0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Archiwizacja zdjęć z wakacji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W dobie fotografii cyfrowej łatwo jest zrobić setki zdjęć, ale ich przechowywanie nie jest już takie proste - po pierwsze: zajmują dużo miejsca, a po drugie: zdjęcia przeważnie trzymamy w folderach na wewnętrznym dysku twardym naszego komputera, a ten może w najmniej oczekiwanym momencie ulec awarii. W jaki sposób zatem archiwizować zdjęcia, aby cieszyć się nimi przez długie lata?

Archiwizacja zdjęć jeszcze na wakacjach

Jeśli postanowiliśmy nie zabierać ze sobą na wakacje komputera, warto zaopatrzyć się w co najmniej jedną kartę pamięci o dużej pojemności, np. 16GB, 32GB lub 64GB, a najlepiej kupić od razu dwie. Karty są małe i lekkie, więc z pewnością nie obciążą naszego wakacyjnego bagażu, a my będziemy mieli pewność, że utrwalimy każdy piękny widok czy wyjątkową chwilę. Warto wybrać te od renomowanych producentów, gdyż są trwalsze od swoich tańszych odpowiedników. Jednakże trzeba pamiętać, że karty są dość miękkie i łatwo je uszkodzić, dlatego jeśli mamy zapasową kartę, to warto trzymać ją w plastikowym mini-pudełeczku, który dodatkowo ochroni ją przed ewentualną wilgocią. Można je kupić w większości sklepów z elektroniką. Część dostępnych na rynku aparatów fotograficznych posiada wbudowane dwa gniazda na karty pamięci. Jeśli taki posiadamy, to w jego ustawieniach możemy wybrać, aby zdjęcia były zapisywane jednocześnie na obu kartach pamięci. Dzięki temu od razu mamy stworzoną kopię zapasową swoich zdjęć.

Archiwizacja zdjęć na dysku twardym

Po powrocie z wakacji karta pamięci w naszym aparacie lub w telefonie jest całkowicie zapełniona zdjęciami. Naturalną rzeczą po powrocie do domu jest ich jak najszybsze przerzucenie na domowy komputer. To najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie - z łatwością możemy przeglądać i edytować zdjęcia - jednakże może być ono dość zawodne. Co prawda obecne dyski twarde cechują się sporą trwałością, jednakże zdarzają im się awarie, które mogą spowodować utratę wszystkich danych, jakie były na nich zapisane. Awarie dysku wewnętrznego mogą bezpośrednio wynikać z awarii samego komputera lub uszkodzenia mechanicznego dysku - np. upadł nam laptop lub zalaliśmy dysk wodą. W takich przypadkach możemy przy pomocy specjalistów próbować odzyskać dane, ale będzie to dość kosztowne i nie zawsze możliwe do wykonania. Najczarniejszym scenariuszem jest kradzież komputera i dysku - wtedy już nie jesteśmy w stanie zrobić nic, aby odzyskać nasze dane. Dlatego zdjęcia, jak i również inne pliki powinniśmy przechowywać w co najmniej dwóch różnych miejscach.

Archiwizacja zdjęć na dysku zewnętrznym

Głównymi zaletami dysków zewnętrznych są ich niewielkie rozmiary, duża pojemność, łatwość obsługi i trwałość. Ponadto w przeciwieństwie do dysków wewnętrznych posiadają specjalne obudowy, które chronią je przed zewnętrznymi uszkodzeniami, przede wszystkim przed drganiami. Niektóre modele posiadają dodatkowo wzmacniane obudowy, które zabezpieczają dysk przed upadkami lub kontaktem z wodą.

Archiwizacja zdjęć w systemie RAID

RAID to system spięcia macierzy dyskowych związanych z bezpieczeństwem i szybkością przetwarzanych danych. Dane mogą być zapisane w lustrzanym odbiciu, jak i w formie rozproszonej, co zwiększa wydajność. Upraszczając: RAID pozwala na zapisywanie danych, w tym zdjęć, na dwóch lub wielu dyskach jednocześnie, w zależności, ile ich posiadamy w obrębie jednego systemu - tworząc kilka kopii. Dzięki takiemu rozwiązaniu w momencie awarii jednego dysku wszystkie nasze zdjęcia i inne pliki są zachowane i dostępne na pozostałych dyskach.

Archiwizacja zdjęć w chmurze internetowej

Chmura internetowa staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o archiwizację zdjęć i danych. Główną zaletą chmury jest dostępność plików w każdym miejscu i czasie, jednak pod warunkiem, że mamy dostęp do internetu. Możemy też łatwo dzielić się zdjęciami z innymi poprzez udostępnienie im wirtualnego folderu. W ostatnim czasie pojawiła się duża liczba bezpłatnych portali oferujących takie usługi, jednakże trzeba pamiętać, że oferują one znacznie mniej miejsca niż dyski stacjonarne, przeważnie ok. 15GB. Niektóre z portali oferują wykupienie dodatkowego miejsca. Biorąc pod uwagę ostatnie wycieki intymnych zdjęć gwiazd Hollywood z serwisów chmurowych, nie mamy do końca pewności, czy nasze zdjęcia są wystarczająco chronione.

Archiwizacja zdjęć na płytach Blu-Ray / DVD / CD

Coraz rzadziej wykorzystuje się płyty Blu-Ray, DVD lub CD do archiwizacji zdjęć, głównie z powodu nietrwałości tych nośników. Płytę łatwo zarysować, a dane po kilku latach są trudne do odczytania nawet z najbardziej zadbanego nośnika. Na niekorzyść tych technologii przemawia również mała pojemność - na płycie DVD możemy maksymalnie nagrać 4GB (8GB na podwójnej) zdjęć, co przy współczesnych pojemnościach dysków twardych stanowi tylko ułamek ich wielkości.

Archiwizacja zdjęć - papierowe archiwum 

Mimo postępującej cyfryzacji fotografii wiele osób wciąż uważa, że najlepszą metodą przechowywania zdjęć jest ich wywołanie na papierze. Zdjęcia wydrukowane na wysokiej jakości papierze w dobrym lab oratorium fotograficznym mogą przetrwać bez problemu 40 czy 50 lat, a my nie musimy się wtedy martwić, że zawiedzie nas sprzęt elektroniczny.

Wybierasz się w podróż? Dowiedz się, jak przygotować się do wymarzonych wakacji!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów