0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

GTU przy sprzedaży komputerów w nowym JPK_V7

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Skupuję używane komputery od firm, a następnie sprzedaję je klientom detalicznym. Jak stosować kody GTU przy sprzedaży komputerów? Czy w tym wypadku właściwy jest kod GTU 6?

Bartosz, Wrocław

 

Od 1 października 2020 roku czynni podatnicy VAT, którzy dokonują dostaw urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich, wyłącznie określonych w poz. 7–9, 59–63, 65, 66, 69 i 94–96 załącznika nr 15 do ustawy o VAT, zobowiązani są do stosowania kodu GTU 6. Do towarów objętych tym obowiązkiem należą:

 • komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych;

 • jednostki pamięci – wyłącznie dyski twarde (HDD);

 • telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony;

 • aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe;

 • części i akcesoria do fotokopiarek – wyłącznie kasety z tuszem i głowicą drukującą do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych, tonery z głowicą drukującą do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych;

 • emulsje do uczulania powierzchni do stosowania w fotografice; preparaty chemiczne do stosowania w fotografice, gdzie indziej niesklasyfikowane – wyłącznie tonery bez głowicy drukującej do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych;

 • atrament do pisania, tusz kreślarski i pozostałe atramenty i tusze – wyłącznie kasety z tuszem bez głowicy do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych;

 • płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy z tworzyw sztucznych, niewzmocnionych, nielaminowanych ani niepołączonych z innymi materiałami – wyłącznie folia typu stretch;

 • elektroniczne układy scalone – wyłącznie procesory;

 • półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej – wyłącznie dyski SSD;

 • konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów;

 • pakiety oprogramowania systemów operacyjnych – wyłącznie dyski SSD;

 • pakiety pozostałego oprogramowania użytkowego – wyłącznie dyski SSD;

 • pozostałe filmy i nagrania wideo na dyskach, taśmach magnetycznych itp., nośnikach – wyłącznie dyski SSD.

Oznaczeniom GTU nie podlegają dostawy towarów/świadczenie usług, w przypadku gdy nabywane (zużywane do tych czynności) towary/usługi, dla których stosuje się kody GTU, stanowią jedynie element cenotwórczy towaru/usługi sprzedawanej, która sama oznaczeniom tym nie podlega.

Sprzedaż komputerów – jak udokumentować?

Zgodnie z powyższym wraz z wejściem w życie nowych przepisów od 1 października 2020 roku podatnicy dokonujący sprzedaży komputerów muszą oznaczać takie transakcje kodem GTU 6 w części ewidencyjnej pliku JPK_V7. Warto w tym miejscu podkreślić, że przepisy w zakresie wystawiania faktur nie uległy zmianie, zatem kod ten nie musi być umieszczany na fakturach, jak również faktura nie musi posiadać dodatkowej adnotacji, że dotyczy danego kodu GTU.

Należy także pamiętać, że obowiązek ten dotyczy również faktur zaliczkowych i końcowych. Zatem jeśli podatnik wystawi fakturę końcową, dla której obowiązek podatkowy powstał po 30 września 2020 roku, do faktury zaliczkowej, dla której obowiązek podatkowy powstał przed 1 października 2020 roku, fakturę końcową należy oznaczyć właściwym kodem GTU.

Sprzedaż komputerów a obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności

Na skutek zmian w strukturze JPK V7, oznaczenie MPP zostało zlikwidowane. Sporządzając strukturę JPK V7M lub JPK V7K, nie stosuje się oznaczenia MPP zarówno w części sprzedażowej, jak i zakupowej ewidencji.

W strukturze JPK_V7 nie stosuje się już oznaczenia „MPP”.

GTU przy sprzedaży komputerów – towary używane

Towary używane często sprzedawane są w procedurze VAT marża, zatem jeśli tego typu sprzedaż dotyczy towarów objętych kodem GTU 6, podatnik powinien dodatkowo zastosować oznaczenie „MR_UZ”.

Art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT

"Za towary używane uważa się „ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1–3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112)”.

GTU przy sprzedaży komputerów a kasa fiskalna

Obowiązek stosowania kodu GTU 6 nie obejmuje raportów miesięcznych czy dobowych drukowanych na kasie fiskalnej. Zatem jeśli komputery są sprzedawane osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, sprzedaż ewidencjonowaną za pomocą kasy fiskalnej należy oznaczyć jedynie symbolem „RO”, który jest w tym przypadku oznaczeniem obowiązkowym.

Więcej na temat raportów kasowych w nowym JPK_V7 w artykule: RO, czyli jak oznaczać raport fiskalny w nowym JPK_V7.

GTU przy sprzedaży komputerów – jak oznaczyć transakcję w systemie wFirma.pl?

Aby móc wybrać odpowiedni kod GTU przy wystawianiu faktury sprzedaży w systemie wFirma.pl, należy przejść do zakładki USTAWIENIA » PODATKI » TYPY TRANSAKCJI W JPK_V7 » GTU, a następnie wybrać z listy odpowiedni kod (czyli w tym przypadku GTU 6) i kliknąć ZAPISZ.

GTU przy sprzedaży komputerów w wfirma.pl

Wystawianie faktury za sprzedaż komputerów

W trakcie wystawiania faktury sprzedaży w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ (lub WERSJĘ ROBOCZĄ SPRZEDAŻY, jeśli włączona jest opcja w ustawieniach) dostępna jest dodatkowa kolumna GTU, gdzie można wybrać odpowiedni kod GTU dla danej pozycji.

System automatycznie zaciągnie odpowiedni kod GTU, jeśli zostaną wybrane produkt/usługa z magazynu, dla których kod ten został wcześniej ustawiony.

GTU przy sprzedaży komputerów - definiowanie w wfirma.pl

Kod GTU jest widoczny w oknie podglądu faktury, jednak nie widać go na jej wydruku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów