Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ciekawe miejsca w Rzymie: Forum Romanum

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Forum Romanum, czyli rynek rzymski, to miejsce niegdyś tętniące życiem. To właśnie tutaj mieszkańcy Rzymu spotykali się w drodze do Koloseum, robili zakupy czy oddawali cześć bogom. Na rynku odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne, co czyniło go ośrodkiem politycznym, religijnym, ale też towarzyskim. Po Forum Romanum zostały w większości ruiny, jednak zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Pomimo wielkości rynku, można poczuć intymny klimat.

Tarkwiniusz Pyszny i domy na palach

Dokładna data powstania Forum Romanum nie jest znana. Jednak według archeologów, przed powstaniem rynku, na tym terenie znajdowały się domy na palach. Dopiero po wybudowaniu kanałów i osuszeniu terenu, obywatele zaczęli się tam spotykać. Pomysłodawcą zbudowania w tym miejscu forum podobno był Tarkwiniusz Pyszny. Tym sposobem przy placu zaczęły wyrastać kolejne budynki - kurie, mównica, świątynia Westy, dom westalek, świątynie Saturna, Dioskurów, Zgody i siedziba najwyższego kapłana – budynek Regii.

W okresie rozkwitu Cesarstwa Rzymskiego forum zostało wzbogacone o kolejne świątynie oraz łuk triumfalny cesarza Augusta. Sam Rzym również był stale rozbudowywany, a kolejne fora powstające w mieście łączono z Romanum, tworząc zwarty kompleks architektoniczny. Najbliżej Forum Romanum usytuowano Forum Cezara. Oprócz niego powstały Forum Trajana (największe ze wszystkich), Forum Augusta, Forum Wespazjana, Forum Nerwy.

Forum, jak większość zabytków rzymskich, było nękane przez wojny i klęski żywiołowe. Po raz pierwszy zostało zdewastowane w V wieku n.e., przez Wizygotów. Mimo to Rzymianie korzystali z niego do VIII wieku - to właśnie w tym miejscu obwołano Stefana III papieżem. Schyłek Forum szacuje się na przełom IX i X wieku. W kolejnych latach rynek przekształcano w kamieniołomy i targi bydła.

Zwiedzanie Forum Romanum

Wchodząc na teren Forum Romanum, w pierwszej kolejności mijamy ruiny świątyni Wenus i Romy, zbudowanej w 135 roku przez Hadriana. Co ciekawe, przy jej budowie korzystano ze wzorców greckich, dlatego jako jedyna świątynia na Forum Romanum otoczona jest kolumnadą. Jedna z sal poświęcona jest Wenus Rodzicielce, której potomkami byli założyciele Rzymu.

Kolejnym punktem wycieczki jest Łuk Tytusa - mijając go, dojdziemy do dwóch kościołów: San Sebastiano al Palatino oraz San Bonaventura, ufundowanego w XVII wieku (dekoracje we wnętrzu pochodzą z XIX wieku). Prowadzi do niego XVIII-wieczna droga krzyżowa z malowanej ceramiki.

Forum Romanum jest otwarte w sezonie letnim od 8:30 do 19:00, natomiast poza sezonem można zwiedzać do godziny 16:00. Bilet wstępu kosztuje 4,50 euro i obejmuje zwiedzanie Forum Romanum i Koloseum.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów