Studia wyższe to zazwyczaj szansa na zdobycie dodatkowego, kierunkowego wykształcenia, z nadzieją na lepsze stanowisko i zarobki. Jedną z opcji są w tym przypadku studia MBA, które - oprócz wiedzy - dają absolwentom także spore zdolności praktyczne. Czym zatem są studia MBA, dla kogo są przeznaczone i jak wybrać te najlepsze?
Master of Business Administration
MBA jest skrótem od tytułu, jaki uzyskują osoby, które skończyły tego typu kursy - czyli Master of Business Administration. Po raz pierwszy studia MBA zorganizowano w Stanach Zjednoczonych na początku lat 50. XX wieku. Ich celem było wykształcenie wyspecjalizowanej kadry, na wzór absolwentów z pierwszej amerykańskiej szkoły biznesu, Wharton School of the University of Pennsylvania. Absolwenci uczyli się na takich kursach nie tylko niezbędnej teorii, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych, niezbędnych w wykonywaniu konkretnego zawodu. W Polsce studia MBA pojawiły się na początku lat 90. XX wieku.
Tytuły MBA są podzielone na kilka stopni, z których każdy odpowiada konkretnym umiejętnościom i stażowi zawodowemu. I tak, podstawowe MBA to tytuł, który może zostać zdobyty przez zawodowych menedżerów. EMBA, czyli executives MBA mogą uzyskać menedżerowie z dłuższym stażem zawodowym, czyli klasy średniej i wyższej. GEMBA, czyli global executives MBA jest dedykowany menedżerom pracującym w instytucjach międzynarodowych.
Ponadto można wyróżnić także tematyczne tytuły MBA, które skierowane są do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji. Z tego typu szkoleń mogą więc skorzystać m.in. finansiści, pracownicy branży HR czy IT.
Studia MBA - uczelnia uczelni nierówna
Zgodnie z międzynarodowymi standardami, najlepsze uczelnie MBA znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Nie oznacza to jednak, że znalezienie dobrego programu nieco bliżej Polski nie jest możliwe. Także w naszym kraju można spotkać uczelnie, które oferują kursy na wysokim poziomie. Zatem - jak je wybrać?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na certyfikaty, które uczelnia posiada. Najbardziej znane z nich to European Quality Improvement System (EQUIS), The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) czy też Association of MBAs (AMBA). Zanim uczelnia otrzyma którykolwiek z certyfikatów jest dokładnie sprawdzana pod względem poziomu programu dydaktycznego i to już począwszy od fazy jego projektowania. Co więcej, kontrola taka nie jest jednorazowa - certyfikat może zostać utracony, zatem uczelnia musi utrzymywać naprawdę wysoki poziom kształcenia.
Oprócz odpowiedniego zakresu kształcenia niezbędna jest też jego aktualność. Jak już wspomniano, studia MBA to nie tylko teoria, ale też - a nawet przede wszystkim - praktyka. Jako że niejednokrotnie są one przeznaczone dla bardzo dynamicznie rozwijających się specjalizacji - jak np. IT - aktualność jest w tym przypadku niezwykle istotna. Warto zwrócić uwagę, czy na wybranym kursie istnieje możliwość wyjazdów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych - na różnego rodzaju konferencje czy praktyki do wyspecjalizowanych ośrodków. W takich miejscach, skoncentrowanych wyłącznie na danej branży, można mieć pewność, iż przekazywana wiedza jest jak najbardziej “na czasie”.
Jednocześnie wyjazdy to nie tylko wiedza najbardziej aktualna, ale też - naprawdę najbardziej praktyczna. Wyjeżdżając, uczestnicy studiów mają możliwość spotkania się z rzeczywistymi problemami, które mogą stanąć im na drodze w trakcie pracy i rzeczywiście się z nimi zmierzyć.
Wybierając studia, warto także zwrócić uwagę na to, w jakim trybie są one prowadzone. Dobre uczelnie oferują swoim kursantom zazwyczaj model stacjonarny (full-time) bądź niestacjonarny (part-time). Najczęściej wybierana jest opcja druga, jako że studenci nie są w tym przypadku tylko studentami, ale są też mocno zaangażowani w swoją karierę zawodową. Coraz więcej uczelni ma też w swojej ofercie kursy zdalne (w części). Dzięki platformom e-learningowym uczestnicy mogą określone zajęcia przerabiać we własnym zakresie, w dowolnie wybranym czasie i miejscu. Taka opcja pozwala dodatkowo na udostępnianie w łatwy sposób materiałów szkoleniowych, z których także student może korzystać wtedy, kiedy chce.
Kadra i studenci na studiach MBA
W uczelni, oprócz wskazanych powyżej aspektów, niezwykle ważni są także ludzie. I nie chodzi tu tylko o oczywistą kadrę wykładowców, ale także - o samych studentów.
Jak już wcześniej wskazano, wśród kadry powinni znaleźć się zarówno osoby doskonale wykształcone w zakresie prowadzonych przez siebie zajęć, jak i praktycy. Dlatego, decydując się na wybór uczelni należy zwrócić uwagę na to, czy wykładają tam także osoby pracujące w zawodzie i z wykorzystaniem odpowiednich technik. Także wspomniane wcześniej konferencje czy praktyki powinny być prowadzone przez osoby z wieloletnim, ugruntowanym doświadczeniem.
Jeśli chodzi o studentów, to także tu można znaleźć wskazówkę przy wyborze uczelni. Warto bowiem pamiętać, że studia MBA przeznaczone są dla specjalistów - menedżerów w różnych branżach i z różnym doświadczeniem. Zatem należy zwrócić uwagę, jakie wymagania są stawiane przed kandydatami na studentów. Jeśli są one zbyt niskie, może okazać się, że kurs będzie zbyt mało wyspecjalizowany bądź też na zbyt niskim poziomie.
Jak więc widać, studia MBA mogą być naprawdę dobrym pomysłem na rozwój kariery i szansą na awans. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, zanim przyszły absolwent zdecyduje się na wybór konkretnego kursu.