Poradnik Przedsiębiorcy

Pokolenie Y i Z w pracy, czyli najmłodsze roczniki na rynku pracy

Na rynku pracy aktualnie można wyróżnić przynajmniej 4 pokolenia. Każde z nich ma odmienne potrzeby i priorytety. Przyjrzyjmy się bliżej najmłodszym z nich - są to pokolenie Y, które powoli zadomawia się na rynku pracy i pokolenie Z, które dopiero na niego wchodzi.

Pokolenie Y – charakterystyka

Pokolenie Y stanowią osoby, które urodziły się po 1981 roku, w latach 80. i 90. Są to osoby, które bez względu na okoliczności lubią wiedzieć i mieć jasno określone, co powinni w danym momencie zrobić, z jakiego powodu i przede wszystkim jaki jest cel postawionych przed nimi zadań. Stąd też właśnie wywodzi się nazwa tej generacji – Y (ang. czyt. waɪ), od pytania „why?” (dlaczego?).

Pokolenie Y - cechy

Jak pracuje pokolenie Y? Przede wszystkim liczy się dla nich dobra, przyjazna atmosfera i możliwość wypoczynku oraz komfortowe warunki. To właśnie potrzeby przedstawicieli tej generacji spowodowały, że w coraz większej liczbie siedzib firm znajdują się pokoje, w których można wypocząć, położyć się, zrelaksować, zagrać w coś czy zjeść coś dobrego. Takie miejsca sprawiają, że igreki lepiej i wydajniej pełnią swoje obowiązki. Pokolenie Y było wychowywane w dobrobycie, rodzice często zbudowali wysokie poczucie wartości jego przedstawicieli. Od dzieciństwa kształcona była ich pewność siebie.

Czasy, na które przypada ich rozwój, sprawiły również, że nowe technologie oraz internet nie mają dla nich żadnych tajemnic. Czują się w tym środowisku niemal naturalnie i wszelkie zadania on-line nie stanowią dla nich najmniejszego problemu.

Igreki nie stawiają sobie za cel przede wszystkim stabilności zatrudnienia. Zmiana pracy nie przychodzi im z trudem i mniej przywiązują się do swojego obecnego stanowiska. Poza tym to pokolenie, dla którego ważny jest rozwój, stałe robienie czegoś nowego, ale jednocześnie przyjemnego. Ciężka praca nie jest preferowana przez przedstawicieli tej generacji, łatwo ich jednak zmotywować i zaangażować w działania zespołu. 

Kim są przedstawiciele pokolenia Z? 

Pokolenie Z to osoby urodzone po 1995 roku. Dla nich liczy się przede wszystkim pasja i stawiają ją ponad pracę. Najważniejsze jest to, żeby robić rzeczy, które się kocha i którym można poświęcić się w pełni z radością.

pokolenie y

Przedstawiciele tego pokolenia właściwie od pierwszych chwil swojego życia obcują z nowoczesną technologią, a internet jest dla nich środowiskiem naturalnym. Wielu z nich zdecydowanie częściej spędza czas, wędrując po wirtualnym świecie. Dlatego też pokolenie Z ma wrażenie, że świat nie ma granic. W końcu w każdej chwili można porozmawiać z ludźmi z innych krajów, podjąć pracę w innym państwie itd.