0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak należy czyścić komputer?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czy twój komputer jest czysty? Na to pytanie większość ludzi zapewne odpowie twierdząco. Monitor jest czysty, bez smug i warstw kurzu. Obudowa aż się błyszczy w słońcu, a ze środka klawiatury zniknęły zbierane przez tygodnie resztki jedzenia. Myszka wyszorowana, podkładka pod nią odkurzona, kable rozplątane. Można powiedzieć: dobra robota. Na pewno? A co z wnętrzem maszyny? Czy tam też zaglądałeś? Jeśli nie, przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak czyścić komputer stacjonarny od środka.

Komputer - jak go czyścić?

Najpierw wyłącz komputer, odłącz go od prądu i dotknij rękami jakiegoś metalowego przedmiotu, na przykład kaloryfera, by się uziemić. Potem otwórz obudowę. To nie powinno być trudne, szczególnie że dzisiejsze obudowy są zamykane na praktyczne zatrzaski, a nie - jak starsze modele - na śrubki. Jeśli otwierasz komputer pierwszy raz od dłuższego czasu (albo nawet od zakupu), widok jego wnętrza może cię zaskoczyć. Na pewno znajdziesz tam mnóstwo skłębionego kurzu, włosów i sierści, jeśli masz jakieś czworonogi. Wiatraki komputera mają to do siebie, że wciągają takie nieczystości w trakcie swojej pracy.

W żadnym wypadku nie sięgaj po odkurzacz ani po zwykłą szmatkę do kurzu. Wnętrze komputera należy czyścić wyłącznie sprężonym powietrzem, które można kupić w każdym sklepie z elektroniką. Miejsca, które musisz obowiązkowo przedmuchać, to:

  • środek zasilacza, jego wentylator;

  • dodatkowe wentylatory na obudowie, jeśli takie są;

  • wentylator na procesorze;

  • chłodzenie karty graficznej, jeśli jest osobny układ;

  • przestrzeń w rejonie dysku twardego;

  • przestrzeń wokół płyty głównej.

Brud może osadzać się też na stykach różnych przewodów, dlatego dobrze jest powypinać wszystkie kabelki, obejrzeć ich gniazda, przeczyścić i podłączyć ponownie. Czasem, gdy nie wiadomo, co jest przyczyną awarii maszyny, taki obluzowany przewód potrafi nieźle napsuć krwi.

Jeśli twój sprzęt ma już kilka lat na karku, warto kupić pastę termoprzewodzącą, którą smaruje się styk procesora z radiatorem. Po dłuższym czasie pasta wysycha i nie spełnia już swojego zadania - co możesz zresztą zaobserwować po rosnących wskazaniach temperatury. Ściągnięcie wiatraka i radiatora (taki mały kaloryferek, zwykle miedziany) nie jest trudne - schody zaczynają się przy zakładaniu ich z powrotem. Należy robić to ostrożnie i delikatnie, by nie skruszyć procesora. Siłę nacisku trzeba dobrać bardzo precyzyjnie.

Dlaczego należy regularnie czyścić komputer?

Wnętrze komputera warto czyścić regularnie z wielu powodów. Najważniejszy z nich to bezpieczeństwo. Nagromadzony kurz może w którymś momencie się zapalić i nieodwracalnie uszkodzić płytę główną, kartę graficzną czy zasilacz. Obecność kurzu sprawia, że podzespoły słabiej oddają ciepło, a więc mocniej się nagrzewają. To zaś prowadzi do wytężonej pracy wentylatorów, co generuje uprzykrzający życie hałas. Gdy dobrze przeczyścisz wnętrze komputera, zauważysz, że pracuje on ciszej, a temperatury poszczególnych układów są mniejsze.

Kolejna korzyść z dogłębnego czyszczenia komputera to oczywiście poprawa zdrowia. Wdychanie krążącego w powietrzu kurzu, wprawianego w ruch przez wiatraki chłodzące może być uciążliwe . Szczególnie dla osób uczulonych na kurz.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów