Ostatnie artykuły autora:
Umowy adhezyjne - charakterystyka i zastosowanie
Umowy adhezyjne są jednostronnym kształtowaniem zobowiązania i regulowane są przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Czym są umowy adhezyjne? W jakich okolicznościach mają one zastosowanie? Kto najczęściej je stosuje? Odpowiadamy w artykule!
17 maja 2022
Odpowiedzialność za błędnie pobrane zaliczki podatkowe
Zgodnie z obowiązującymi przepisami płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanych wynagrodzeń pracowniczych jest podmiot zatrudniający. Kto ponosi odpowiedzialność za błędnie pobrane zaliczki podatkowe? Przeczytaj artykuł!
17 maja 2022
Działalność ubezpieczeniowa - charakterystyka i ograniczenia
Działalność ubezpieczeniowa należy do działalności szczególnie regulowanych, dlatego też nie każdy podmiot może ją wykonywać. Dowiedz się, kto zatem ma prawo rozpocząć działalność ubezpieczeniową oraz jakie ograniczenia występują w jej zakresie!
1 czerwca 2022
Dozwolony użytek chronionych utworów
Dozwolony użytek jest kompromisem pomiędzy interesami właściciela autorskich praw majątkowych a interesami społeczeństwa. Jak korzystać z utworów i nie naruszać praw autorskich? Sprawdź, kiedy dozwolony użytek będzie darmowy, a kiedy odpłatny!
11 maja 2022
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych
Prawa twórcy do danego utworu to tzw. prawa autorskie. Prawa te dzieli się na dwie kategorie: majątkowe oraz osobiste. Prawa te można przenieść. Wyjaśniamy czym jest umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz jaką treść powinna zawierać.
25 czerwca 2022
Sprzedaż gruntu w trakcie dzierżawy - o czym należy pamiętać?
Czy sprzedaż gruntu w trakcie dzierżawy jest możliwa? Jak zmiana właściciela wpłynie na zawartą umowę? Przeczytaj i dowiedz się, kiedy i na jakich zasadach może dojść do sprzedaży wydzierżawionej nieruchomości oraz jakie koszty się z tym wiążą.
6 maja 2022
Kara porządkowa dla biura rachunkowego- w jakich sytuacjach?
Wynajęcie księgowego lub regularne korzystanie ze wsparcia biura rachunkowego wiąże się z nadzieją, że powierzone zadania będą wykonane prawidłowo i terminowo. Czy w przypadku błędu księgowego może zostać nałożona kara porządkowa dla biura rachunkowego?
13 lipca 2022
Badania lekarskie po chorobie a kilka miejsc pracy
Pracownik, który choruje przez co najmniej 30 dni zobowiązany jest do wykonania badań lekarskich. Co w sytuacji kiedy pracownik pracuje u kilku pracodawców? Czy badania lekarskie po chorobie należy wykonać dla każdego pracodawcy oddzielnie? Sprawdź!
27 kwietnia 2022
Wspólna firma z małżonkiem - jakie niesie zagrożenia?
Wsparcie małżonka w prowadzeniu firmy może okazać się niezwykle pomocne. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję warto zastanowić się, czy wspólna firma z małżonkiem jest dobrym pomysłem. Wynikające z tego zagrożenia poznasz w artykule! Przeczytaj!
19 kwietnia 2022
Kasa zapomogowo-pożyczkowa w zakładzie pracy
Czy w każdym zakładzie pracy może zostać utworzona kasa zapomogowo-pożyczkowa? Jakie warunki należy spełnić, aby wprowadzić KZP w firmie? Jakie obowiązki ciążą w związku z tym na pracodawcy? Kto może być członkiem kasy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
7 kwietnia 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów