0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Chmura obliczeniowa w biznesie - jak ją wykorzystać?

Wielkość tekstu:

Jednym z nowocześniejszych rozwiązań w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem jest stosowanie tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). Czym więc jest ta chmura? I dlaczego tyle wkoło niej szumu? Czy to naprawdę takie fajne rozwiązanie dla biznesu?Chmura obliczeniowa - co to jest?

Definicja chmury obliczeniowej określa, iż jest to model przetwarzania danych oparty na korzystaniu z usług, które dostarcza usługodawca. Chmura to możliwość korzystania z oprogramowania udostępnionego przez zewnętrzne podmioty za pośrednictwem internetu. Stosowanie tego rozwiązania w firmie eliminuje tym samym konieczność instalacji czy administracji oprogramowania oraz co jest istotne także zakupu kosztownych licencji. Natomiast prace związane z instalacją czy aktualizacjami oprogramowania spoczywają na dostawcy tego typu usługi. Niepodważalnym argumentem przemawiającym na korzyść tego rozwiązania jest także możliwość pracy z dowolnego miejsca, oczywiście pod warunkiem posiadania w nim dostępu do internetu.

Chmura obliczeniowa - jakie ma zalety?

Wspomniana mobilność, brak konieczności instalacji czy administracji oprogramowania, to bez wątpienia atuty rozwiązania jakim jest chmura obliczeniowa. Jednak dodając do tego obniżenie kosztów zarówno z tytułu braku komiczności zakupu licencji, ale również kosztów wynikających z tytuły utrzymania serwerów czy zatrudnienia specjalistów IT w firmie,  wówczas zdecydowanie wpływają na jej korzyść. Kluczowa w przypadku chmury staje się sprawa bezpieczeństwo. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, iż dzięki integracji rożnego rodzaju zabezpieczeń, zdecydowanie wzrasta bezpieczeństwo przetrzymywania danych, a tym samym pojawia się kolejna istotna korzyść tego rozwiązania.

Chmura obliczeniowa - jakie modele?

W oparciu o pracę w chmurze działa dużo systemów. Są wśród nich następujące modele chmury obliczeniowej:  SaaS, IaaS, PaaS, czy Utility computing.

Korzystanie z aplikacji za pośrednictwem przeglądarki przez użytkownika, który wykupił dostęp to model chmury obliczeniowej określany jako SaaS (Software as a Service - oprogramowanie jako usługa). IaaS ( Infrastructure as a Service - infrastruktura jako usługa) to z kolei model polegający na dostarczeniu całej infrastruktury informatycznej zgodnie z potrzebami użytkownika. Paas (Platform as a Service - platforma jako usługa) to usługa kierowana przede wszystkim do programistów, gdyż polega na udostępnieniu przez dostawcę wirtualnego środowiska pracy. Natomiast utility computing opiera się na zaoferowaniu przestrzeni dyskowej oraz hostingu użytkownikowi przez ustalony okres czasu.

Chmura obliczeniowa jak pokazuje upływający czas rozwija się bardzo intensywnie i raczej nic nie zapowiada, aby coś zmieniło się w przyszłości. Rozwiązanie to wkracza w coraz więcej sfer życia, a jedynym kluczowym zadaniem dla specjalistów będzie tylko coraz lepsze dopasowanie jej do oczekiwań rynku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów