Stres to zjawisko znane nam wszystkim. Zaczynamy szybciej oddychać, nasze serce szybciej bije, wstępuje w nas duża energia, rozbudzamy się, czasami nasze ciało pokrywa gęsia skórka. Stres towarzyszy nam w codziennym życiu, czasami staje się jego nieodłącznym elementem. O ile jednak jego niewielkie ilości często motywują do pracy, sprawiają, że skupiamy się maksymalnie na zadaniach, o tyle taki, który na stałe pojawia się w naszym życiu, może być już groźny dla zdrowia. Do czego może doprowadzić? Jak wpływa na nasze zdrowie?
Stres obniża nastrój
Długotrwały stres nie służy niczemu dobremu. Jeżeli stale jesteśmy czymś zdenerwowani, przestajemy odpoczywać, nawet w momentach, kiedy moglibyśmy to zrobić. Tym samym nie dosypiamy, dopada nas bezsenność, jesteśmy przemęczeni, nie możemy się na niczym skoncentrować, a nasz nastrój gwałtownie się obniża. Jeśli taki stan nie zmienia się, żyjemy w ciągłym stresie i może się to odbić na naszym zdrowiu psychicznym. Brak relaksu doprowadzić bowiem może do depresji czy zaburzeń osobowości. Możemy również nabawić się nerwicy.
Stres powoduje również bezsenność, a zmęczenie i niewyspanie z kolei - inne męczące objawy.
Stres przyczyną chorób
Długotrwały stres nie tylko sprawi, że nasz nastrój będzie gorszy. Oprócz depresji bowiem może przynieść ze sobą wiele innych chorób.
Chorobą, której przyczyną może być stres, jest między innymi zespół jelita drażliwego. Niestety, nadmierny stres sprawia, że proces trawienia zostaje zaburzony, posiłki przestają sprawiać przyjemność, a schorzenie to sprawia, że czujemy się po nich źle, mamy problemy z żołądkiem, często odwiedzamy toaletę lub wręcz przeciwnie – cierpimy na zaparcia. W dodatku wszystkiemu może towarzyszyć nieprzyjemne kłucie w brzuchu.
Następstwem dużego stresu może być również migrena. Utrudnia ona codzienne funkcjonowanie, a oprócz okropnego bólu głowy pojawiają się również nudności, wymioty czy światłowstręt.
Stres oddziałuje również na nasz układ odpornościowy. Przemęczony, zestresowany organizm szybko poddaje się wirusom i bakteriom.
Zdenerwowanie odbija się również na naszym sercu - może spowodować nadciśnienie, a nawet zawał! Stres więc może być zabójczy.
Taki stan psychiczny może również rozregulować kobiecy cykl. Im większy stres, tym bardziej nieregularne mogą być miesiączki.
Stres a otyłość
Ilu z nas w stresowych sytuacjach sięga po niezdrowe przekąski? Z pewnością wiele osób mogłoby teraz podnieść rękę. Takie podjadanie może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Zajadanie stresów słodyczami czy fast-foodami nie jest dobre dla naszego organizmu. Nie jemy, ponieważ odczuwamy głód - jemy, bo sądzimy, że to nas w jakiś sposób relaksuje. Jest to jednak spokój chwilowy, a konsekwencje trudno cofnąć.
Pozbądź się stresu!
Jeżeli stres jest jedynym, o czym możesz myśleć, spróbuj go wyeliminować jak najszybciej. Nie pozwól, by zepsuł nie tylko twój nastrój, lecz także zdrowie.
Idź na siłownię, zrób intensywny trening - aktywność fizyczna poprawi twój nastrój, pozwoli zapomnieć o tym, co cię stresuje. Po wysiłku postaraj się wypocząć, organizm z pewnością będzie domagał się snu.
Codziennie znajdź kilka chwil na całkowity relaks, połóż się, włącz ulubioną muzykę, odpocznij, poczytaj, obejrzyj coś, namaluj – zrób cokolwiek, co sprawia ci przyjemność. Zmień także swoją dietę. Jeżeli nie umiesz samodzielnie poradzić sobie ze stresem, powinieneś udać się do specjalisty.