0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-09-22

Artykuły:

E-PIT - fiskus rozliczy PIT za przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić automatyczne rozliczenie PIT dla przedsiębiorców sporządzanie przez narzędzia organów podatkowych Narzędzie ma być dostępne w serwisie Twój e-PIT. Kiedy m zostać wdrożone? Skąd taka informacja? Sprawdziliśmy!

22 września 2023

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 roku – jak wpłynie na inne świadczenia?

W 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie dwa razy - od 1 stycznia i od 1 lipca. Będzie miało to swoje odzwierciedlenie w wysokości innych świadczeń przysługujących pracownikom. Dowiedz się więcej czytając artykuł!

22 września 2023

Odpoczynek dobowy i tygodniowy

Odpoczynek dobowy i tygodniowy to istotna kwestia, o której należy pamiętać przy ustalaniu grafiku danego pracownika. To pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi odpoczynek. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat odpoczynku pracownika!

22 września 2023

Dwie umowy o pracę - jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika?

Przepisy nie zabraniają pracownikowi posiadania kilku umów o pracę. Co więcej, może on mieć dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą. Jak wyliczyć wynagrodzenie takiego pracownika? Jak to wpływa na świadczenia? Dowiedz się więcej!

22 września 2023

Domniemanie prawdziwości faktur w postępowaniu podatkowym

Czy wiesz, czym jest domniemanie prawdziwości faktur? Czy faktura VAT ma walor dokumentu wiążącego dla urzędu skarbowego, czyli czy w toku postępowania podatkowego obowiązuje zasada prawdziwości faktur? Poznaj dostępne orzecznictwo w tym temacie!

22 września 2023

Zatrudnianie pracowników - z jakimi formalnościami się wiąże?

Kiedy prowadzisz własną działalność możesz zdecydować się na zatrudnianie pracowników. Musisz jednak pamiętać, że wiąże się to z wieloma formalnościami. Jak ich dopełnić. jakie przepisy obowiązują pracodawców? Przeczytaj w artykule.

22 września 2023

Jak określić moment powstania przychodu z działalności gospodarczej?

Przedsiębiorco! Czy wiesz, w jaki sposób należy określić moment powstania przychodu? Czy okres rozliczeniowy może być dłuższy niż 12 miesięcy? Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, czy dzień otrzymania zapłaty może być również datą powstania przychodu!

22 września 2023

Zwrot towaru a ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej

W jaki sposób i w jakim dniu powinnam zaewidencjonować zwrot towaru przy sprzedaży nabijanej na kasie fiskalnej?

22 września 2023

Cesja wierzytelności - kiedy nie można jej dokonać?

Cesja wierzytelności, czyli przeniesienie wierzytelności na inny podmiot, jest czynnością cywilnoprawną, która podlega ogólnym zasadom prawa cywilnego. Jak przebiega cesja? Kiedy nie będzie ona możliwa? Omawiamy w naszym artykule!

22 września 2023

Kwartalne rozliczanie VAT - jakie niesie za sobą korzyści?

Wielu przedsiębiorców staje przed dylematem: z jaką częstotliwością rozliczać się z US? Tradycyjnie, czyli w okresach miesięcznych czy zastosować kwartalne rozliczanie VAT? Dowiedz się, jakie zalety ma rozliczanie podatku VAT w sposób kwartalny!

22 września 2023

Ulgi podatkowe pracownika – z jakich zwolnień może on skorzystać?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę znajdą szereg rozwiązań prawnych, które w jakiś sposób pozwolą im obniżyć podatek dochodowy opłacany z wynagrodzenia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie ulgi podatkowe pracownika można zastosować!

22 września 2023

Wyrejestrowanie płatnika składek z ZUS - ZWPA

Płatnikiem składek jest każda osoba lub podmiot zobowiązany przepisami do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za siebie lub innych ubezpieczonych, z jakiegokolwiek tytułu. Kiedy wyrejestrowanie płatnika składek z ZUS-u jest konieczne? Sprawdź!

22 września 2023

Awaria kasy fiskalnej – co należy zrobić?

Awaria kasy fiskalnej może przydarzyć się każdemu podatnikowi, który jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży przy jej użyciu. Sprawdź, co należy zrobić w sytuacji awarii kasy fiskalnej. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

22 września 2023

Zawiadomienie ZAW-FA - wzór z omówieniem

Czy wiesz, jak nadać uprawnienia w KSeF dla użytkowników innych niż właściciel firmy? Sprawdź, kto i jak może złożyć w tym celu zawiadomienie ZAW-FA. W artykule omawiamy sposób wypełnienia formularza. Dowiedz się więcej!

22 września 2023

Minimalna składka zdrowotna a założenie firmy w trakcie roku

Ile wynosi minimalna roczna składka zdrowotna jeżeli rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku?

22 września 2023

Utwory niedostępne w obrocie handlowym - czy można z nich korzystać?

Utwory niedostępne w obrocie handlowym nie są dostępne dla odbiorców w obrocie komercyjnym. Mogą być wykorzystywane m.in. przez instytucje kultury, ale tylko po dopełnieniu odpowiednich formalności. Wyjaśniamy, kiedy można z nich skorzystać!

22 września 2023

Opodatkowanie spadku z zagranicy - co warto wiedzieć?

Jak wygląda opodatkowanie spadku z zagranicy? Czy w takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z podwójnym opodatkowaniem, a może obowiązku podatkowego nie będzie w ogóle? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

22 września 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów