Ratusz w Oslo to kolejne miejsce na mapie Norwegii, które warto odwiedzić. W każdym większym mieście na całym świecie, już od setek lat ratusz był ośrodkiem życia kulturalnego oraz gospodarczego. Ratusz w Oslozawdzięcza swoją sławę zarówno wyjątkowej architekturze, jak i wydarzeniom, jakie mają miejsce w jego murach. To właśnie tutaj corocznie organizowana jest ceremonia wręczania pokojowej nagrody Nobla. Dowiedz się więcej na temat ratusza w Oslo!
Ratusz w Oslo - perła architektoniczna
Od kiedy został zbudowany, ratusz w Oslo wzbudza wiele kontrowersji. Dzieli zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Norwegię. Co jest tak kontrowersyjnego w tym budynku? Z pewnością wrażenie robią jego rozmiary - wieża wschodnia wznosi się na wysokość 66 metrów, natomiast zachodnia na 63 metry. Powierzchnia budynku to około 38 000 m2, z czego centralna hala mierzy ponad 20 metrów wysokości! Samo położenie budynku również nie jest przypadkowe. Z jego miejsca roztacza się przepiękny widok na Oslofjord, czyli najdłuższą zatokę w południowo-wschodniej Norwegii. Dzięki temu statki, wpływające do portu w Oslo, w pierwszej kolejności widzą właśnie ratusz górujący nad miastem.
Wrażenie robił już w 1950 roku, kiedy jego budowa została zakończona. Do dziś wywołuje skrajne emocje swoją funkcjonalistyczną architekturą. Z daleka bryła wydaje się prosta - pozory utrzymują odkryte cegły i wyraźne, geometryczne podziały. Jednak z bliska ratusz w Oslo może zadziwić. Oczom zwiedzających ukazują się bowiem kamienne rzeźby i płaskorzeźby, przywodzące na myśl architekturę socrealistyczną, choć socjalizm nigdy nie był ustrojem Norwegii. Z kolei przy wejściu głównym, turystom ukazują się odrobinę kiczowate płaskorzeźby, przedstawiające sceny z nordyckiej mitologii. Samo wnętrze ratusza jest zaprzeczeniem skandynawskiego minimalizmu - wrażenie robią cegły ułożone w fantazyjne wzory oraz portal ze złoconym reliefem.
Ratusz w Oslo - pokojowa Nagroda Nobla
To właśnie w auli ratusza w Oslo corocznie odbywa się gala wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Co ciekawe, to jedyna ze wszystkich nagród Nobla, która przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski. Nad pozostałymi kategoriami sprawuje pieczę komitet szwedzki. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest zarówno ludziom, jak i organizacjom, które wykonały wyjątkową pracę na rzecz braterstwa między narodami, ograniczenia czy likwidacji armii stałych, a także brały udział w promocji kongresów pokojowych. Do laureatów tej prestiżowej nagrody należy między innymi Lech Wałęsa.
Pomimo kontrowersyjnej architektury, mieszkańcy miasta oraz wszyscy, którzy odwiedzili Oslo przyznają, że jest on już nieodłączną wizytówką miasta, która przez lata wpisała się w krajobraz Norwegii. Budynek nieodmiennie zajmuje pierwsze miejsce w różnych zestawieniach takich, jak w plebiscyt z 2005 roku, w którym to mieszkańcy uznali ratusz w Oslo za najważniejszy dwudziestowieczny budynek stolicy.