Cloud Computing - jak pracować w chmurze?
Chmura Obliczeniowa (Cloud Computing) to nowoczesny sposób zarządzania przedsiębiorstwem. Opiera się on na korzystaniu z oprogramowania, które jest udostępniane przez firmy zewnętrzne za pośrednictwem Internetu. Cały ciężar i wszystkie prace związane z instalacją, czy aktualizacją systemu przenosi się na dystrybutora usługi. Dzięki temu, każde służbowe zadanie można wykonywać z dowolnego miejsca z dostępem do sieci.
Czy warto korzystać z usług firm, które swoje rozwiązania udostępniają poprzez Chmurę? Warto! Oprócz wcześniej wspomnianej mobilności, system pozwala bowiem obniżyć koszty przedsiębiorstwa związane z zakupem i utrzymaniem serwerów oraz zatrudnianiem specjalistów IT. Ponadto zwiększa bezpieczeństwo przetrzymywania danych, ponieważ organizacja serwerów w Chmurze umożliwia zintegrowanie różnego rodzaju zabezpieczeń.
Za pośrednictwem Cloud Computing udostępnianych jest wiele programów. Do najczęściej używanych zalicza się systemy do prowadzenia księgowości, rozwiązania umożliwiające sprzedaż przez Internet, programy służące do zarządzania (CRM), oprogramowania umożliwiające skuteczną archiwizację danych oraz szereg innych narzędzi, które kompleksowo koordynują funkcjonowanie firmy. Użytkownik, który zdecyduje się na wykupienie wybranych narzędzi jest w stanie za ich pomocą, nie tylko rozliczać firmę i klientów, ale także tworzyć strategie marketingowe, zarządzać pracownikami i analizować rozwój własnego biznesu.
Na modelu Cloud Computing opiera się szereg systemów, które wykorzystując jego możliwości, oferują klientom swoje usługi. Najczęściej wybierane systemy to:
SaaS – przy pomocy przeglądarki umożliwia się korzystanie z aplikacji każdemu użytkownikowi, który wykupi do niej dostęp,
IaaS – dostarczenie przez dostawcę całej infrastruktury informatycznej, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem zgłoszonym przez użytkownika,
PaaS - udostępnienie (w szczególności programistom) przez dostawcę wirtualnego środowiska pracy,
Utility computing – oferowanie przestrzeni dyskowej oraz hostingu na żądanie użytkownika przez określony okres czasu.
Zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników stworzono trzy warianty Chmury:
Chmura prywatna elastycznie dostosowuje się do potrzeb użytkownika. Daje możliwość pełnego zarządzania usługami i zapewnia wgląd w aplikacje, dzięki czemu przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu swojego biznesu.
Chmura publiczna umożliwia tworzenie oraz uruchamianie aplikacji i jest łatwa w użyciu. Jej elastyczność umożliwia bezproblemowe zwiększenie lub zmniejszenie ilości dostępnych zasobów, aby jak najskuteczniej realizować potrzeby firmy.
Chmura hybrydowa stanowi połączenie wcześniejszych modeli. Jej działanie opiera się na przenoszeniu lub współdzieleniu zasobów oraz aplikacji między Chmurą prywatną i publiczną, w zależności od bieżących potrzeb.
Powyższe elementy oraz coraz łatwiejszy dostęp do szerokopasmowego Internetu jasno wskazują, że Cloud Computing rozwija się bardzo dynamicznie i taki stan utrzyma się w przyszłości. Co najważniejsze, specjaliści IT wskazują, że będzie się ona zmieniać tak, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania swoich odbiorców. W związku z powyższym jej przyszły kształt jest ściśle zależny od aktualnych potrzeb jej użytkowników i właśnie nimi uwarunkowany.