0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-02-08

Artykuły:

Wysokość zasiłku macierzyńskiego - zasady ustalania podstawy wymiaru

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wielu czynników. Pracodawcy często mają problem z określeniem składników jakie należy uwzględnić obliczając podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Co w sytuacji porodu w czasie urlopu wychowawczego? Zobacz!

8 lutego 2023

Usługi małżonka w kosztach firmy żony - czy podlegają odliczeniu?

Przedmiotem naszej analizy będzie dość często spotykana sytuacja, w której jeden z małżonków świadczy usługi na rzecz drugiego z nich. Czy jest to dozwolone? Czy usługi małżonka w kosztach firmy żony podlegają odliczeniu? Odpowiadamy w artykule!

8 lutego 2023

Indywidualna stawka amortyzacyjna środka trwałego zakupionego od podmiotu powiązanego

Wyszczególnia się kilka stawek amortyzacyjnych, jedną z nich jest indywidualna stawka amortyzacyjna. Czy możliwe jest stosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego zakupionego od podmiotu powiązanego? Odpowiadamy w artykule!

8 lutego 2023

Zmiana formy opodatkowania na koniec roku a Polski Ład

W związku z nowelizacją Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców ma wątpliwości co do wyboru opodatkowania w 2022 roku. Sprawdź, kto może zmienić formę opodatkowania za 2022 rok na początku 2023 roku i jakich formalności w związku z tym należy dopełnić!

8 lutego 2023

Umowa pożyczki pomiędzy wspólnikiem a spółką - jak ją zawrzeć?

Spółka osobowa może znaleźć się w sytuacji, gdzie nie będzie posiadać środków na bieżącą działalność, a instytucje finansowe odmówią kredytowania. Wówczas konieczną może okazać się umowa pożyczki pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej a spółką. Sprawdź!

8 lutego 2023

Kiedy odbędzie się autozapis PPK w 2023 roku?

W Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis. Czy oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany do zapisania wszystkich pracowników do PPK? Kiedy odbędzie się autozapis PPK? Przeczytaj nasz artykuł!

8 lutego 2023

Kontrola w firmie – podważenie urlopu macierzyńskiego a uznanie umowy za pozorną

Każda pracownica, gdy podejmuje zatrudnienie i po kilkudziesięciu dniach jest niezdolna do pracy z powodu ciąży, ZUS z miejsca wszczyna kontrolę. Czy wiesz jakie konsekwencje niesie dla pracodawcy podważenie urlopu macierzyńskiego? Przeczytaj w artykule!

8 lutego 2023

Sprzedaż wierzytelności własnych - jak rozliczyć na gruncie CIT?

Wśród podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych można zaobserwować zjawisko takie, jak sprzedaż wierzytelności własnych. Sprawdź, jakie skutki podatkowe powoduje zbycie własnych wierzytelności oraz jak to rozliczyć na gruncie CIT!

8 lutego 2023

Ekwiwalent za pranie odzieży - kiedy przysługuje pracownikowi?

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi strój roboczy gotowy do użytku. Czasami jednak, to pracownik odpowiada za czystość i stan swojego ubioru. Sprawdź czy należy mu się za to ekwiwalent za pranie odzieży!

8 lutego 2023

Kasa fiskalna w 2023 roku - kto musi ją stosować?

Kasa fiskalna służy do ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności. Czy wiesz kto obowiązkowo będzie musiał zakupić kasę fiskalną? Dowiedz się, kogo obowiązuje kasa rejestrująca, a kto ma prawo skorzystać ze zwolnienia!

8 lutego 2023

Umowa zlecenie a działalność gospodarcza na gruncie ZUS i podatku

Czy połączenie: umowa zlecenie a działalność gospodarcza jest możliwe? Tak, ale wówczas należy określić, z którego tytułu będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Decydujące będzie tu, od jakiej podstawy nalicza się te składki. Przeczytaj!

8 lutego 2023

Zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia data rozwiązania umowy

Czy zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia przeszkadza w rozwiązaniu umowy? Odpowiadamy na to pytanie!

8 lutego 2023

Faktura korygująca wystawiana przez sprzedawcę

Faktura korygująca powinna zawierać ściśle określone dane oraz być wystawiana w przypadku rabatów, obniżek lub upustów udzielonych po wystawieniu faktury pierwotnej. Konieczność jej wystawienia zachodzi też w wyniku popełnienia błędu. Dowiedz się więcej!

8 lutego 2023

Leasing operacyjny a leasing finansowy - podstawowe różnice

Zastanawiasz się nad wzięciem samochodu lub maszyny w leasing? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie rodzaje leasingu oferowane są obecnie na rynku. Wybór będzie zależeć od potrzeb podatnika. Leasing operacyjny a leasing finansowy – podstawowe różnice!

8 lutego 2023

Koszty rodzajowe - jako sposób ewidencjonowania wydatków

W pełnej księgowości przedsiębiorcy mają możliwość wyboru sposobu ewidencjonowania kosztów. Jedną z możliwości jest ujmowanie kosztów w zespole 4 kont księgowych, tj. w układzie rodzajowym. Sprawdź, na jakich kontach księgowane są koszty rodzajowe!

8 lutego 2023

Koszt ubezpieczenia samochodu firmowego - warto wiedzieć

Wykorzystujesz w firmie samochód, który posiada dodatkowe ubezpieczenie AC? Czy wiesz, w jakiej wysokości koszt ubezpieczenia samochodu firmowego może zostać zaliczony do kosztów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat samochodu w firmie!

8 lutego 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów