0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pokolenie X na rynku pracy - charakterystyka

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Aktualnie na rynku pracy przeważają osoby z pokolenia X i Y. To właśnie oni zajmują większość stanowisk, jednak ich podejście do pracy i życia jest zgoła inne. Wszystko z pewnością ma podstawę w zupełnie odmiennych czasach, w jakich wychowywały się te generacje. Kim są przedstawiciele pokolenia X? Jak zachowują się na rynku pracy i co motywuje ich do działania? Przeczytaj kolejną część cyklu i poznaj pokolenie X!

Charakterystyka pokolenia X

Ramy czasowe, w których urodzili się przedstawiciele pokolenia X, są ruchome, zależą często bowiem od kraju i przyjętego podziału. Można jednak założyć, że są to osoby urodzone pomiędzy początkiem lat 60. a połową lat 80. XX wieku. W Polsce przedział ten jest bardziej klarowny i pokoleniem X (lub też pokoleniem PRL) nazywane są osoby, które urodziły się pomiędzy 1965 a 1979 rokiem. Oznacza to, że najstarsi przedstawiciele w 2018 roku skończą 53 lata, z kolei najmłodsi - 39.

Skąd wziął się X w nazwie pokolenia? Najczęściej kojarzony jest z niewiadomą i tak jest też w tym przypadku. Polskie Iksy to osoby, które cechowała niepewność jutra. Zmieniał się ustrój, wybuchały strajki, a w Czarnobylu miał miejsce wybuch, który zmienił nie do poznania życie wielu ludzi i zostawił swoje piętno do dzisiaj. Z tego powodu pokolenie najprościej określić krótkim, aczkolwiek wiele znaczącym X.

Czasy, w których wychowali się przedstawiciele tego pokolenia, sprawiły, że trudno im nie dzielić społeczeństwa ze względu na stan posiadania. Status rodziny według nich zależy od tego, jakie dobra ona posiada.

Warto również wspomnieć, że w okresie dorastania Iksów reklamy czy działania marketingowe zaczęły się dopiero rozwijać, z tego też względu da się zauważyć, że są oni na nie bardziej podatni.

Pokolenia X uważa, że tradycja jest niezwykle ważna. Jeżeli kupują, cenią sobie rzeczy, które są ponadczasowe i można je przekazywać z pokolenia na pokolenie. Tym samym nadrzędną wartością nie jest dla nich oryginalność czy marka, lecz po prostu wysoka jakość.

Charakteryzując pokolenie X, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak cenią sobie spokój wokół siebie. Zazwyczaj w obliczu konfliktu usuwają się, nie chcą uczestniczyć w kłótniach, omijają je.

Jak pracują Iksy?

Jak pokolenie X radzi sobie w pracy? Przede wszystkim należy wspomnieć, że osoby reprezentujące tę generację mają zazwyczaj bogate doświadczenie zawodowe. Często spędzają w jednej firmie wiele lat i mocno się z nią identyfikują. Nierzadko uważają też, że samo miejsce pracy, jeżeli uznaje się je powszechnie za renomowane, jest już pewnego rodzaju nagrodą, dla której można wytrzymać niezbyt dobre warunki. Zazwyczaj są to osoby bardzo odpowiedzialne, efektywne i lojalne wobec pracodawcy.

Iksy cenią sobie stabilizację, ważna jest również dla nich godziwa pensja. Często dzieje się tak dlatego, że wielu przedstawicieli pokolenia ma rodziny, których życie chce utrzymywać na dobrym poziomie. Z tego też względu boją się oni niepewnych miejsc pracy, źle czują się, kiedy nie są bezpieczni, zatrudnienie, które nie daje im stabilności, może powodować frustrację i zmniejszać skuteczność działania.

To, że Iksy cenią stabilizację, nie znaczy jednak, że zmiany są dla nich nie do przejścia. Przeciwnie - są na nie gotowi i zazwyczaj radzą sobie z nimi, wolą jednak pracować w spokoju. Poza tym pokolenie X często wie, czym jest ciężka praca, nie martwią się więc nią, potrafią ją wykonywać, nie jest to coś, czego mogliby się oni bać.

Pokolenie X o wiele bardziej od swoich poprzedników - przedstawicieli Baby Boomers - doceniają wolny czas. Nie wiążą go z pracą, jednak uważają, że jest on swojego rodzaju wynagrodzeniem za działania, jakie wykonują.

Iksy są cierpliwe, nie rozpoczynają wielu zadań jednocześnie, potrafią je skategoryzować, wyznaczają te najważniejsze i mniej ważne, a zaczynają kolejne z nich dopiero wtedy, kiedy zakończą wcześniejsze. Dlatego też dobrze zarządzają sobą w czasie.

Jaki jest stosunek przedstawicieli omawianej generacji do szefa? Jak już wspomniano, są to zazwyczaj osoby lojalne, poza tym wykazują się szacunkiem do przełożonych, chociaż jeżeli kierownictwo cechuje się surowością, mogą czuć się niekomfortowo.

Jak zmotywować pracowników reprezentujących pokolenie X?

W przypadku pokolenia X silną motywacją są pieniądze. Warto jednak wiedzieć, że nie stanowią one jedynego czynnika, który wpływa na efektywniejszą pracę. Iksy są również usatysfakcjonowane różnego rodzaju benefitami.

Poza tym o wiele lepiej wykonują swoje obowiązki, jeżeli czują się w pewien sposób niezależni. Jak już wspominaliśmy, motywacją może być również niezbyt surowe kierownictwo i przyjemna atmosfera w pracy. Nie chodzi o to, żeby rozrywkę i odpoczynek przekładać nad pracę, jednak chcą odczuwać pewną przyjemność ze spędzania czasu w miejscu pracy.

Oczywiście, nie każdy przedstawiciel danego pokolenia jest taki sam. Jednak różnego rodzaju badania dowodzą, że do danej generacji można przypisać grupę cech, która występuje u większości osób. Nie zmienia to jednak faktu, że Iksy nie zawsze muszą być odpowiedzialne czy lojalne, mogą również nie czuć potrzeby stabilizacji czy nie być w żadnej mierze podatnymi na reklamy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów