Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Czy dostęp do kultury online może być darmowy?

Większość młodych ludzi korzysta z serwisów opartych na modelu komunikacji peer to peer, czyli ze znanych wszystkim torrentów. Część z nich jest świadoma, że to, co robi jest niezgodne z prawem. Czy są inne, legalne źródła, do których każdy użytkownik może mieć dostęp bez dodatkowych opłat?

Czy światu potrzebni są artyści?

Dość często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego że artyści, tak jak wszyscy inni, muszą zarabiać. Ich pracą, z której w bezpośredni sposób każdy korzysta, jest praca twórcza. Mówi się, że świat byłby bezwartościowy bez sztuki, a na plakatach przedrukowywane jest jak mantra hasło: The earth without art is just eh. Dlatego ważne jest, aby przez kupno czy korzystanie z legalnych źródeł, wspierać rozwój kultury online.

Dostęp do legalnej kultury online bez wychodzenia z domu

Czy można korzystać nieodpłatnie z filmów czy muzyki w internecie? Zdecydowanie tak. Nie ma znaczenia, czy chce się obejrzeć ciekawy film (oczywiście po premierze) czy przeczytać znaną książkę. Istnieje wiele serwisów udostępniających takie usługi całkowicie legalnie - np. muvish.com - dla wielbicieli polskiego kina niezależnego, spotify - ostatnio przeżywający swój wielki powrót - muzyczny portal, którego hasło brzmi: Music for everyone, nie trudno znaleźć również strony oferujące bezpłatny dostęp do ebooków np. Books Should Be Free.

Korzystanie z kultury na co dzień

Należy pamiętać również, że konta biblioteczne są zupełnie darmowe, a księgozbiór poszerza się z miesiąca na miesiąc o najnowsze pozycje. Dość często argumentem przeciwko chodzeniu do teatru jest wysoki koszt biletów. Czasami wystarczy tylko dokładnie się wokół siebie rozejrzeć - wrocławska filia PWST zaprasza wszystkich na spektakle dyplomowe swoich studentów, które grane są na bardzo wysokim poziomie. Aby skorzystać z oferty, należy jedynie zarezerwować sobie wcześniej miejsce na widowni.

Prawo autorskie a bezpłatny dostęp do kultury online

Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego warto przeczytać Ustawę o ochronie praw autorskich. Można się z niej dowiedzieć, między innymi o tym, czym jest własny użytek osobisty. W przypadku, w którym dana osoba ściągnęła film z internetu (nie przez portal korzystający z modelu komunikacji p2p) ma prawo udostępnić go osobom, pozostającym z nią w bliskich relacjach towarzyskich. Dzięki zapoznaniu się ze wspomnianą ustawą, można spokojnie korzystać z całego dobrodziejstwa internetu bez obaw o to, że robi się to w sposób niezgodny z prawem.

 

Na koniec należy wspomnieć o inicjatywie Legalna Kultura, która w 2012 roku pokazała Polakom m.in. przez spoty reklamowe, dlaczego warto wspierać sztukę. Na stronie akcji znajdują się adresy wszystkich legalnych źródeł kultury w internecie, zarówno tych płatnych, jak i tych bezpłatnych. Misja tej kampanii społecznej brzmi: “aby w tej różnorodności nie zatracić wartości podstawowych, idei fundamentalnych dla kultury, takich jak: bycie fair wobec innych, możliwość wyboru i prawo do poszanowania tego, co jest naszym wkładem w kulturowy rozwój”.

 

Przeczytaj również o tym, czy gry mogą być lepsze od książek!