Jeśli wlazłeś między wrony, musisz krakać tak jak one – trudno nie zgodzić się z tym powiedzeniem. Kiedy twoje stanowisko wiąże się z kontaktem z internautami, ale nie znasz trendów, specyficznego języka czy popularnych zwrotów możesz się pogubić. Na szczęście z pomocą przychodzą internetowe słowniki oraz nasz artykuł, gdzie przedstawimy język internautów! Z pewnością niemożliwe jest zebranie wszystkich wyrażeń w jednym miejscu, przyjrzyjmy się jednak tym najpopularniejszym.
Język internautów to celowe błędy
Internauci lubią bawić się słowami i… zasadami poprawnej polszczyzny. Chociaż nie zawsze jest to celowe i wiele osób, na szczęście, nie potrafi przejść z tym do porządku dziennego, trudno było nie poddać się słodkiemu „paczącemu” kotu czy „piesełowi uszanowanko” – memom popularnym jakiś czasu temu. Dlatego też, choć czasami jest to naprawdę trudne, warto przymknąć oko na błędy, jeżeli rzeczywiście z kontekstu wynika, że tag czy poczeba zostały użyte celowo.
Język internautów a retro
Archaizmy to jest to! Nic więc dziwnego, że często usłyszymy o gawiedzi lub przeczytamy zacny kawał. W niektórych zestawieniach takie słowa brzmią naprawdę zabawnie. Jeżeli na twojej stronie również pojawia się język internautów – świetnie, podejmij szabelkę i poddaj się tej modzie. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać!
Język internautów to przede wszystkim skrótowce!
Mody się zmieniają, popularne memy szybko się nudzą, forma wypowiedzi się zmienia, jednak to, co pozostaje takie samo, to mnóstwo skrótowców. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na szybkość zapisu. Przecież IDK zapiszemy o wiele szybciej niż I don’t know… Warto dodać, że internet posługuje się w większości skrótowcami wyrażeń angielskich, chociaż polskie oczywiście również się zdarzają. Przybliżmy te najpopularniejsze!
Skrótowce polskie:
-
OCB – o co biega? Choć niektórzy mogą powiedzieć, że ten zwrot jest już przestarzały, i tak często można go spotkać w wypowiedziach, warto więc go znać
-
ZW – zaraz wracam, które przyjęło się od statusu na popularnym niegdyś komunikatorze GG
-
OIW – o ile wiem
-
ATSD – a tak swoją drogą
-
MSZ – moim skromnym zdaniem
-
MZF – mało znany fakt
Skrótowce angielskie:
-
IMO – in my opinion – moim zdaniem
-
ASAP – as soon as posible – tak szybko, jak to możliwe
-
BRB – be right back – zaraz wracam
-
AFK – away from keyboard – daleko od klawiatury (kiedy teoretycznie jesteśmy online, ale nie ma nas przy komputerze)
-
FYI – for your information – dla twojej wiadomości
-
DIY – do it yourself – zrób to sam
-
AFAIK – as far as I know – o ile wiem
-
XOXO – buziaki
-
TL;DR – too long, didn’t read – za długie, nie przeczytałem
-
BB – bye, bye! – papa!
-
IDK – I don’t know – nie wiem
-
ILY – I love you – kocham Cię
-
N1 – nice one – niezłe!
-
GL – good luck – powodzenia!
-
PLS – please – proszę
-
RLY – really – naprawdę
-
THX – thanks – dzięki
-
W8 – wait – poczekaj
-
GR8 – great – świetnie