Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy dostęp do kultury online może być darmowy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Większość młodych ludzi korzysta z serwisów opartych na modelu komunikacji peer to peer, czyli ze znanych wszystkim torrentów. Część z nich jest świadoma, że to, co robi jest niezgodne z prawem. Czy są inne, legalne źródła, do których każdy użytkownik może mieć dostęp bez dodatkowych opłat?

Czy światu potrzebni są artyści?

Dość często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego że artyści, tak jak wszyscy inni, muszą zarabiać. Ich pracą, z której w bezpośredni sposób każdy korzysta, jest praca twórcza. Mówi się, że świat byłby bezwartościowy bez sztuki, a na plakatach przedrukowywane jest jak mantra hasło: The earth without art is just eh. Dlatego ważne jest, aby przez kupno czy korzystanie z legalnych źródeł, wspierać rozwój kultury online.

Dostęp do legalnej kultury online bez wychodzenia z domu

Czy można korzystać nieodpłatnie z filmów czy muzyki w internecie? Zdecydowanie tak. Nie ma znaczenia, czy chce się obejrzeć ciekawy film (oczywiście po premierze) czy przeczytać znaną książkę. Istnieje wiele serwisów udostępniających takie usługi całkowicie legalnie - np. muvish.com - dla wielbicieli polskiego kina niezależnego, spotify - ostatnio przeżywający swój wielki powrót - muzyczny portal, którego hasło brzmi: Music for everyone, nie trudno znaleźć również strony oferujące bezpłatny dostęp do ebooków np. Books Should Be Free.

Korzystanie z kultury na co dzień

Należy pamiętać również, że konta biblioteczne są zupełnie darmowe, a księgozbiór poszerza się z miesiąca na miesiąc o najnowsze pozycje. Dość często argumentem przeciwko chodzeniu do teatru jest wysoki koszt biletów. Czasami wystarczy tylko dokładnie się wokół siebie rozejrzeć - wrocławska filia PWST zaprasza wszystkich na spektakle dyplomowe swoich studentów, które grane są na bardzo wysokim poziomie. Aby skorzystać z oferty, należy jedynie zarezerwować sobie wcześniej miejsce na widowni.

Prawo autorskie a bezpłatny dostęp do kultury online

Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego warto przeczytać Ustawę o ochronie praw autorskich. Można się z niej dowiedzieć, między innymi o tym, czym jest własny użytek osobisty. W przypadku, w którym dana osoba ściągnęła film z internetu (nie przez portal korzystający z modelu komunikacji p2p) ma prawo udostępnić go osobom, pozostającym z nią w bliskich relacjach towarzyskich. Dzięki zapoznaniu się ze wspomnianą ustawą, można spokojnie korzystać z całego dobrodziejstwa internetu bez obaw o to, że robi się to w sposób niezgodny z prawem.

 

Na koniec należy wspomnieć o inicjatywie Legalna Kultura, która w 2012 roku pokazała Polakom m.in. przez spoty reklamowe, dlaczego warto wspierać sztukę. Na stronie akcji znajdują się adresy wszystkich legalnych źródeł kultury w internecie, zarówno tych płatnych, jak i tych bezpłatnych. Misja tej kampanii społecznej brzmi: “aby w tej różnorodności nie zatracić wartości podstawowych, idei fundamentalnych dla kultury, takich jak: bycie fair wobec innych, możliwość wyboru i prawo do poszanowania tego, co jest naszym wkładem w kulturowy rozwój”.

 

Przeczytaj również o tym, czy gry mogą być lepsze od książek!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów