0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dokument KP - kiedy jego wystawienie jest konieczne?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mam pytanie dotyczące dokumentów księgowych. Słyszałam, że od niedawna należy wystawiać dowód KP, a także brać taki dokument przy zakupie i podpinać go do faktury, ponieważ stanowi on dowód zapłaty. Jest to konieczne przy płatności gotówką czy przelewem? Wspomnę, że nie ewidencjonuję sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Małgorzata, Lutynia

 

Dokument KP (kasa przyjęła) wystawia się w przypadku płatności gotówką. Co więcej, nie ma obowiązku wystawiania takiego dowodu, jeśli nie ewidencjonuje się sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

W sytuacji, gdy kontrahent wystawia dokumenty kasowe i otrzyma Pani KP, wraz z fakturą zakupową, wówczas może Pani podpiąć go pod fakturę.

Nie jest to jednak obowiązek - w przypadku gotówkowych faktur zakupu wystarczającym potwierdzeniem dokonania płatności jest dopisek "zapłacono".

Również w przypadku wystawiania przez Panią faktur sprzedaży, do których wpłynęła płatność, wystarczy zamieszczenie ww. dopisku. Jest to wystarczający dowód na to, że należność z faktury zastała uregulowana. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wyrobienie pieczątki z informacją “zapłacono” i przybijanie jej na wszystkich opłaconych przez klientów fakturach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów