0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najpopularniejsze marki IT, które zmieniły świat (cz. 1)

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym opiszemy wpływ znanych firm technologicznych na rozwój branży IT. Zostaną omówione tutaj firmy, których wynalazki służą nam - w bardziej lub mniej zmienionych formach - do dzisiaj. Na pierwszy ogień idą znane wszystkim amerykańskie marki IT: IBM oraz Apple.

Najpopularniejsze marki IT - IBM

Zacznijmy od najstarszej w zestawieniu marki IT. IBM, bo o nim mowa, w 2011 roku celebrował setną rocznicę powstania. Ktoś może zadać teraz pytanie: hej, jak to sto lat, przecież przed wojnami światowymi komputery nie istniały! To prawda - IBM pierwotnie nazywał się Computing Tabulating Recording Corporation (C-T-R) i zajmował się produkcją rozmaitych urządzeń do pomiarów - np. zegarów, dzięki którym możliwa była ewidencja czasu pracy robotników w fabrykach. Później korporacja skupiła się na wielkoformatowych maszynach liczących, pomocnych m.in. przy organizowaniu spisów powszechnych. W 1924 roku, już  trakcie rządów wieloletniego prezesa Thomasa J. Watsona, firma zmieniła nazwę na International Business Machines, czyli IBM.

Po II wojnie światowej korporacja ta mocno przyczyniła się do powstania pierwszych komputerów z prawdziwego zdarzenia. Najsłynniejszą chyba maszyną z tamtego okresu jest IBM 704, pierwszy produkowany masowo komputer o wielkości kilku szaf. Wynalazek ten posiadał swój własny język programowania (FORTRAN). Powstało na niego wiele ciekawych aplikacji - m.in. pierwszy program muzyczny MUSIC oraz syntezator mowy. Komputer posiadał też wiele zasług w zakresie odkryć astronomicznych, gdyż wykorzystywano go w obserwatoriach i w NASA.

Przenieśmy się do czasów nieco bliższym współczesności. W 1983 roku do sprzedaży wszedł IBM PC/XT, uznawany - błędnie zresztą - za pierwszy komputer osobisty. Mimo że palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie powinno się przyznać albo Altair 8080, albo Apple II, to nie można odbierać zasług produktowi IBM, który wyznaczył standardy dla PC na kolejne dekady. Chodzi tu o możliwość składania komputera z części różnych producentów i wymiany ich w trakcie użytkowania (otwarta architektura).

Tej amerykańskiej korporacji zawdzięczamy także powstanie dyskietek - przenośnych dysków na dane, które cieszyły się ogromną popularnością przez dobrych kilka dekad. Przyczyniła się ona także do rozwoju dobrze nam znanych obecnie dysków twardych i pamięci RAM, bez których funkcjonowanie komputera jest niemal niemożliwe. Jeśli chodzi o współczesny postęp technologiczny, IBM odgrywa dużą rolę badaniach nad sztuczną inteligencją. Efektem jej wysiłków jest komputer Watson, który potrafi się całkiem nieźle posługiwać językiem naturalnym. Udało mu się wygrać z najlepszymi ludzkimi graczami w turnieju Jeopardy! (polski odpowiednik: Va Banque), co jest wielkim krokiem w kierunku stworzenia pełnoprawnej AI.

Najpopularniejsze marki IT - Apple

Każdy z pewnością zna tę wielką korporację z jabłuszkiem w logu - jej produkty są synonimem jakości, która idzie w parze z wysoką ceną. Prawie czterdzieści lat działalności przyniosły Apple ogromną rzeszę oddanych fanów, a także pokaźne grono krytyków. Kontestuje się przede wszystkim oryginalność rozwiązań firmy Steve’a Jobsa. Jest w tych głosach ziarnko prawdy - Apple często korzystał ze znanych już patentów (np. ze wspomnianego niżej interfejsu graficznego). Zasługą korporacji jest to, że potrafiła ona je właściwie wykorzystać i doprowadzić niemal do perfekcji - czego nie umieli zrobić pierwotni twórcy technologii lub koncepcji. W zasadzie najbardziej oryginalnymi wytworami korporacji z Cupertino były dwa pierwsze komputery - Apple I i II - zaprojektowane przez Steve’a Wozniaka, założyciela tej marki IT, który zawsze stał w cieniu wielkiego Jobsa. Miał on też spory wkład w pracach nad najbardziej znanym produktem Apple - czyli Macintoshem. Ten sprzęt wyróżniał się interfejsem graficznym - to standard, który obowiązuje do dziś. Wcześniej komputery komunikowały się z

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

użytkownikami za pomocą czystego tekstu - tak jak wydany rok przed Macintoshem IBM PC/XT. Nie był to oryginalny wynalazek firmy kierowanej przez Jobsa - graficzny interfejs został przejęty od ośrodka badawczego Xerox PARC, który w 1973 roku skonstruował komputer Xerox Alto.

Niezaprzeczalnym wkładem w rozwój technologii tej marki IT był pierwszy iPod, czyli apple’owski odtwarzacz muzyczny. W 2001 roku gadżety MP3 były zazwyczaj nieporęczne i cechowały się śmiesznie małymi pojemnościami. IPod z 5 gigabajtami (mniej więcej tysiąc piosenek) pamięci i pięknym - w końcu to produkt Apple - designem był czymś niesamowitym. Firma z Cupertino przyczyniła się też do popularyzacji tabletów. Mało kto wie, że wcześniej podobne urządzenie wprowadził na rynek Microsoft, jednak projekt skończył się spektakularną klapą. Dopiero mocno lansowany przez charyzmatycznego Steve’a Jobsa iPod trafił do gustów publiczności. Warto tu jeszcze wspomnieć o nowatorskim sposobie dystrybucji plików multimedialnych, czyli serwisie iTunes, który zrobił furorę na globalnym rynku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów