0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Korekta kodu GTU – MF wskazuje 2 sposoby!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 października faktury sprzedaży będą musiały być wykazywane w JPK_V7 z odpowiednim kodem GTU. Może się zdarzyć w trakcie rozliczenia podatkowego, że mimo iż faktura sprzedaży jest prawidłowa, oznaczyliśmy ją błędnym kodem GTU lub całkowicie o nim zapomnieliśmy. MF wskazuje w pytaniach i odpowiedziach do pliku JPK z deklaracją dwa sposoby na skorygowanie pomyłki. Sprawdźmy, jak według MF powinna przebiegać korekta kodu GTU!

Korekta kodu GTU – 2 sposoby MF

W sytuacji gdy podatnik zaznaczył fakturę błędnym kodem lub wcale go nie wskazał, może on skorzystać z jednego z dwóch sposobów na skorygowanie pomyłki.

  • Sposób 1 – zalecany, gdy plik JPK_V7 nie został jeszcze złożony.

Całkowite zastępowanie błędnego wpisu prawidłowym. Jak wskazuje MF, ten sposób jest preferowany, kiedy korekta następuje przed złożeniem pierwotnego pliku, który zawiera błąd.

  • Sposób 2 – zalecany, gdy plik JPK V7 został złożony.

Pozostawianie błędnego zapisu i dodawanie dwóch kolejnych. Przykładowo, jeśli w pliku JPK_V7 wybraliśmy kod GTU 7, a powinien to być GTU 5, to:

  1. pozostawiamy zapis z fakturą pierwotną ze złym kodem GTU 7,

  2. dodajemy „na minus” zapis z fakturą pierwotną ze złym kodem GTU 7,

  3. dodajemy „na plus” zapis z fakturą pierwotną z prawidłowym kodem GTU 5.

W ten sposób można skorygować błąd w zaksięgowaniu faktury niezależnie od tego, w ilu oznaczeniach GTU popełniono błąd. W przypadku zmiany, która nie wpływa na część deklaracyjną, wystarczy korekta samej części ewidencyjnej (z pominięciem części deklaracyjnej).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów