0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Znoszenie obostrzeń - noszenie maseczek obowiązkowe tylko w konkretnych sytuacjach

Wielkość tekstu:

W dniu dzisiejszym tj. 27 maja 2020 roku odbyła się o godz. 11.00 konferencja z udziałem Premiera Mateusza Morawieckie, Wicepremiera Piotra Glińskiego oraz Ministra Łukasza Szumowskiego. W trakcie spotkania zostały poruszone główne kwestie związane z odmrażaniem polskiej gospodarki oraz znoszeniem obostrzeń związanych epidemicznych. Czy noszenie maseczek jest nadal obowiązkowe? Jak się okazuje - to zależy.

Noszenie maseczek - zmiany od 30 maja

Najbliższa sobota przyniesie ze sobą wiele zmian, bo już od 30 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek, czyli zasłaniania ust i nosa. Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe w przestrzeni otwartej przy zachowaniu dystansu społecznego.

Dystans społeczny wynosi 2 metry.

Noszenie maseczek będzie nadal obowiązkowe w publicznych przestrzeniach zamkniętych np. w sklepach, marketach czy komunikacji publicznej.

Od 30 maja dojdzie do zniesienia limitu osób przebywających w restauracjach, kawiarniach i barach. Zostaną również zniesione obostrzenia dotyczące ograniczenia ilości osób przebywających w sklepach w stosunku do jego metrażu. Co istotne osoby przebywające w w.w. miejscach nadal zobowiązane będą do zachowania odpowiedniego dystansu. Natomiast przedsiębiorcy o których tu biznesach mowa zobowiązani również nadal będą do stosowania się do zaleceń epidemicznych.

W ramach zaleceń epidemicznych występuje zasada “DDM”, czyli: dezynfekcja, dystansowanie, maseczki.

Od najbliższej soboty zniesione również zostaną limity dotyczące ilości osób wiernych mogących na raz uczestniczyć w nabożeństwach, jednak nieustająco wszyscy wierni zobowiązani będą do zachowywania dystansu społecznego. 

Dobre wieści objęły sobą również przyszłych nowożeńców. Przywrócona zostanie możliwość organizacji ślubów i wesel w których będzie brało udział do 150 osób z zachowaniem dystansu bądź obowiązkiem noszenia maseczek.

Kolejne planowane zmiany od 6 czerwca

Natomiast już od 6 czerwca zniesione zostaną obostrzenia dotyczące: kin, ośrodków kultury, filharmonii, cyrków, teatrów, siłowni, solariów, basenów, salonów masażu. Niezmiennie, firmy i w.w. ośrodki zobligowane będą do przestrzegania restrykcji sanitarnych.

Teatry i ośrodki kultury będą mogły funkcjonować ale nie będzie to dla nich obowiązek, dodatkowe będą one zobligowane spełnić 2 warunki:

  • pojemność widowni nieprzekraczająca 50% dostępnych miejsc,
  • noszenie maseczek.

Nadal obowiązywać będą ograniczenia dla dyskotek i klubów.

Tak więc oficjalnie już niedługo zacznie się kolejny etap odmrażania polskiej gospodarki. Ale czy takie postępowanie jest rozsądne? Przekonamy się z czasem, obserwując tendencje zachorowalności na COVID-19.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów