Poradnik Przedsiębiorcy

Nie daj się cyberprzestępcom! Chroń ekran logowania

W przypadku korzystania z komputera w miejscu, do którego dostęp mogą mieć osoby niepowołane, warto wprowadzić hasło do ekranu logowania. Rozwiązanie to nie wyeliminuje jednak problemu zagrożenia zainfekowaniem groźnym wirusem. Cyberprzestępcy mogą korzystać z programów szpiegujących, które symulują ekran logowania w celu wyłudzenia poufnych danych. Jeśli pracujemy na systemie operacyjnym Windows 7, to możemy skorzystać z praktycznego zabezpieczenia eliminującego ewentualne próby włamania z poziomu ekranu logowania.

Windows 7: bezpieczny ekran logowania

Dodatkowa ochrona systemu Windows 7 przed niepowołanym dostępem polega na wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+Delete przed wpisaniem hasła dostępu. Aby uaktywnić tę funkcję, należy zastosować następujące czynności:

  • Przechodzimy do menu Start i w pasku wyszukiwania wpisujemy komendę "netplwiz", po czym potwierdzamy klawiszem Enter.
  • W oknie Konta użytkowników klikamy w zakładkę Zaawansowane, po czym zaznaczamy polecenie "Żądaj od użytkowników naciśnięcia klawiszy Ctrl+Alt+Delete", znajdujące się w dolnej części okna.
  • Po wykonaniu tej czynności klikamy Zastosuj - i gotowe.

Od tego momentu przy próbie logowania wymagane jest wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+Delete. Operacja ta skutecznie zabezpieczy nasz komputer pracujący w systemie Windows 7 przed atakami złośliwego oprogramowania w sieci.