Domowy peeling jest prosty w przygotowaniu. Bardzo szybko możemy wykonać naturalny kosmetyk i mieć pewność, że skład jest dokładnie taki, jakiego oczekujemy. Sprawdź 5 prostych przepisów i wybierz najlepszy dla twoich potrzeb! Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić, czy żaden składnik cię nie uczula. Nawet najbardziej naturalny peeling może zawierać coś, co zaszkodzi twojej skórze. Dlatego wykonaj test na niewielkim fragmencie skóry i unikaj wszystkich składników, na które jesteś uczulony.
Domowy peeling – dlaczego warto?
Domowy peeling jest bardzo ważnym kosmetykiem w pielęgnacji skóry. Dzięki swojej strukturze złuszcza i usuwa stary, martwy naskórek. Skóra staje się przez to gładsza, wygląda zdrowiej i młodziej. Każdy, w tym również domowy peeling warto stosować raz w tygodniu. W przypadku skóry tłustej można je zrobić nawet 2 razy w tygodniu. Dzięki temu, że pozbywamy się starego naskórka, lepiej wchłaniają się kosmetyki nawilżające. Dlatego też bezpośrednio po zrobieniu peelingu (najlepiej wieczorem) powinno się nałożyć grubą warstwę kremu lub balsamu.
Przy wyborze odpowiedniego przepisu na domowy peeling, powinniśmy wziąć pod uwagę strukturę drobinek. Jeżeli nasza skóra jest wrażliwa, należy wybrać te małe i delikatne, zwłaszcza w przypadku skóry twarzy. Reszta ciała może potrzebować peelingu gruboziarnistego.
Domowy peeling z kawy
Domowy peeling z kawy jest jednym z najpopularniejszych i wiele osób sięga po niego chętnie podczas pielęgnacji. Przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy zaparzyć kawę mieloną (kilka łyżeczek, w zależności od tego, jakiej ilości peelingu potrzebujemy) i dodać oliwę z oliwek (opcjonalnie oliwkę dla dzieci czy balsam lub żel pod prysznic) oraz cynamon. Jeżeli potrzebujemy naprawdę mocnego ścierania, można dodać nieco soli morskiej lub cukru, pamiętajmy jednak, że wówczas delikatna skóra może się podrażnić.
Peeling z kiwi
Kiwi jest bardzo zdrowe, dlatego też idealnie sprawdza się jako składnik kosmetyków. Jeden owoc blendujemy na gładką masę, następnie dodajemy startą skórkę z cytryny (opcjonalnie limonki) oraz cukier trzcinowy. Mieszamy i gotowe. Domowe peelingi przygotowuje się w większości niezwykle szybko!
Peeling z płatków owsianych
Pół szklanki płatków owsianych zalewamy mieszanką miodu i soku z połowy cytryny. Odstawiamy na pół godziny, a po upływie tego czasu blendujemy do konsystencji pasty razem z łyżeczką sody oczyszczonej oraz wodą (opcjonalnie mlekiem). Taka pasta to idealny peeling do twarzy, jest bowiem delikatna, ale jednocześnie skuteczna.
Domowy peeling z żurawiną
Pół szklanki żurawiny i ćwierć szklanki oleju z migdałów blendujemy razem z łyżeczką gliceryny (powinna być pochodzenia roślinnego). Do zblendowanej mieszanki dodajemy cukier trzcinowy (ćwierć szklanki). Końcowym etapem jest dodanie 2 łyżek mączki owsianej, która ma sprawić, że konsystencja nie będzie zbyt rzadka. Jeżeli 2 łyżki to nadal zbyt mało, warto zwiększyć proporcje. Do peelingu można dodać również olejek pomarańczowy.
Domowy peeling z cukrem
Peeling cukrowy jest jednym z najprostszych w wykonaniu. Wystarczy bowiem zmieszać cukier (najlepiej trzcinowy) z oliwą z oliwek lub żelem pod prysznic. Dzięki temu uzyskamy gruboziarnisty, domowy peeling gotowy do użycia od razu. Sprawdzi się on doskonale nie tylko do ciała, lecz także do ust (oczywiście wówczas mieszamy cukier z oliwą, nie żelem pod prysznic), jeżeli wymagają intensywniejszej pielęgnacji.
Domowy peeling to kilka minut pracy. Skóra po użyciu takiego kosmetyku będzie w świetnej kondycji, odświeżona i odmłodzona. Warto nie zapominać o takich zabiegach, dzięki którym łatwiej będzie ją nawilżyć i zachować jej doskonały wygląd.