0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czas wolny - co można robić w wolnej chwili?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czas wolny… Wszyscy na niego czekamy, by zregenerować się po pracy, odpocząć, zająć się swoimi pasjami, zrobić coś dla siebie. Jednak często po prostu go marnujemy, spędzamy długie godziny na robieniu mało istotnych rzeczy i koniec końców mamy poczucie, że coś tracimy. Jeżeli nie mamy ochoty leżeć bezczynnie, chcemy aktywnie spędzić ten czas, znaleźć chwile zarówno na „nicnierobienie”, jak i rozwijanie swoich pasji, musimy się do tego przygotować i zmotywować się. W tym momencie może pojawić się pustka. Chcemy coś zmienić, ale właściwie co? Brakuje nam pomysłów. Kolejne godziny bezmyślnego oglądania telewizji i internetu nie wchodzą w grę, nudzimy się, a nuda okropnie nam przeszkadza. Jak zagospodarować czas wolny?

Czas wolny to czas na pasję

Stwierdzenie, że każdy ma jakąś pasję, jest pewnie przesadzone, jednak przy głębszym zastanowieniu z pewnością znajdziesz coś, co cię interesuje i co chcesz rozwijać. Jeżeli nie wiesz, na co poświęcić czas, przemyśl dokładnie co lubisz robić. Może być to cokolwiek z każdej dziedziny. Kiedyś robiłeś szalik na drutach i bardzo cię to zrelaksowało? A może nawlekałeś koraliki na żyłki, robiąc biżuterię i sprawiało ci to przyjemność?

Uwielbiasz się bać i czuć adrenalinę w czasie oglądania horrorów? Jeśli takich rzeczy jest więcej – zapisz je na kartce. Kiedy wszystko będzie spisane, przeanalizuj, co możesz w związku z tym zrobić. Kup druty i włóczki, poszukaj wzorów (najlepiej zacznij od prostych) i wyznacz sobie kilka godzin w tygodniu, w których poświęcisz się tylko temu. W trakcie ćwiczeń możesz dodatkowo słuchać ciekawych audycji w radiu, poznawać nową muzykę, słuchać audiobooków lub oglądać coś, na czym nie musisz się bardzo skupiać, np. komediowe seriale.

Zajmowałeś się kiedyś robieniem biżuterii z koralików? Zdobądź potrzebne akcesoria i wykonaj breloczek, dla kogoś, kto stale nie może znaleźć kluczy. Lubisz horrory? Znajdź w internecie artykuły o najstraszniejszych miejscach na świecie, obejrzyj filmiki ludzi, którzy je odwiedzają, zrób listę horrorów, które zawsze chciałaś zobaczyć i zarezerwuj sobie czas na przynajmniej jeden tygodniowo. A może poszukaj strasznych miejsc, które sam możesz zobaczyć? Swoje podróże możesz dokumentować i założyć blog lub videoblog, na którym przedstawisz swoje wrażenia. Wtedy czas wolny wypełnisz w stu procentach i z pewnością nie będziesz się nudzić.

Aktywny czas wolny

Jeżeli w trakcie pracy przez wiele godzin siedzisz, wracasz do domu i… nadal siedzisz, a czujesz się z tym coraz gorzej, spędzaj wolny czas aktywnie. Wybierz się na długi spacer, sprawdź, czy ruch sprawi, że odzyskasz energię. Jeżeli to jest to, co było ci potrzebne, a sam nie do końca umiesz się zmotywować do zejścia z kanapy, zapisz się na siłownię. Kiedy zapłacisz z góry, z pewnością trudniej będzie ci spasować i zostać w domu.

Aktywnych form spędzania czasu jest mnóstwo. Lubisz tańczyć? Nie ma problemu! Zapisz się na tańce lub po prostu pobujaj się w domowym zaciszu. A może rower? Rolki? Zawsze chciałeś pojeździć na deskorolce? Każdy rodzaj fizycznej aktywności sprawi, że poczujesz się lepiej, a czas wolny z pewnością nie będzie wydawał się zmarnowany!

Nauka a czas wolny

Chcesz się kształcić? Nie lubisz siedzieć bezczynnie i z jednej strony marzysz o odpoczynku, z drugiej jednak bardzo zależy ci na tym, żeby zwiększać swoje umiejętności? Ciągłe myślenie na ten temat męczy bardziej, niż może się wydawać. Chcesz nauczyć się języka? Zapisz się na kurs lub prywatne lekcje. Jeżeli czas nauki będzie ściśle określony, nie będzie ci to zaprzątało myśli kiedy indziej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat, który cię szczególnie interesuje? Poszukaj interesujących cię artykułów w internecie. Jeżeli jednak nie umiesz się skupić, gdy wokół pełno ciekawszych rzeczy, wybierz się do czytelni. W bibliotece skupisz myśli i będziesz z dala od rozpraszaczy. Z pewnością wrócisz do domu usatysfakcjonowany nową wiedzą i spokojnie zajmiesz się odpoczynkiem.

W planowaniu zajęć w wolnym czasie należy pamiętać przede wszystkim o jednym – nie każdy musi być bardzo aktywny i zajmować się wieloma rzeczami. Masz ochotę leżeć plackiem i to lubisz najbardziej? To naprawdę w porządku - o tyle, o ile naprawdę nie masz wyrzutów sumienia. Jeżeli jednak coś nie daje ci spokoju i stale myślisz o tym, ile mogłeś zrobić, spróbuj skorzystać z powyższych rad. Być może znajdziesz coś, co będzie dla ciebie idealne i wykorzystasz każdą sekundę dokładnie tak, jak chcesz.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów