Ostatnie artykuły autora:

Podatki dochodowe

Nota księgowa - jak rozliczać przychód i koszt?

Szczególnym rodzajem dowodów księgowych są noty księgowe. Wystawiane są w sytuacji, gdy operacja nie podlega opodatkowaniu VAT. Przeczytaj i dowiedz się czym jest nota księgowa i w jaki sposób powinno się rozliczać na jej podstawie przychód i koszt.

1 lipca 2022

Księgowość firm

Ustrukturyzowana e-faktura – Krajowy System e-Faktur

Ustrukturyzowana e-faktura to nowe rządowe wprowadzenie, która ma na celu ułatwienie prowadzenia firm przedsiębiorców, w tym wystawienia faktur, za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Sprawdź, czym są e-faktury i co muszą w sobie zawierać?

1 lipca 2022

Podatki dochodowe

Zawieszenie działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym

Zawieszenie działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym jest możliwe, jednak może ono generować konsekwencje, które powodują pewne ograniczenia. Jakie prawa i obowiązki posiada przedsiębiorca, który decyduje się zawiesić działalność? Sprawdź!

24 czerwca 2022

Kasy rejestrujące

Co zrobić, gdy została wystawiona faktura do paragonu wystawionego bez NIP?

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od początku tego roku, sprzedawca może wystawić fakturę do paragonu na rzecz innego podmiotu gdy na paragonie widnieje NIP nabywcy. Co zrobić, gdy została wystawiona faktura do paragonu wystawionego bez NIP nabywcy?

24 czerwca 2022

Podatek VAT

Sprzedaż samochodu firmowego bez VAT - kiedy jest możliwa?

Przedsiębiorca sprzedający pojazd firmowy jest zobowiązany do odprowadzenia podatków. Istnieje jednak sposób na sprzedaż samochodu firmowego bez VAT. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć odprowadzania podatku od towarów i usług.

24 czerwca 2022

Podatek VAT

Czy i od kiedy e-fakturowanie jest obowiązkowe dla przedsiębiorców?

Ustrukturyzowany charakter e-Faktur w znacznym stopniu ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz usprawni proces księgowania faktur poprzez redukcję pomyłek przy ręcznym wprowadzaniu faktur. Czy e-fakturowanie będzie obowiązkowe?

23 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Działalność bez rejestracji - jak wygląda w praktyce?

W 2021 roku osoby fizyczne mogą nadal prowadzić działalność bez rejestracji! Jednym z warunków możliwości prowadzenia działalności niezarejestrowanej jest nieprzekroczenie połowy minimalnej krajowej w każdym miesiącu prowadzenia swojej firmy!

20 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Spis z natury a składka zdrowotna – jak na nią wpływa?

Nowy Ład wprowadził wiele niekorzystnych zmian, które okazały się wyjątkowo dotkliwe dla osób prowadzących działalności gospodarcze. W jaki sposób spis z natury wpływa na wysokość składki zdrowotnej? Przeczytaj i dowiedz się więcej tym temacie!

15 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Wystąpienie komandytariusza ze spółki komandytowej a podatek dochodowy

Wspólnicy spółki komandytowej decydują się ją opuścić z różnych względów, najczęściej należą do nich przyczyny ekonomiczne. Jakie konsekwencje niesie wystąpienie komandytariusza ze spółki komandytowej? Jak to rozliczyć na gruncie podatku dochodowego?

14 czerwca 2022

Podatek VAT

Ile wynosi termin odliczenia podatku VAT?

Termin odliczenia podatku VAT uzależniony jest od rodzaju faktury oraz okresu, w którym daną fakturę otrzymano. Jakie warunki należy spełnić przy odliczaniu VAT? Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy po stronie dostawcy i sprzedawcy!

14 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów