0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sposoby pozyskiwania pieniędzy z banku - kredyty i limity w koncie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zarówno nowe, jak i prosperujące już od pewnego czasu na rynku firmy często korzystają z zewnętrznych form finansowania. Do najpopularniejszych należą oferty banków. Sprawdzamy, jakie są sposoby pozyskiwania pieniędzy z banku a tym samym jakie produkty banki proponują przedsiębiorcom.

Sposoby pozyskiwania pieniędzy z banku - kredyty dla firm

Przedsiębiorcy szczególnie chętnie korzystają z kredytów bankowych - to produkty dobrze znane, które są dostępne w ofercie każdego banku. Z myślą o firmach banki stworzyły całą paletę kredytów. Właściciele firm mogą ubiegać się m.in. o:

  • kredyt gotówkowy - środki pozyskane z tego kredytu mogą być przeznaczone na realizację wcześniej wyznaczonego celu,

  • kredyt inwestycyjny - pozwala sfinansować zaplanowaną inwestycję, np. zmodernizowanie parku maszynowego, z którego korzysta firma,

  • kredyt obrotowy - dedykowany jest przedsiębiorcom, którzy potrzebują finansowania bieżącej działalności,

  • kredyt pomostowy - przeznaczony na realizację przedsięwzięć, na które przedsiębiorca otrzymał dotację,

  • kredyt technologiczny - pochodzące z niego środki są przeznaczone na rozwój technologii produkcji.

Otrzymanie przez przedsiębiorcę kredytu nie zawsze jest sprawą oczywistą. Bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie oddać pożyczone środki. Z tego względu wymaga on dostarczenia dokumentów obrazujących aktualną sytuację finansową firmy. Dopiero na tej podstawie wydana zostaje decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania kredytu.

Zaciągnięcie przez firmę kredytu nie stanowi przychodu. Również jego spłata nie jest traktowana jako koszt podatkowy. Ma to związek z tym, że kredyt to świadczenie zwrotne. Odmiennie jest jednak w przypadku odsetek i pozostałych kosztów naliczanych przez bank w związku z udzieleniem kredytu - mogą one zostać zaliczone do kosztów firmowych.

Limity w koncie - aby opłacić bieżące zobowiązania

Wiele firm boryka się z tym samym problemem - wystawia faktury z długim terminem płatności. To z kolei oznacza ryzyko, że zabraknie im środków na pokrycie bieżących zobowiązań. Oferty banków zawierają różnego rodzaju kredyty . W tej sytuacji lepiej niż tradycyjny kredyt gotówkowy sprawdza się konto bankowe z limitem. O limit w rachunku bankowym może starać się każdy przedsiębiorca, który posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Jak działa limit w koncie? Wielu przedsiębiorców postrzega go jako swoistego rodzaju rezerwę finansową. Dużą zaletą konta bankowego z limitem jest to, że można z niego korzystać wielokrotnie, a odsetki klient płaci wyłącznie od wykorzystanych kwot. Jednocześnie przedsiębiorca nie musi pamiętać o spłacie - wykorzystana kwota jest spłacana automatycznie w momencie wpływu środków na rachunek. Bank nie wnika również w to, na jaki cele przedsiębiorca przeznacza przyznane mu pieniądze.

Kwota, jaką przedsiębiorca otrzyma do swojej dyspozycji w ramach limitu na koncie, zależy przede wszystkim od jego aktualnej sytuacji finansowej i tego, ile czasu prowadzi on działalność (niektóre banki kierują swoją ofertę wyłącznie do przedsiębiorców prowadzących działalność od minimum 12 miesięcy). Podobnie jak w przypadku starania się o kredyt bankowy, właściciel firmy musi dostarczyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Maksymalnie w ten sposób można pozyskać do 250-300 000 zł.

Oferty banków - czy warto zawnioskować o karty kredytowe?

Ciekawym sposobem zyskania dostępu do dodatkowych środków jest skorzystanie z karty kredytowej. O jej wydanie przedsiębiorca może starać się w każdym banku, niekoniecznie w tym, który prowadzi dla niego rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Z drugiej strony skorzystanie z oferty jednego banku również może być bardzo korzystne - w ten sposób można obniżyć koszty ponoszone na utrzymanie konta czy obsługę posiadanych kart.

Przedsiębiorca, który poświęci chwilę, by przejrzeć oferty banków i zapoznać się z tym, jak działają karty kredytowe, sporo zyska - otrzyma środki z banku bez dodatkowych opłat. Jest to możliwe, gdyż banki stosują tzw. okres bezodsetkowy. By jednak nie musieć płacić odsetek od wykorzystanych kwot, konieczne jest pilnowanie terminów spłat - tego bank za klienta nie zrobi.

Czy karty kredytowe to zawsze dobre rozwiązanie? Z pewnością przydadzą się one przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników. Dzięki temu, że każda operacja wykonana przy użyciu karty kredytowej jest odnotowywana w historii rachunku, właściciel firmy może w dowolnym momencie rozliczyć pracowników. Nie bez znaczenia jest też szybki dostęp do środków. Przedsiębiorca składa wniosek raz, a następnie w dowolnym momencie korzysta z przyznanego mu limitu. Jego wysokość jest uzależniona od sytuacji finansowej firmy i oferty banku. W niektórych bankach limit może zostać ustanowiony na kwotę 100 000 zł.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów