0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przechowywanie dokumentacji przedsiębiorstwa

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Właściwe przechowywanie dokumentacji przedsiębiorstwa jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Bowiem w ten sposób można uchronić się przed ich zagubieniem bądź uszkodzeniem. Jednak w jaki sposób przechowywać dokumenty, by było to zgodne z przepisami i dodatkowo usprawniało pracę firmy?

Przechowywanie dokumentacji przedsiębiorstwa - podstawowe zasady

Dokumenty firmowe powinny być przechowywane w archiwum. Jednak zanim do niego trafią, należy je odpowiednio posegregować i sklasyfikować.

Należy je uporządkować w kolejności chronologicznej, najlepiej w podpisanych teczkach lub segregatorach. Ważne jest również, by połączyć je w lata podatkowe, których dotyczą. Ułatwia to bowiem (w razie potrzeby) odszukanie dokumentów z danego roku.

Właściwe prowadzenie archiwum jest fundamentem skutecznego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Skrupulatne archiwizowanie dokumentów zabezpiecza przed sytuacją, w której jakichś z dokumentów może zostać zagubiony lub zniszczony.

Okres przechowywania dokumentów

Prowadząc firmę przez wiele lat, z pewnością nagromadzi się wiele dokumentów. Jak długo należy je przechowywać, by “nie utonąć” w natłoku dokumentów?

Otóż okres przechowywania dokumentacji przedsiębiorstwa zależy od tego, czego ona dotyczy i wynosi od 5 do 50 lat. Można podzielić ją na trzy grupy:

  • dokumentacja podatkowa - dokumenty te należy przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku związanego w dokumentacją księgową;

  • dokumentacja ZUS - dokumenty tego rodzaju przechowuje się również przez okres 5 lat;

  • dokumentacja pracownicza - dokumenty te przechowuje się najdłużej, bo aż 50 lat od zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego pracodawcy.

Elektroniczna archiwizacja dokumentów 

Archiwizacja dokumentów w formie papierowej może jednak okazać się czynnością czasochłonną i niewdzięczną. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z archiwów elektronicznych. Elektroniczna archiwizacja dokumentów jest bowiem dopuszczalna przez organy podatkowe.

Polega ona na skanowaniu dokumentów, takich jak: faktury zakupowe, faktury korygujące, duplikaty faktur, załączniki, rachunki, itp. Następnie są one zapisywane ich w postaci pliku, który uniemożliwia zmianę wprowadzonych danych.

Przechowywanie dokumentacji przedsiębiorstwa w elektronicznym archiwum ma wiele zalet. Pozwala, bowiem zaoszczędzić miejsce w biurze oraz ułatwia wyszukiwanie potrzebnych dokumentów.

Archiwizacja dokumentów według ustawy o VAT

Zgodnie z art. 106m ustawy o VAT zadaniem podatnika jest zagwarantowanie:

  • autentyczności pochodzenia dokumentu,

  • integralności treści,

  • czytelności dokumentu.

Ustawa daje pełną swobodę w wyborze metody stosowanej w celu archiwizacji. Podatnik musi jedynie zapewnić spełnienie powyższych wymagań, zaś weryfikacja ich dopełnienia następuje podczas kontroli skarbowej lub podatkowej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów