0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dobra forma jest ważna - jak ją utrzymać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dobra forma, utrzymanie odpowiedniej diety, a co za tym idzie, pożądanej sylwetki jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety, nie jest to proste, szczególnie, gdy zewsząd kuszą nas smakołyki, a nam brak silnej woli. Jak sobie z tym radzić?

Początek jesieni to dobry czas na przypomnienie o diecie i ćwiczeniach, które zapewne przejdą nam przez myśl podczas planowania naszych noworocznych postanowień. Warto zawczasu zadbać o swoje ciało i na letnim urlopie pokazać na plaży wyrzeźbioną i zdrową sylwetkę, której pozazdrości nam każdy.

Dobra forma a brak silnej woli

To największy wróg diet i ćwiczeń. Jeśli brak nam własnego samozaparcia, o zdrową i umięśnioną sylwetkę bez nadmiaru tłuszczu może być ciężko. Regularne ćwiczenia - dwa, trzy razy w tygodniu, bieg oraz utrzymanie zaplanowanych wcześniej reżimów związanych z żywieniem to podstawa. Jeśli mamy z tym problem, możemy ściągnąć specjalne aplikacje na smartfona i zarządzać planem ćwiczeń, uzupełniać wiedzę czy układać plany treningowe. Takie programy pozwalają także na rejestrowanie spożywanych posiłków i kontrolowanie kalorii.

Odpowiednie pożywienie to obowiązek

Każdy organizm potrzebuje odpowiednich składników spożywczych. Biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo się od siebie różnimy, każda dieta powinna być dobierana indywidualnie. Duże znaczenie w jej planowaniu ma nasza aktualna forma, tryb życia, praca oraz inne aktywności wpływające na zapotrzebowanie kalorii i węglowodanów w ciągu dnia. Jeśli nie wiemy, jak zaplanować jadłospis, skorzystajmy z rad dietetyka i zacznijmy przygotowywać posiłki według jego zaleceń w domu zamiast stołować się w mieście. Problemem jest brak czasu? W większych miastach po wykupieniu odpowiedniego abonamentu (niestety, nie jest to tanie) świeże i odpowiednie dla naszej diety posiłki zostaną nam dostarczone do każdego miejsca, w którym będziemy się znajdować.

Dobra forma a regularność

O ćwiczeniach już co prawda wspomnieliśmy, ale regularność potrzebna jest także pod innymi względami. Aby zdrowo i wartościowo się odżywiać, oprócz odpowiedniego doboru artykułów spożywczych powinniśmy pilnować także pory, w której je spożywamy. Jedzenie o stałych godzinach nie tylko przyzwyczai nasz organizm do dostarczania odpowiednich składników w danych porach, ale także sprawi, że pomiędzy nimi nie będziemy odczuwać głodu. Staraj się jeść pięć razy dziennie (bądź inaczej, jeśli zaleci to twój dietetyk), zachowując pomiędzy daniami około trzech godzin przerwy. W tym czasie staraj się nie przegryzać, możesz natomiast uzupełniać płyny.

Nie warto ulegać pokusom

Nie mamy tu na myśli wyłącznie słodkich pokus, choć i tych - co jasne - warto się wystrzegać. Wrogiem zdrowej diety jest przede wszystkim spożywanie wysokosłodzonych napojów. Przynajmniej na jakiś czas warto je sobie więc odpuścić, zastępując na przykład zdrowymi shake’ami ze świeżych owoców, do których dostęp podczas letnich miesięcy jest niemal nieograniczony. Puste kalorie pochodzące z chipsów czy chociażby alkoholu także mogą wpłynąć na naszą sylwetkę, dlatego warto o tym pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem weekendowych imprez. Niestety, dobra forma wymaga wielu poświęceń.

Znajdź towarzystwo!

Ćwiczenia na siłowni czy przyrządzanie posiłków według diety z pewnością będzie przyjemniejsze, jeśli nie będziesz zajmował się tym sam. Postaraj się zainteresować tym tematem swoją drugą połówkę, rodzinę czy przyjaciół. Wspólne chodzenie na siłownię, bieganie czy przygotowywanie posiłków będzie przy ciekawsze. Przy okazji łatwiej wówczas o odpowiednią mobilizację. Jeżeli pojawi się pomiędzy wami nutka zdrowej rywalizacji - tym lepiej.

W zdrowym ciele zdrowy duch - przy głębszym zastanowieniu możemy stwierdzić, że słowa te rzeczywiście mają odpowiednie odzwierciedlenie w naszej codzienności. Jeśli będziemy dbać o dietę i dobrą formę, nasze samopoczucie z pewnością będzie lepsze. Warto o tym pamiętać!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów