Szczególne ważne są czynności wzmacniające zdrowy sen. Nie możesz zasnąć niemal każdego wieczoru, choć dni wcale nie bywają stresujące, a ty starasz się przestrzegać zasad zdrowego snu? Nie wiesz, co jest tego przyczyną, więc wieczorami przeglądasz internet, by zająć czymś ten czas? A może czytasz książki na tablecie, laptopie lub telefonie? Najprawdopodobniej to właśnie takie zwyczaje sprawiają, że masz problemy z zasypianiem. Ekrany zakłócają rytm dnia oraz nocy i sprawiają, że rano nie jesteśmy do końca wypoczęci, często w złym humorze. Dlaczego?
Zdrowy sen - czy ekran może pozbawić nas snu?
Przed snem często udaje nam się znaleźć chwilę tylko dla siebie, więc próbujemy nadrobić to, co ominęło nas w ciągu dnia. Sprawdzamy portale społecznościowe, oglądamy filmiki i filmy, czytamy artykuły lub książki, czasami po prostu gramy dla odprężenia. Wszystko odbywa się zazwyczaj na komputerze, smartfonie lub tablecie. Choć wydawać by się mogło, że takie praktyki mogą nas uśpić – jest wręcz przeciwnie. Niebieskie światło ekranu oszukuje nasz mózg i zakłóca zdrowy sen.
Komórki zwojowe oka przesyłają do mózgu sygnały, które informują, czy jest dzień, czy noc. Kiedy patrzymy w ekran, oko odbiera światło niebieskie, co jest dla niego znakiem, że nastał świt. Mózg od razu zwiększa swoją aktywność, melatonina przestaje być wydzielana, przez co kręcimy się z boku na bok i nie możemy zasnąć. Wstajemy zmęczeni, a niewyspanie często wiąże się ze złym nastrojem.
Jak zadbać o zdrowy sen?
Przede wszystkim warto na 2–3 godziny przed snem wyłączyć wszystkie urządzenia, które emitują niebieskie światło. Zamknąć wszelkie sprawy, nie sięgać po telefon tuż przed zaśnięciem, nie sprawdzać już e-maila. Oczywiście, są osoby, które po prostu muszą być wtedy on-line, jednak starajmy się tego unikać. W przypadkach, kiedy nie mamy wyjścia, możemy skorzystać z aplikacji, które ocieplają światło ekranu i dostosowują go do pory dnia. Należy pamiętać, że im cieplejsze światło, tym lepiej. Jeżeli lubimy czytać przed snem, starajmy się wybierać książki papierowe lub czytniki, które nie są podświetlane.
Jest jeszcze kilka innych sposobów, by zapewnić sobie zdrowy sen. Przede wszystkim spędzajmy mniej czasu w łóżku, w miarę możliwości sprawmy, aby służyło jedynie do spania. Bądźmy również aktywni fizycznie. Popołudniowe zmęczenie z pewnością sprawi, że wieczorem będziemy odczuwać senność. Kiedy nie możemy spać, nie spoglądajmy ciągle na zegarek, mijający czas będzie nas stresował, co tym bardziej nie pozwoli nam zasnąć. Starajmy się również uregulować nasz tryb życia i wstawać codziennie o tej samej porze. Warto także rezygnować z drzemek, szczególnie jeżeli chcemy, by trwały 30 minut, a tak naprawdę zasypiamy na kilka godzin.
Polacy a zdrowy sen
Statystyki dotyczące snu Polaków są niepokojące. Tylko 45% śpi 7 godzin i więcej, a co 4. osoba przesypia mniej niż 6 godzin. Nic więc dziwnego, że niemal połowa Polaków nigdy się nie wysypia. Dodatkowo prawie 55% osób przed snem przypomina sobie i analizuje wszystkie stresujące sytuacje, które zdarzyły się w ciągu dnia, co zakłóca zdrowy sen.
Niewysypianie się może prowadzić do pogorszenia nastroju, a nawet chorób układu krążenia. Osoby niewypoczęte są również bardziej narażone na cukrzycę. Kiedy nie możemy zasnąć, stresujemy się. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że winowajcą takich problemów może być nasz telefon czy komputer. Niestety, przywykliśmy do technologii i trudno nam z niej zrezygnować nawet na kilka godzin. Warto jednak spróbować wyłączać wszelkie urządzenia na jakiś czas przed snem i sprawdzić, czy zasypia nam się łatwiej. Kiedy się wyśpimy, z pewnością będziemy bardziej wydajni i zmotywowani.