Po kilkuletnim okresie zmagania się z rozmaitymi uciążliwościami wynikającymi z ograniczeń wprowadzanych w związku z pandemią COVID-19 chyba wszyscy odetchnęli z ulgą na wieść o zbliżającym się dniu zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Z czym wiąże się koniec stanu zagrożenia epidemicznego? Odpowiedź poniżej.
Uchylenie przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z COVID-19
Na wstępie należy wspomnieć o przepisach, które przesądzają o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Odpowiednim aktem prawnym dotyczącym tej kwestii jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2023 roku uchylające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 1233).
Wskazany akt wykonawczy został wydany na podstawie Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.), która określa zakres działań o charakterze restrykcyjnym, jakie można wdrożyć w przypadku powstania stanu zagrożenia epidemią.
Skutki społeczne i psychologiczne pandemii
Można oczekiwać, że okres ostatnich lat zmagania się z pandemią doczeka się obiektywnego, wnikliwego opisu, który będzie uwzględniał szerokie spektrum informacji i analiz. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w świetle przyszłych zagrożeń, umożliwi bowiem uniknięcie błędów, z jakimi mieliśmy niewątpliwie do czynienia.
W sferze społecznej czas epidemii wprowadził elementy braku stabilizacji, niepewności zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i psychologicznym. Wydaje się, że skutki tych zdarzeń mogą, w różnym stopniu natężenia, występować także obecnie – po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego.
W odniesieniu do konsekwencji pandemii w zakresie psychologicznych aspektów należy wspomnieć o negatywnym wpływie wynikającym z pracy w trybie zdalnym oraz nauki prowadzonej na odległość. Można tutaj wspomnieć choćby o zjawisku alienacji, które pozostawiło swe piętno w szczególności w przypadku dzieci i młodzieży. Ujemne następstwa tych okoliczności mogą być obserwowane w perspektywie długookresowej.
Wizyta w placówce ochrony zdrowia bez obowiązku zasłaniania ust i nosa
Jednym z najdłużej utrzymywanych nakazów związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego była konieczność zasłaniania ust i nosa podczas wizyty w placówkach ochrony zdrowia. Obecnie obowiązek ten już nie jest wymagalny.
Program szczepień ochronnych nadal funkcjonuje
Jednym z elementów, który nadal będzie utrzymany pomimo uchylenia stanu zagrożenia epidemicznego, jest program szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Zostanie on jednocześnie zmodyfikowany, co ma związek z niewielkim zainteresowaniem tą formą przeciwdziałania zakażeniu oraz minimalnym poziomem zachorowalności. Odpowiednie zapisy w tej sprawie zawarto w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 roku w sprawie metody zapobiegania COVID-19 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1003, z późn. zm.). Zgodnie z tymi przepisami metody zapobiegania COVID-19 polegają na:
- wykonywaniu szczepień ochronnych przeciwko tej chorobie zakaźnej,
- wykonywaniu testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2.
Certyfikaty COVID – kontynuacja wydawania dokumentu
W dalszym ciągu będą też wydawane certyfikaty zawierające kompleksowe dane dotyczące zaszczepienia oraz powrotu do zdrowia.
Certyfikat COVID umożliwia wydawanie i weryfikowanie:
- zaświadczenia potwierdzającego, że jego posiadacz otrzymał szczepionkę przeciwko COVID-19 (zaświadczenie o szczepieniu),
- zaświadczenia potwierdzającego, że jego posiadacz poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2 (zaświadczenie o wyniku testu),
- zaświadczenia potwierdzającego, że jego posiadacz powrócił do zdrowia po zakażeniu SARS-CoV-2 stwierdzonym na podstawie dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (zaświadczenie o powrocie do zdrowia).
Certyfikat COVID jest wystawiany:
- w postaci elektronicznej – automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2022 r. poz. 1555, z późn. zm.), lub
- w postaci papierowej – na żądanie osoby, której dane dotyczą, z systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 7 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia, przez:
- podmioty przeprowadzające szczepienia,
- lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub pielęgniarkę POZ.
Warto także podkreślić, że unijne cyfrowe zaświadczenia COVID-19 (paszporty covidowe) zachowują swą ważność. System europejski uznawania szczepień także nadal funkcjonuje, mimo że obecnie państwa zrzeszone w UE nie wymagają posiadania tych dokumentów przy wjeździe na dane terytorium. Jak zaznaczają eksperci, w razie negatywnego scenariusza, czyli groźby kolejnej pandemii, system kontroli będzie mógł być niezwłocznie uruchomiony.
Monitorowanie koronawirusa będzie w dalszym ciągu realizowane
Kolejnym działaniem, które pozostanie z nami po zakończeniu pandemii, będzie monitorowanie stanu zagrożenia epidemicznego za pośrednictwem systemu EWP, który służy monitorowaniu stanu zagrożenia epidemicznego w Rzeczypospolitej Polskiej. Gromadzi się w nim dane związane z zachorowalnością na COVID-19, pobytem na kwarantannie, w izolacji oraz analizą tych danych na potrzeby zarządzania pandemią. Co istotne, system EWP zawiera centralną bazę wszystkich osób przebywających na kwarantannie oraz w izolacji domowej.
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina o obowiązkach pracodawców po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza także powrót do obowiązków związanych z zatrudnianiem pracowników, które były zawieszone w okresie pandemii. O powinnościach w tym zakresie przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP).
W odniesieniu do kwestii badań profilaktycznych PIP zwróciła uwagę na wznowienie wykonywania badań lekarskich pracowników, których obowiązek realizacji wynika z przepisów kp.
Powrót do stosowania regulacji prawnych sprzed pandemii dotyczy także kwestii związanych ze szkoleniami BHP. Oznacza to, że wznowione będą wszelkie wynikające z kp i aktów wykonawczych obowiązki związane z przeprowadzaniem szkoleń w tym zakresie.
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego a obowiązki pracodawcy – medycyna pracy, skierowania na badania, paszporty, maseczki – podsumowanie
1 lipca br. uchylono stan zagrożenia epidemicznego, co spowodowało likwidację obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Dotyczy to w szczególności obowiązku zasłaniania ust i nosa w placówkach ochrony zdrowia. Jednocześnie utrzymany zostanie program szczepień ochronnych, podobnie jak system wydawania certyfikatów i unijnych paszportów covidowych (mimo że nie są obecnie wymagane przy przemieszczaniu się). W dalszym ciągu będzie też funkcjonował system monitorowania koronawirusa. Z drugiej strony Państwowa Inspekcja Pracy przypomina pracodawcom i pracownikom o powrocie do obowiązków w zakresie przeprowadzania okresowych badań profilaktycznych i odbywania szkoleń w dziedzinie BHP.