0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ostatnie artykuły autora:

Podatki dochodowe

Nota księgowa - jak rozliczać przychód i koszt?

Szczególnym rodzajem dowodów księgowych są noty księgowe. Wystawiane są w sytuacji, gdy operacja nie podlega opodatkowaniu VAT. Przeczytaj i dowiedz się czym jest nota księgowa i w jaki sposób powinno się rozliczać na jej podstawie przychód i koszt.

24 marca 2023

Księgowość firm

Zakup na firmę a prywatnie - czy warto brać fakturę na każdy towar?

Dokonując zakupu towaru zdarza się, że przedsiębiorcy proszą o wystawienie faktury, aby móc rozliczyć dany zakup w kosztach firmy. Trzeba jednak pamiętać, że zakup na firmę a prywatnie jest traktowany w inny sposób. Czy zawsze warto brać fakturę? Sprawdź!

23 marca 2023

Podatek VAT

Jakie grożą kary za brak rejestracji do VAT UE?

Obowiązek rejestracji na potrzeby VAT UE dotyczy przedsiębiorców, którzy zamierzają dokonywać transakcji, których drugą stroną jest kontrahent z innego kraju UE. Co w przypadku niedopełnienia obowiązku? Jakie grożą kary za brak rejestracji do VAT UE?

20 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Konsekwencje przyjęcia płatności gotówkowej od osoby prywatnej

W 2024 roku przedsiębiorców i konsumentów czekają zmiany przepisów prawnych odnoszące się do limitów płatności gotówką. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Jakie wówczas będą konsekwencje przyjęcia płatności gotówkowej od konsumenta? Odpowiadamy!

17 marca 2023

Podatki dochodowe

Kradzież towaru – czy należy rozpoznać przychód?

Kradzież towaru może być zarówno zawiniona przez przedsiębiorcę, jak i z przyczyn niezależnych od podatnika. Jak rozliczyć utratę towaru? Czy podlega ona opodatkowaniu? Poznaj stanowisko organów podatkowych w zakresie opodatkowania kradzieży towarów!

16 marca 2023

Ewidencje księgowe

Opłaty za najem mieszkania przy ryczałcie a rozliczenie przychodu

Przy prowadzeniu najmu prywatnego, podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu nie mają możliwości pomniejszać przychodu o koszty. Czy wówczas Opłaty za najem mieszkania przy ryczałcie, ponoszone przez najemce stanowią przychód podatnika? Sprawdź

15 marca 2023

Zdaniem eksperta

Podatek od nieruchomości płacony przez najemcę - czy jest to możliwe?

Jak podatkowo powinienem rozliczyć podatek od nieruchomości płacony przez najemcę w księgach wynajmującego?

15 marca 2023

Podatek VAT

Sprzedaż samochodu firmowego bez VAT - kiedy jest możliwa?

Przedsiębiorca sprzedający pojazd firmowy jest zobowiązany do odprowadzenia podatków. Istnieje jednak sposób na sprzedaż samochodu firmowego bez VAT. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć odprowadzania podatku od towarów i usług.

14 marca 2023

Ordynacja podatkowa

Zawieszenie działalności w związku z kryzysem gospodarczym

Osoby prowadzące firmy coraz częściej decydują się na likwidację działalności gospodarczej z powodu pogłębiającego się kryzysu. Jak zawieszenie działalności w związku z kryzysem wpływa na prowadzenie firmy? O czym warto pamiętać? Sprawdź w artykule!

14 marca 2023

Podatki dochodowe

Zbiorcze ewidencjonowanie wydatków na wyposażenie w PKPiR

Prowadzisz ewidencję księgową w ramach księgi przychodów i rozchodów? Masz wątpliwości jak księgować zakup wyposażenia w ramach działalności? Sprawdź, czy obowiązujące przepisy dopuszczają zbiorcze ewidencjonowanie wydatków na wyposażenie w PKPiR!

13 marca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów