0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-09-03

Artykuły:

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych 2024 – spotkanie ekspertów branży księgowej w Targach Kielce

V Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych już 26 i 27 września w Targach Kielce. Uczestnicy będą mieli możliwość udziału w różnego rodzaju prelekcjach i panelach dyskusyjnych dotyczących m.in. cyfryzacji i zmian w przepisach. Nie może Cię zabraknąć!

3 września 2024

Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy

W systemie zadaniowym czasu pracy, w teorii, nie występują nadgodziny. Jednakże, w praktyce, może się zdarzyć, że pracownik będzie musiał pracować więcej godzin. Czy w takiej sytuacji występują nadgodziny w zadaniowym czasie pracy? Przeczytaj!

3 września 2024

Dwie umowy o pracę - jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika?

Przepisy nie zabraniają pracownikowi posiadania kilku umów o pracę. Co więcej, może on mieć dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą. Jak wyliczyć wynagrodzenie takiego pracownika? Jak to wpływa na świadczenia? Dowiedz się więcej!

3 września 2024

Urlop tacierzyński i ojcowski, gdy matka dziecka nie pracuje

Urlop tacierzyński stanowi część urlopu macierzyńskiego, z którego nie korzysta matka dziecka. Należy zatem odnosić do niego przepisy Kodeksu pracy dotyczące macierzyńskiego. Czy urlop tacierzyński jest możliwy jak matka dziecka nie pracuje? Dowiedz się!

3 września 2024

Kradzieże pracownicze - co powinien zrobić pracodawca?

Zdarza Ci się przyłapać pracowników na popełnianiu przestępstw w pracy? Nie wiesz jak powinieneś reagować na kradzieże pracownicze? Pracodawca ma prawo wyciągać konsekwencje z takich działań oraz im zapobiegać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

3 września 2024

Lista pracowników – co na to RODO?

Zastanawiasz się, czy Twoja lista pracowników jest zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych? Chcesz uniknąć kar za naruszenie RODO? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetwarzać dane osobowe pracowników. Przeczytaj nasz artykuł w tym temacie!

3 września 2024

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę - kiedy jest możliwe?

Czy możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę? Co zrobić, kiedy zmienią się okoliczności, a wraz z nimi podjęta decyzja? Warto wiedzieć, kiedy wypowiedzenie umowy o pracę można wycofać! Przeczytaj artykuł i znajdź rozwiązanie!

3 września 2024

Faktura końcowa - jakie powinna zawierać elementy?

Faktura końcowa jest dokumentem kończącym daną transakcję. Wystawia się ją w sytuacji, kiedy na poczet sprzedaży czy też wykonania usługi pobierane były zaliczki, a tym samym wystawione zostały faktury zaliczkowe. Jakie elementy powinna zawierać? Sprawdź!

3 września 2024

W jaki sposób ująć koszty transportu na fakturze sprzedaży?

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż wysyłkową ponoszą wydatki związane z transportem, którymi często obciążają nabywcę. Jednak sposób opodatkowania kosztów wysyłki nie jest jednoznaczny. Dowiedz się, jak wykazać koszty transportu na fakturze sprzedaży!

3 września 2024

Faktura podatnika zwolnionego z VAT - czy nievatowiec wystawia faktury?

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT np. ze względu na limit obrotów mają możliwość wystawiania faktur, a dokładniej faktur bez VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązkowe elementy powinna zawierać faktura podatnika zwolnionego z VAT!

3 września 2024

Faktura korygująca wystawiana przez sprzedawcę

Faktura korygująca powinna zawierać ściśle określone dane oraz być wystawiana w przypadku rabatów, obniżek lub upustów udzielonych po wystawieniu faktury pierwotnej. Konieczność jej wystawienia zachodzi też w wyniku popełnienia błędu. Dowiedz się więcej!

3 września 2024

Opłata za wieczyste użytkowanie - czy może być kosztem?

Posiadanie prawa wieczystego użytkowania gruntu skutkuje koniecznością ponoszenia opłaty rocznej. Czy opłata za wieczyste użytkowanie ponoszona przez przedsiębiorcę może stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności? Wyjaśniamy w artykule!

3 września 2024

Domniemanie prawdziwości ksiąg podatkowych - na czym polega?

Domniemanie prawdziwości ksiąg podatkowych to przywilej, z którego mogą korzystać podatnicy prowadzący księgi podatkowe w sposób rzetelny i niewadliwy. Czy wiesz, kiedy można podważyć prawdziwość ksiąg podatkowych i jakie ma to konsekwencje? Wyjaśniamy!

3 września 2024

Czy możliwe jest przeszukanie lokalu mieszkalnego podatnika?

W jakich sytuacjach możliwe jest przeszukanie lokalu mieszkalnego podatnika? W jakich okolicznościach organy podatkowe mogą przeprowadzić kontrolę? Jakie są różnice między kontrolą podatkową a celno-skarbową? Sprawdź zasady i procedury!

3 września 2024

Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi publicznej

Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi publicznej budzi kontrowersje. Sprawdź, kiedy jest dopuszczalne zgodnie z Konstytucją RP, jakie są procedury wywłaszczeniowe i jakie prawa przysługują właścicielom. Więcej informacji w artykule!

3 września 2024

Czy gwarancja na firmę jest krótsza? Sprawdź!

Gwarancja może być przyznawana kupującemu będącemu osobą fizyczną, jak również przedsiębiorcy bez względu na formę prowadzonej działalności. Jak długa jest gwarancja na firmę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

3 września 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów