0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Automatyczne przygotowanie JPK w ramach KSeF

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) aplikacji, która będzie automatycznie przygotowywać plik JPK_V7. Sprawdź, na czym będzie polegać automatyczne przygotowanie JPK w ramach KSEF oraz kiedy narzędzie to wejdzie w życie!

Automatyczne przygotowanie JPK w ramach KSeF

Obecnie podatnicy VAT są zobowiązani do samodzielnego przygotowania plików JPK na podstawie danych zawartych w rejestrach VAT sprzedaży i zakupu. Proces ten jest czasochłonny i wymaga od podatników posiadania odpowiednich umiejętności i wiedzy np. w zakresie wskazywania oznaczeń przy ujmowanych transakcjach.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak, że możliwe będzie automatyczne przygotowanie JPK w ramach KSeF.

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów wskazał:
"Jeśli wprowadzimy KSeF, który za chwilę zacznie obowiązywać, pokażemy drogę dojścia do sytuacji, w której deklaracja VAT-u zostanie wypełniona automatycznie i przedsiębiorca nie będzie musiał tracić czasu na wypełnienie deklaracji vatowskiej. Podobnie będzie z akcyzą. Jeśli zintegrujemy systemy informatyczne, a chcemy to w najbliższym czasie zrobić, tutaj także deklaracja akcyzowa zostanie wypełniona za przedsiębiorcę".

Wszystko to będzie możliwe za sprawą aplikacji, która będzie automatycznie pobierać dane z KSeF i przygotowywać na ich podstawie plik JPK_V7. Podatnik będzie miał możliwość sprawdzenia i zatwierdzenia deklaracji przed jej złożeniem.

Kiedy możliwe będzie automatyczne przygotowanie JPK w ramach KSeF?

Obecnie możliwość automatycznego generowania JPK przez administrację skarbową jest zapowiedzią. Ministerstwo Finansów nie wskazało daty wejścia w życie zapowiedzianego rozwiązania. Domniemać można, że nieprędko to nastąpi ze względu na to, że w KSeF nie będzie przeprowadzany pełny obieg dokumentów, w dalszym ciągu są regulacje wskazujące dokumenty, które poza nim będą wystawiane np. faktury zagraniczne, paragony z NIP czy opłaty za autostradę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów