albo po prostu zostać w łóżku, spać do woli, gapić się w sufit, resetować się. Lenistwo od czasu do czasu nie jest niczym złym.

 3. Nadrabiaj zaległości
  Wiele osób uważa weekend za doskonały czas na nadrobienie zaległości - przeczytanie aktualności z interesującej nas dziedziny, obejrzenie ulubionego programu, na który nie było czasu, przeczytanie branżowej książki, kursy czy szkolenia. Trudno tutaj mówić o całkowitym oderwaniu od pracy, ale dla niektórych jest to najlepsza forma odpoczynku i rozrywki, być może także dla nas? Oczywiście każdy człowiek jest inny, w związku z tym wielu z nas doskonale odpoczywa na przykład odcinając się całkowicie od wiadomości, internetu, mediów społecznościowych oraz wszystkiego, co może być związane z pracą, jaką wykonujemy na co dzień.

 4. Przeczytaj coś, obejrzyj film
  Wielu z nas lubi spędzać czas, czytając książki, oglądając filmy czy seriale, czytając blogi itp. Wolne dni to doskonała okazja, by poświęcić na te czynności tyle czasu, ile tylko chcemy. Dla maniaków kina z pewnością wolny dzień spędzony na oglądaniu filmów będzie idealną rozrywką. Niemal każdy z nas ma jakąś książkę, którą bardzo chciałby przeczytać, jednak ciągle z nią zwleka przez nadmiar obowiązków. Wolne dni to świetna okazja, by w końcu zanurzyć się w lekturze. Kiedy, jak nie wolnego dnia, nadrobić zaległy sezon serialu? Dzięki temu będziemy mogli całkowicie oderwać się od pracy i stresów z nią związanych.

 5. Pozwiedzaj
  O zabytkach w twojej okolicy wiesz tyle, że są? Nigdy nie widziałeś najpopularniejszych miejsc? Wolne dni to doskonały czas, by pozwiedzać - nie tylko odległe zakątki, lecz przede wszystkim swoje miejsce zamieszkania. Być może okaże się, że nie znasz miejsc, które prawdziwie cię zachwycą. Takie poznawanie zachwycających obiektów to dla wielu z nas najlepsza rozrywka, nie czekaj więc, poczytaj o swojej miejscowości i ruszaj na poszukiwanie przygód!

 6. Spędzaj czas z bliskimi
  W czasie pracy trudno znaleźć wolną chwilę dla bliskich i rodziny. W wolne dni warto więc nadrobić zaległości, spotkać się z przyjaciółmi, pojechać z wizytą do rodziny. Taki wspólny czas może świetnie nas zregenerować, dać dużo radości, pozwolić nam oderwać się od codzienności.

 7. Pobądź sam ze sobą
  Choć wiele osób najlepiej regeneruje się wśród bliskich, równie dużo z nas woli pobyć w samotności. Po wielu dniach pracy w końcu można odpocząć od szumu informacyjnego, usiąść samotnie z kubkiem jakiegoś pysznego napoju, oderwać się od problemów, nacieszyć się ciszą. Jeśli wolimy być sami, postarajmy się chociaż o chwilę, którą spędzimy w ten sposób.

 8. Zjedz coś pysznego
  Wolne dni to doskonała okazja, by coś ugotować. Nierzadko w dni pracy jemy szybko, robimy coś prostego, warto więc poświęcić trochę czasu, by samodzielnie przygotować coś pysznego - bez pośpiechu. Takie celebrowane posiłki dodają mnóstwo energii i przynoszą wiele radości.

 9. Doceniaj poranki
  Jeśli rozpoczynamy pracę w godzinach porannych, nierzadko trudno mówić o nieśpiesznych porankach. Zazwyczaj szybko jemy śniadanie, jednocześnie ubierając się czy robiąc makijaż. Dlatego w wolne dni warto docenić i celebrować poranki - wstać bez budzika, przed snem nie liczyć godzin snu, poleżeć jeszcze trochę w łóżku, zjeść pyszne śniadanie i powoli przygotować się do kolejnych godzin dnia. W ciągu tygodnia pracy może być to trudne, szczególnie jeżeli cenimy sobie sen, natomiast w wolne dni możemy przeciągać poranki do woli.

 10. Zaplanuj dni pracy
  Czasami naprawdę trudno nam oderwać się od pracy. Myślami krążymy wokół niej, mimo wolnego dnia chcemy coś zrobić, przypominają nam się kolejne ważne sprawy. Jeśli nam to przeszkadza i nie pozwala nam w pełni się zrelaksować, usiądźmy, weźmy kartkę i długopis i zapiszmy wszystko, co chodzi nam po głowie - pilne zadania i to, czym będziemy musieli zająć się po powrocie. Dzięki temu oczyścimy swój umysł z tych myśli i pozbędziemy się ich na jakiś czas. W końcu zyskamy pewność, że o niczym nie zapomnimy, bo mamy skrupulatnie zapisaną listę.

Wolne dni warto wykorzystać w pełni tak, jak tylko mamy na to ochotę. Pamiętajmy jednak, jak ważna jest regeneracja i ciągłe błądzenie myślami po temacie pracy może nie wyjść nam na dobre.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów