Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Jak bezpiecznie udostępnić komputer osobom trzecim?

Zdarzają się chwile, gdy musimy udostępnić nasz komputer innym osobom. Najczęściej taka sytuacja może mieć miejsce w pracy. Co zrobić, jeśli obawiamy się, że nasze ustawienia mogą zostać zmienione, lub co gorsza – będziemy narażeni na przypadkowe usunięcie ważnych dokumentów? Najprościej jest założyć hasło na nasze konto, jednak proces ten uniemożliwia korzystanie z komputera innym użytkownikom bez jego znajomości. Jeśli wiemy, że wybrane osoby muszą korzystać ze sprzętu sporadycznie, to można założyć im specjalne konto gościa. Jak powinno wyglądać bezpieczne udostępnienie komputera?

W jaki sposób bezpieczne udostępnić komputer - zasady

Największą zaletą takiego rozwiązania jest brak możliwości instalowania dodatkowych programów czy zmiany ustawień z poziomu konta gościa. Dzięki temu możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych, a jednocześnie udostępnić tymczasowo komputer bez obaw o ewentualne wyrządzone szkody. Poniżej prezentujemy wskazówki, które w łatwy sposób wyjaśniają,  jak stworzyć konto gościa dla komputerów pracujących na systemie Windows 7.

Jak udostępnić komputer? Załóż konto dla gościa! 

  • Klikamy menu Start, a następnie przechodzimy do Panelu Sterowania

  • Wybieramy zakładkę "Konta Użytkowników i Filtr rodzinny"

  • W następnym oknie wchodzimy w zakładkę Konta użytkowników, a dalej wybieramy "Zarządzaj innym kontem"

  • Znajdujemy się na podstronie ze wszystkimi założonymi kontami. Aby stworzyć konto gościa, klikamy w okienko "Gość – Konto gościa jest wyłączone"

  • Klikamy w przycisk “Włącz”. Gotowe

Od tej pory osoby postronne mogą logować się na konto gościa przy włączeniu komputera (bez konieczności podawania hasła), a jednocześnie nie mają uprawnień, by instalować nowe programy czy zmieniać ustawienia systemowe, dzięki czemu nasz komputer będzie bezpieczny.