0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ekonomiczne gry komputerowe dla biznesmena

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

 Nawet najbardziej zapracowany przedsiębiorca musi kiedyś znaleźć chwilę na relaks. Część ludzi biznesu lubi odprężyć się przy komputerze, grając w jakąś wciągającą produkcję. A gdyby tak połączyć przyjemnie z pożytecznym, czyli elektroniczną zabawę z ćwiczeniem umysłu? To możliwe! Poznajcie gry ekonomiczne, które pomagają rozwijać umiejętność biznesowego myślenia.

SimCity

Słynna seria gier strategicznych, w których głównym celem jest zbudowanie i utrzymanie tętniącego życiem miasta, pełnego zadowolonych mieszkańców. Gracz wcielający się w rolę wszechwładnego burmistrza, odpowiada za wszystkie aspekty funkcjonowania metropolii - od budowy mieszkań, przez transport publiczny, aż po zarządzanie kryzysowe w trakcie rozmaitych kataklizmów. Kolejne edycje SimCity (najnowsza wydana w 2013) różnią się poziomem oprawy graficznej i złożonością mechaniki. Wszystkie wymagają wyjątkowej percepcji i pojmowania skomplikowanych procesów, jakie składają się na życie współczesnego miasta.

Ciekawostka

W 2002 roku kandydaci na prezydenta Warszawy stanęli w nietypowe szranki. Celem zawodów było zbudowanie najbardziej ludnego miasta w grze SimCity 3000. Z rywalizacji zwycięsko wyszedł Lech Kaczyński, który później wygrał wybory i wprowadził się do stołecznego ratusza.

Seria City Building

Podobnie, jak w przypadku SimCity, ta seria gier ekonomicznych także koncentruje się wokół miasta. Do tej pory ukazały się cztery części cyklu Caesar, osadzonego w starożytnym Imperium Rzymskim oraz nieposiadające sequeli Zeus: Pan Olimpu (antyczna Grecja) i Faraon z dodatkiem Kleopatra (pradawny Egipt). Elementem, który wyróżnia te tytuły od SimCity, są aspekty nadprzyrodzone, wyrażające się w dużej roli kultu religijnego. W Caesarze, Zeusie i Faraonie lepiej nie zadzierać z bogami, bo może się to skończyć dla miasta tragicznie.

Serie Tycoon i Giant

Do tej pory powstały dziesiątki gier ekonomicznych, w których tytułach pojawiały się słowa “Tycoon” albo “Giant” (rzadziej: “Empire”). Ich motywem przewodnim jest zarządzanie różnego rodzaju przybytkami i budowa biznesowego imperium. Gracz może m.in. tworzyć sieć restauracji (Restaurant Empire), wesołych miasteczek (Rollercoaster Tycoon), ogrodów zoologicznych (Zoo Tycoon), hoteli (Hotel Tycoon), budować infrastrukturę kolejową (Railroad Tycoon), transportu miejskiego (Traffic Giant, Cities in Motion), lotniczą (Airline Tycoon), a nawet zarządać więzieniem (Prison Tycoon) i szpitalem (Theme Hospital).

Banished

Najświeższa gra ekonomiczna w zestawieniu, wydana na początku tego roku. Dzieło niezwykłe, bo stworzone od początku do końca przez jednego człowieka, Luke’a Hodorowicza z Shining Rock Studio. Gracz steruje grupką wygnańców, którzy muszą osiedlić się na nieznanym lądzie - i przeżyć. W centrum rozgrywki jest więc zdobywanie pożywienia, zbieranie opału i budowanie wytrzymałych na mrozy domostw. Banished należy docenić przede wszystkim za doskonałe ujęcie zażartej walki człowieka z naturą, jaka była udziałem naszych przodków sprzed wieków.

Seria Settlers

Podobną tematykę, choć z dużo luźniejszym podejściem, porusza bestsellerowa seria Settlers. Do tej pory na rynku pojawiło się aż siedem jej części, z czego godne polecenia są wyłącznie pierwsze cztery. Osadnicy czarują pocieszną oprawą graficzną oraz złożonością rozgrywki - np. aby wydobywać węgiel, musisz nakarmić górników chlebem, a żeby go upiec, potrzebujesz wody od nosiwody i mąki z młyna, produkowanej z zasianego przez rolnika ziarna… Mówiąc w skrócie - ta gra komputerowa to społeczny mikrokosmos w pigułce.

Pizza Connection

Marzyłeś kiedyś o prowadzeniu własnej pizzerii? Spróbuj swoich sił w Pizza Connection, grze ekonomicznej, dzięki której zbudujesz prężną sieć restauracji i podbijesz kubki smakowe mieszkańców wirtualnego miasta! Wybierz lokal, zatrudnij kompetentny personel, zadbaj o reklamę, ułóż zachęcające menu - i czekaj, aż klienci zaczną walić drzwiami i oknami. A gdy konkurencja naśle na ciebie bandziorów...cóż, odpłać jej się pięknym za nadobne.

Capitalism 2

Niebywale złożona strategia ekonomiczna, w której możemy zostać prawdziwym rekinem finansjery - jeśli tylko wykażemy się inteligencją i gospodarczym zmysłem. Capitalism 2 może odstraszyć tych, co boją się setek tabeli, suwaczków i wykresów. Właściciele biznesów z prawdziwego życia poczują się tutaj jak ryby w wodzie, mogąc rozwijać swoje imperium, przejmować kolejne firmy i inwestować grube miliony dolarów. Ta gra ekonomiczna powinna zagościć na licealnych zajęciach z przedsiębiorczości jako cenna lekcja o funkcjonowaniu gospodarki wolnorynkowej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów