Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Baby Boomers - charakterystyka pokolenia

Żyjemy w czasach, w których w jednym momencie na rynku pracy znajduje się kilka zupełnie różnych pokoleń. Warto poznać każde z nich, aby wiedzieć, w jaki sposób one funkcjonują, współpracują ze sobą i funkcjonują w społeczeństwie. Pokoleniem, które ma zdecydowanie najdłuższe doświadczenie, jest Baby Boomers. Kim są jego przedstawiciele? Jaki jest ich stosunek do pracy? Czy w Polsce i na świecie ich postawa jest taka sama? Przeczytaj pierwszą część cyklu o pokoleniach na rynku pracy i poznaj odpowiedź na te pytania!

Kim są przedstawiciele pokolenia Baby Boomers?

Pokolenie Baby Boomers to osoby, które urodziły się w czasie dużego wyżu demograficznego po II wojnie światowej. Przyjmuje się, że lata ich urodzenia to przedział 1946–1964, co oznacza, że najstarsi przedstawiciele w 2016 roku skończą 70 lat, najmłodsi - 52 lata. Nic więc dziwnego, że chociaż wielu z nich nadal pracuje, większość powoli przechodzi na emeryturę.

Pokolenie Baby Boomers przez lata budowało sobie wysoką pozycję, dlatego też dzisiaj często jego przedstawiciele są autorytetami dla młodszych pokoleń. Istnieje powodzenie, że do sukcesu nie ma windy i trzeba iść po schodach - zdanie doskonale opisuje to pokolenie, do wszystkiego w swoim życiu musieli bowiem dojść samodzielnie. Dlatego też im wyżej udało im się wspiąć w swojej karierze zawodowej, tym bardziej wierzą w siebie i zwiększa się ich samoakceptacja. Baby Boomers utożsamiają sukcesy przede wszystkim z pracą.

Ze względu na wychowanie i wartości przedstawiciele tego pokolenia często uważają, że najlepszym podziałem obowiązków w rodzinie jest ten tradycyjny, na który dzisiaj wiele osób patrzy dość nieprzychylnie - żona powinna zajmować się domem i dziećmi, z kolei mąż - zarabiać na ich utrzymanie i zapewniać życie na odpowiednim poziomie. Dlatego ojcowie nierzadko mają niezbyt ciepłe kontakty ze swoimi dziećmi, gdyż koniec końców po prostu nie uczestniczyli w ich wychowywaniu.

Młodsze pokolenia z pewnością zauważają, szczególnie kiedy narzekają na szkołę, że ich dziadkowie często stają po stronie nauczyciela we wszelkich sporach. Zostali bowiem wychowani w takim duchu, który każe im wierzyć, że właśnie słowa pedagoga powinny być brane pod uwagę, gdyż jest on autorytetem. Poza tym wymagają również bezwzględnego szacunku do rodziców, niezależnie od sytuacji.

Większość osób z pokolenia Baby Boomers wychowywała się w domach wymagających, konserwatywnych i surowych rodziców. Dlatego też często nie udzielają się im stresowe sytuacje, potrafią rozwiązywać konflikty, wiedzą, jak przerwać kłótnie. Często tak wyglądało ich dzieciństwo i jest to w pewnym sensie dla nich naturalne - radzić sobie w tego rodzaju przypadkach czy łagodzić spory na osobności.

Warto również wspomnieć, że Baby Boomers są uważani za pierwsze pokolenie, które w większości przypadków nie traktuje emerytury jako momentu, w którym powinno się już po prostu egzystować. Widzą oni w tym czasie szansę na dalszy rozwój, spełnianie marzeń, naukę i aktywne życie.

Jak pokolenie BB traktuje pracę?

Pokolenie Baby Boomers nie uznaje półśrodków. Ich kariera zawodowa budowana była krok po kroku i jeżeli zajmują wysokie stanowiska, to tylko dlatego, że naprawdę na nie zapracowali.

Najważniejsze dla przedstawicieli BB jest poczucie stabilizacji. Nie wyobrażają sobie, że ciągła zmiana zajęcia może dawać jakiekolwiek poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym utrata stanowiska jest czymś, czego to pokolenie się boi, dlatego często pracuje i nie narzeka, nawet jeżeli atmosfera okazuje się kiepska. Nie o nią im bowiem chodzi, praca to praca, kierownictwo, skoro ciągle ich zatrudnia, staje się tym samym dobre i godne polecenia. Powiedzenie “Starych drzew się nie przesadza” jest w nich silnie zakorzenione.

Przedstawiciele tego pokolenia są lojalni, szanują autorytety, jednocześnie czują się najlepiej, kiedy wiedzą, że naprawdę są potrzebni. Najlepszą motywacją dla BB są pieniądze. Uważają oni również, że umiejętności miękkie nie są wcale takie ważne, co więcej albo się je posiada, albo nie - nie myślą o kształtowaniu ich w sobie.

Nie da się ukryć, że Baby Boomers to grupa najbardziej wpływowa, stanowią ją bowiem ludzie o ogromnym doświadczeniu, aktywni, z pomysłami, zaangażowani w swoje zadania. Choć uważa się niesłusznie, że to osoby, których nie da się zmienić, także stawiają na rozwój. Chociaż nie mieli od dzieciństwa kontaktu z zaawansowaną technologią, dobrze sobie z nią radzą, przystosowali się do tego rodzaju zadań.

Badania wskazują, że pokolenie to jest zadowolone ze swojej pracy dużo bardziej niż późniejsze generacje. Dlatego też tak długo pozostają aktywni zawodowo. Biorąc pod uwagę, że są naprawdę dużą grupą, a społeczeństwa szybko się starzeją, okazuje się to bardzo dobrym posunięciem, nie tylko dla rynku pracy, lecz także dla BB, którzy dzięki pracy są sprawniejsi - zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Niestety, przez swój stosunek do pracy przedstawiciele BB mogą popaść w niezdrowy pracoholizm. Wielu z nich uważa także, że wystawanie ponad “szarą masę” wcale nie jest zaletą i lepiej pozostać kimś systematycznym, dobrze pracującym, ale jednak niewyróżniającym się.