0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 maja!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zastanawiają się czy po długim majowym weekendzie będą mogli kontynuować pobieranie zasiłku na dzieci czy też nie będzie już takiej możliwości. Pojawia się na ten temat wiele sprzecznych informacji. Czy zasiłek opiekuńczy w związku z epidemią zostanie przedłużony? Wyjaśniamy w tym artykule!

Otwarcie żłobków i przedszkoli już 6 maja!

Premier Morawiecki na konferencji, która odbyła się w środę 29 kwietnia ogłosił nowe postanowienia związane z odmrażaniem gospodarki. Zapowiedział, że możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli już od 6 maja. Jeśli dziecko nie będzie mogło udać się do żłobka lub przedszkola rodzic będzie mógł pobierać w dalszym ciągu zasiłek opiekuńczy

Ostateczne decyzje dotyczące otwarcia poszczególnych placówek będą podejmowane przez prowadzące je organy we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej. Szkoły nadal będą zamknięte, a nauka do 24 maja prowadzona będzie zdalnie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja - dla wszystkich?

Początkowo projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 zawierał zapis, że zasiłek będzie przysługiwał do 3 maja 2020 r. Nowy projekt, który obecnie trafił do Sejmu, zmienia ten termin w związku z przedłużeniem zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek do 24 maja 2020 r. Co ważne, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie wydłużone tak jak dotychczas dla wszystkich grup obecnie uprawnionych. Dodatkowo rząd pracuje nad Tarczą 3.0, która zakłada możliwość dodatkowego przedłużenia zasiłku zostanie wydłużony, wskutek czego można by go było pobierać jeszcze przez 14 dni po otwarciu szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek, ale tylko w określonych przypadkach.

Warto podkreślić, że na ten moment jeśli dziecko będzie uczęszczało do żłobka lub przedszkola, zasiłek nie przysługuje. Jeśli dziecko zostanie w domu, ponieważ przedszkole czy żłobek będzie zamknięte z powodu COVID-19 ,rodzice mogą kontynuować pobieranie zasiłku. 

Zgodnie z nowymi wytycznymi oraz projektami dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał jeszcze na czas zamknięcia szkół czyli do 24 maja na takich samych zasadach. Być może przepisy Tarczy 3.0 wydłużą ten okres jeszcze do 14 dni. Czy tak rzeczywiście będzie okaże się w najbliższym czasie - Sejm wciąż pracuje nad projektem Tarczy. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów