0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pracodawca zdecyduje, kiedy nosić maseczki w pracy!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rozporządzenie, które weszło w życie w tamtym tygodniu i nałożyło na pracodawców obowiązek przeorganizowania przestrzeni biurowych, wzbudziło wiele kontrowersji. Od dzisiaj, tj. 2 grudnia, wprowadzono jednak nowe zapisy, co dało pracodawcom większe pole manewru w kwestii noszenia maseczek przez pracowników. Kiedy nosić maseczki w pracy? Wyjaśniamy!

Maseczki w pracy - nadal obowiązkowe?

Przypomnijmy, że od soboty, tj. od 28 listopada, jest obowiązek zakrywania nosa i ust w zakładach pracy, zawsze gdy w pomieszczeniu znajdują się co najmniej dwie osoby. Jeśli więc w pomieszczeniu znajduje się jedna osoba, to nie ma obowiązku noszenia maseczki w pracy, jeśli zaś znajduje się w nim więcej niż jedna osoba – automatycznie należy zakrywać usta i nos. Wczoraj weszło jednak nowe rozporządzenie, które mocno zmienia poprzednie obostrzenia. Jest to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Rozporządzenie to wchodzi w życie dzisiaj, czyli 2 grudnia 2020 r. i zmienia ono przede wszystkim nakaz dotyczący zasłaniania ust i nosa na terenie zakładu.

Pracodawca zdecyduje, kiedy maseczki w pracy

Zgodnie z § 25 ust. 1 pkt 2 lit. c) tego rozporządzenia do 27 grudnia 2020 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, ust i nosa m.in. w miejscach ogólnodostępnych, w tym w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.

To pracodawca może podjąć decyzję, czy nakaz noszenia maseczek wprowadzić w całości, czy jednak go ograniczyć!

Odstępstwo od obowiązku masek należy wprowadzić formalnie, np. zarządzeniem lub poleceniem, które jasno określi, jakich stref nie dotyczy obowiązek. Do rozporządzenia dodano także zapis, że odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.

Nowe rozporządzenie daje pracodawcom większą swobodę w organizacji przestrzeni pracowniczej. Regulacje obowiązują od 2 do 27 grudnia 2020 roku. Jeśli pracodawca zdecyduje, że w jego zakładzie pracy będą obowiązywać inne zasady dotyczące noszenia maseczek, powinien je obwieścić np. poprzez polecenie lub zarządzenie. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów