Poradnik Przedsiębiorcy

Czy każda praca się opłaca - czyli sekrety pracy w domu

Możliwości pracy w domu jest bez liku, dlatego każdy wśród tej rozległej palety na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Prawdę mówiąc, wciąż niewielu wie o tych rozlicznych możliwościach, a praca w domu najczęściej sprowadzana jest do jakichś absurdalnych stereotypów, które nie przekładają się na rzeczywistość. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji z całą pewnością nie powinniśmy się kierować plotkami i cennymi radami osób, które tak naprawdę nie mają pojęcia o pracy w domu, bo właściwie „od zarania dziejów” tkwią na etacie przy firmowym biurku.

Oczywiście ile rodzajów pracy w domu, tyle możliwości zarobku. Te formy są na tyle zróżnicowane, że ciężko mówić o pracy w domu jako o ogólnym ewenemencie. Każda ma zarówno inne wady jak i zalety. Co więcej, nie wszystkim przypadnie to samo do gustu – jeden ma własną stronę swojej działalności gospodarczej, więc może zaangażować się w programy partnerskie, inny z kolei chce tylko dorobić i woli wypełniać ankiety.

Jednak przyszli freelancerzy, czy osoby chcące dorobić sobie, pracując w domu powinny wiedzieć o kilku rzeczach, mianowicie: jakie pułapki związane są z tym trybem pracy, jakich ofert na pewno się wystrzegać, jakie są jej zalety i wady, która praca jest najbardziej opłacalna, a która najprostsza, od czego zacząć, dlaczego dla jednych określony rodzaj pracy w domu będzie odpowiedni, a dla innych już nie i szereg innych. Poniżej przedstawiamy małe vademecum pracy w domu czyli co, po co, dla kogo i dlaczego.

Dla kogo praca w domu?

Nie wiadomo, skąd wziął się stereotyp o tym, że w domu pracować może każdy, bo to praca dla leniwych. Niestety ta kompletna bzdura powstrzymuje wiele osób przed podjęciem takiego rodzaju pracy. Bzdura, bo ani ona dla każdego, ani taka łatwa. Co więcej, praca w domu na przysłowiowy „pełny etat” bywa o wiele trudniejsza niż praca na podstawie stosunku pracy i nie każdy potrafi unieść ten ciężar. Zatem praca w domu przeznaczona jest dla osób, które:

  • rezygnują z etatu i w pełnym wymiarze chcą pracować w domu, czyli stają się freelancerami wykonującymi działalność osobiście lub zakładającymi własną pozarolniczą działalność gospodarczą
  • lub chcą tylko dorobić do swojej zasadniczej, etatowej pensji, czyli pozostają w stosunku pracy, ale jednocześnie szukają dodatkowych zleceń

oraz które posiadają następujące zdolności:

  • umiejętność organizacji czasu;
  • samodyscyplinę;
  • zaangażowanie;
  • motywację;
  • sumienność;
  • umiejętność skupienia się na wykonywanym zadaniu;
  • umiejętność rozdzielenia życia zawodowego od prywatnego.

Wyżej wymienione zdolności są jedynie tymi najważniejszymi, gdyż poszczególne rodzaje pracy w domu wymagają innych umiejętności, a o tym może się przekonać już tylko osoba zdecydowana na tę formę zarobku.

Zalety, wady i pułapki

Nie ma rzeczy idealnych na tym świecie, wszystko ma swoje wady i zalety, które z nich są przeważające zależy od punktu widzenia, bo dla każdego co innego jest istotne. Ponadto o wielu wadach czy zaletach dowiadujemy się dopiero po wkroczeniu do tego tajemnego kręgu, czyli poznajemy pracę w domu na własnej skórze – ta perspektywa jest zdecydowanie najlepsza. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto mieć ogólny pogląd na sprawę, ale nie traktować go jako decydujące kryterium.