0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Większe wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W ostatnim czasie wiele osób przebywa na zwolnieniach lekarskich, kwarantannach lub izolacjach, przez co ich wypłaty wynagrodzenia są znacznie niższe. W celu poprawy ich finansów powstał projekt ustawy zakładający większe wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim.

Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim – jak jest obecnie?

Aktualnie za okres niezdolności do pracy powstałej na skutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracownik ma prawo do otrzymania 80% wynagrodzenia przez okres do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Natomiast wynagrodzenie chorobowe w wyższej wysokości – 100% – przysługuje za czas niezdolności do pracy spowodowanej:

  • wypadkiem w drodze lub z pracy;
  • chorobą przypadającą w trakcie ciąży;
  • poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek tkanek i narządów. 

Większe wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim – proponowana zmiana

Projekt ustawy złożony w sejmie zakłada powiększenie grupy uprawnionych do otrzymania zasiłku w wysokości 100%. Propozycja ta została już skierowana do konsultacji społecznych.

Nowy projekt ustawy o zmianach zakłada, że większe wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim przysługiwałoby osobom, które:

  • zwolnienie lekarskie otrzymają z powodu choroby zakaźnej (trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego); 
  • zostały poddane kwarantannie lub izolacji albo innym przewidzianym w przepisach prawa formom odosobnienia w związku z chorobą zakaźną (w okresie trwającym łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – w okresie trwającym łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego).

Wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% zostałoby wypłacone tym osobom, które otrzymają zwolnienie lekarskie z powodu choroby zakaźnej.

W obecnej sytuacji zmiana ta wpłynie pozytywnie na osoby przebywające na zwolnieniu lekarskiem. Jednak należy pamiętać, że większe wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim oznacza także większe koszty dla pracodawców, którzy mogą już mieć problemy finansowe w związku z epidemią.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów