0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-02-09

Artykuły:

Przychód z nielegalnego zatrudnienia pracownika po stronie pracodawcy

Aktualnie obowiązujące przepisy podatkowe wskazują na konsekwencje po stronie pracodawcy z tytułu nielegalnego zatrudniania pracownika. Czy w tej sytuacji pracodawca jest zobowiązany wykazać przychód z nielegalnego zatrudnienia pracownika?

9 lutego 2023

Aktywa - definicja, przykłady i ich rodzaje

Aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, tak zaczyna się definicja aktywów. Co praktycznie do nich zaliczamy? Jakie wyróżniamy rodzaje aktywów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

9 lutego 2023

Obowiązek podatkowy w podatku VAT a moment jego powstania

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jednak ustawa przewiduje szereg wyjątków, które księgując sprzedaż należy mieć na uwadze. Sprawdź, kiedy powstaje obowiązek podatkowy!

9 lutego 2023

Aktywa i pasywa - definicja i rodzaje

Podmioty podlegające pod ustawę o rachunkowości zobowiązane są sporządzać sprawozdanie finansowe. Jednym z najważniejszych części sprawozdania finansowego jest bilans, który dzieli się na aktywa i pasywa. Jak należy rozumieć definicję aktywów i pasywów?

9 lutego 2023

Ewidencja dla celów rozliczenia dotacji z Unii Europejskiej w KPiR

Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programów Unii Europejskiej. Warto mieć na uwadze że po uzyskaniu dotacji unijnej powinna zostać sporządzona ewidencja dla celów rozliczenia dotacji! Sprawdź, o czym należy pamiętać!

9 lutego 2023

Zmiana formy opodatkowania na ryczałt a odliczenie straty podatkowej

Ryczałt ewidencjonowany zyskał na popularności dzięki zmianom wprowadzonym przez rząd na przełomie roku. Po przejściu na rozliczenie ryczałtem ewidencjonowanym warto wiedzieć, czy możliwe jest odliczenie straty podatkowej. Odpowiadamy w artykule!

9 lutego 2023

Umowa sprzedaży - kiedy możliwe jest wypowiedzenie lub odstąpienie?

Umowa sprzedaży to jedna z najczęściej zawieranych umów. Regulują ją przepisy Kodeksu cywilnego. Czy możliwe jest odstąpienie od umowy sprzedaży lub jej wypowiedzenie? Sprawdź, na jakich warunkach możesz wypowiedzieć umowę sprzedaży lub od niej odstąpić!

9 lutego 2023

Estoński CIT a wspólnik będący osobą prawną

Estoński CIT jest nową formą opodatkowania dla podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu z podatku dochodowego od osób prawnych. Dowiedz się w artykule, jak prawidłowo przygotować się do CIT estońskiego, gdy wspólnikiem jest osoba prawna!

9 lutego 2023

Preferencyjny zasiłek chorobowy – komu przysługuje?

W czasie pandemii zostały wprowadzone korzystne zmiany wymiaru zasiłku chorobowego. Nie dotyczą one jednak każdego. Komu przysługuje preferencyjny zasiłek chorobowy w wysokości 100%? Jak go otrzymać? Sprawdź więcej informacji!

9 lutego 2023

Obniżenie kosztów związanych z BHP w zakładzie pracy

Dla firm wdrożenie działań zmierzających do zmniejszenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa jest sprawą kluczową. Czy jest możliwe obniżenie kosztów związanych z BHP w zakładzie pracy, jeżeli nie wpłynie to na pogorszenie bezpieczeństwa? Sprawdź!

9 lutego 2023

Odbiór czasu wolnego za nadgodziny na wniosek pracownika lub bez wniosku

Osoba wypracowująca godziny ponad określone normy wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Odbiór czasu wolnego za nadgodziny może nastąpić na wniosek lub bez wniosku pracownika. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak rozliczyć nadgodziny pracowników!

9 lutego 2023

Nota korygująca w 2024 roku - najważniejsze informacje!

Nabywca, który dostał źle wypełnioną fakturę kosztową lub korygującą, nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej. Po spełnieniu określonych warunków, nota korygująca może zostać wystawiona przez nabywcę i przekazana do sprzedającego. Sprawdź!

9 lutego 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów