0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Bezpieczeństwo w sieci - jak chronić dane?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z Internetu korzysta większość z nas. To doskonałe narzędzie do pracy, nauki, jak i relaksu. Dziś, nie wyobrażamy sobie codziennych czynności bez dostępu do sieci. Pytanie, czy potrafimy zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Według badań przeprowadzonych przez Google ciągle mamy z tym duży problem, skoro aż 18% internautów ma ustawione jedno hasło do wszystkich kont, z których korzysta. Zatem, jak działać w internecie i robić to bezpiecznie? Wystarczy pamiętać o podstawowych praktykach bezpieczeństwa, by nie martwić się o swoje konto mail, dostęp do banku, czy poufne dane firmowe.

Bezpieczeństwo w sieci - hasła

Wiele osób tworzy banalnie proste hasła i używa ich do każdego konta. To zdecydowany błąd, bo takie hasło bardzo łatwo odgadnąć. Zamiast tego lepiej tworzyć silne hasła. Takie powinny mieć małe i wielkie litery oraz cyfry bądź symbole. Najlepiej, gdyby takie hasło miało nie mniej niż 8 znaków.

Nie powinno mieć się także takiego samego hasła do różnych kont. Lepiej nie narażać się na sytuację, w której jedno hasło zostaje złamane, a potem haker uzyskuje dostęp do Twojego maila, kanałów społecznościowych, konta firmowego i innych. Prawda jest taka, że w takim przypadku wystarczy uzyskać jeden dostęp, by mieć wszystko.

Oprogramowanie

Niezależnie czy korzystasz z telefonu komórkowego, przeglądarki, czy właśnie zalogowałeś się do swojego WordPressa — nie zapominaj regularnie aktualizować oprogramowania. Najnowsze wersje oprogramowania są bezpieczniejsze, niż te, które dawno nie były aktualizowane. Często aktualizacje rozwiązują błędy z bezpieczeństwem, które mogą skutkować naruszeniem poufności, integralności, czy dostępności. Takie luki w oprogramowaniu bardzo często wykorzystywane są przez cyberprzestępców.

Dwuetapowa weryfikacja

Nie chcesz ułatwiać osobom niepożądanym dostępu do Twojego konta pocztowego, czy np. profilu na Facebooku? Ustaw dwuetapową weryfikację. Po wpisaniu loginu i hasła, aplikacja wyśle Ci na Twój numer telefonu kod, który musisz wpisać, by się zalogować. Tym samym zyskujesz dodatkowe zabezpieczenie swoich danych.

Szyfrowane połączenie

O czym jeszcze należy pamiętać? Gdy znaczna część z nas podpina karty do płatności, czy śmiało kupuje przez Internet, warto zachować podstawowe środki ostrożności i sprawdzać, czy strona, z której aktualnie korzystasz, ma aktualny certyfikat SSL. Dlaczego to takie ważne? 

Certyfikat SSL chroni poufne dane i je szyfruje. Dzięki temu wysyłanie poufnych informacji w czasie zakupów jest bezpieczniejsze. Co więcej, certyfikat SSL potwierdza wiarygodność strony WWW i jest premiowany przez Google. Takie witryny lepiej się pozycjonują i są oznaczane jako bezpieczne.

Bezpieczeństwo w sieci a uważne czytanie

W Internecie znajdziesz coraz więcej prób wyłudzenia informacji. Dobrze być czujnym i uważnie czytać e-maile, reklamy czy strony. Sprawdzać, czy faktycznie logujesz się na stronie swojego maila, banku, czy ta strona jest tylko podobna. Nieuwaga bardzo często może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, których zdecydowanie warto unikać!

Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że korzystanie z Internetu będzie bezpieczniejsze. Warto mieć je na uwadze, by strzec swoich danych osobowych i nie pozwolić oszukać się w sieci!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów