Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wynajmij biurko, czyli o zasadach coworkingu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie nie wszyscy chodzą do biura, żeby spędzić tam osiem godzin pracy. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wykonują swoje obowiązki w domu, podobnie robią też freelancerzy. Jednak jeśli kogoś rozpraszają domowe warunki albo potrzebuje dojeżdżać do jakiegoś miejsca, aby mieć większą motywację do pracy, dobrym wyborem staje się coworking.

Co to jest coworking?

Coworking polega na pracy kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu osób, które nie reprezentują tej samej firmy, a nierzadko zajmują się zupełnie innymi dziedzinami, w jednym biurze czy pomieszczeniu. Jedni przedsiębiorcy lub wolni strzelcy decydują się na pracę w biurach coworkingowych, bo szukają towarzystwa, inspiracji, motywacji lub wsparcia. Inni przychodzą do takich miejsc, bo potrzebują spokoju i atmosfery skupienia.

Wspólna praca odbywa się w coworkach. Są to przestrzenie biurowe (różnych rozmiarów) wyposażone w stanowiska pracy. Zainteresowani mogą wynająć tam jedno lub więcej biurek, a nawet osobne pomieszczenie. Istnieje również możliwość wynajmowania przestrzeni bardzo doraźnie - np. na spotkanie z kontrahentem.

Jak wygląda biuro coworkingowe?

Nie ma żadnego schematu, według którego należałoby tworzyć wygląd biur coworkingowych. Ich aranżacje mogą przyjąć indywidualny charakter. Istnieją zarówno miejsca przypominające klub, kawiarnię lub artystyczny loft, jak i bardziej klasyczne w wyglądzie biura.

Poza miejscem do pracy przedsiębiorca może korzystać z pełnego wyposażenia biurowego i zaplecza kuchenno-sanitarnego. Bardziej luksusowe biura coworkingowe posiadają strefy relaksu, kawiarnię, a także oferują możliwość skorzystania z cateringu. Natomiast w pakiecie korzystania z miejsca w zwykłym coworku musi być obowiązkowo dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu.

Oprócz odpowiedniego wyposażenia biuro do wspólnej pracy powinno także cechować się wysoką elastycznością i niskimi kosztami wynajmu biurka czy całego pomieszczenia. Ponadto nie powinno się wymagać od przedsiębiorców lub freelancerów podpisywania umów, wpłacania kaucji czy przychodzenia w stałych godzinach. Takie warunki mają zachować niezależność korzystających, a także zaoferować im koszty zdecydowanie mniejsze od tych, które musieliby ponieść, wynajmując własny lokal.

Kto może pracować na zasadach coworkingu?

Nie ma reguł, które określałyby, kto może zdecydować się na coworking. Jednak wiadome jest, że osoby zainteresowane pracą w coworkach muszą mieć zajęcie, które pozwala im na wykonywanie go wśród innych ludzi.

Wspólną pracę bardzo często wybierają freelancerzy, którzy chcą oderwać się od domu, gdzie być może rozprasza ich za dużo czynników. Jednak coworki mogą także wybrać przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują stałej siedziby, ale nadal chcą pracować w profesjonalny sposób i zależy im na nawiązaniu nowych kontaktów. Coworking może bowiem sprzyjać powstawaniu nowych biznesowych relacji.

Warto pamiętać, że na pracę w tego rodzaju otoczeniu można zdecydować się bez względu na wiek czy zaawansowanie w działalności. Wręcz przeciwnie - praca w coworku może się okazać bardzo pomocna dla dopiero zaczynających przedsiębiorców, którzy we wspólnym miejscu pracy będą mogli odnaleźć wsparcie czy pomoc merytoryczną.

Jakie są reguły w coworku?

Rozpoczęcie swojego doświadczenia z coworkingiem jest niezwykle łatwe. Wystarczy znaleźć biuro, którego oferta najbardziej pasuje danej osobie. Później trzeba dobrać odpowiedni dla siebie abonament, uiścić go i zacząć pracę we wspólnej przestrzeni.

Oferty biur coworkingowych są bardzo różnorodne i elastyczne. Podstawowy pakiet zakłada wynajem samego biurka z komputerem (albo bez) na wybrane dni lub godziny. Bardziej zaawansowaną możliwością jest zarezerwowanie większej liczby stanowisk, znajdujących się nawet obok siebie - tak by pracownicy pochodzący z tej samej firmy mogli się szybciej ze sobą porozumiewać.

Ponadto większość coworków oferuje adres - przedsiębiorca może zarejestrować firmę na adres biura, z którego korzysta. Można także zdecydować się na przekierowywanie tam firmowej korespondencji.   Zdarza się, że biura coworkingowe oferują także inne usługi potrzebne przedsiębiorcom, takie jak profesjonalna obsługa księgowa, prawnicza czy windykacyjna.

Jeśli zatem ktoś szuka atmosfery, która go zmotywuje, zainspiruje albo dostarczy spokoju do pracy, powinien zastanowić się nad coworkingiem. Dzięki rosnącej liczbie coworków w dużych miastach (m.in. Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Białymstoku czy Szczecinie) przedsiębiorca będzie mógł wybrać miejsce, które najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów